Dzisiaj:
Wtorek, 18 lutego 2020 roku
Albert, Alberta, Albertyna, Fryda, Konstancja, Krystiana, Maksym, Sawa, Sylwan, Sylwana, Symeon, Więcesława, Zuzanna, Zula

50 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ

9 października 2019 | komentarzy 5

Dąbrowski szpital powiatowy obchodził 50 – lecie istnienia, ale patrząc na infrastrukturę, nowoczesną salę operacyjną, potężny pawilon zakaźny, oddział urazowo – ortopedyczny (chlubę ZOZ – u), najnowszy tomograf, świetnie działający OIOM, remonty, kompleksowe usługi i badania medyczne, trudno uwierzyć, że działa już pół wieku!

50 – lecie szpitala świętowali byli i obecni dyrektorzy i starostowie, którzy dołożyli swoją istotną cegiełkę do obecnego kształtu placówki, radni i przewodniczący rad, samorządowcy, posłowie, senator.

Byli dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych i powiatowych oraz przedstawiciele oświaty. Ale – i większość przemawiających to podkreślała – nie byłoby tej rocznicy i ogromnego rozwoju ZOZ – u, bez personelu medycznego i pozostałych pracowników szpitala.

Na uroczystość przybyła wiceminister zdrowia i sekretarz stanu, Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka (i dyrektor tarnowskiego szpitala wojewódzkiego) Anna Czech, poseł Wiesław Krajewski (były starosta dąbrowski), senator Kazimierz Wiatr, wiceprezydent Tarnowa Tadeusz Kwiatkowski (były starosta dąbrowski kilku kadencji), dyrektor ds. technicznych  szpitala Dietla w Krakowie, Marcin Mikos, starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski (były starosta dąbrowski),  przewodnicząca Marta Chrabąszcz i zastępcy: Marian Szajor oraz Krzysztof Kupiec, radni  powiatowi: Stanisław Początek, Andrzej Giza, Kamil Kwiatkowski, Marek Kopia, burmistrz Szczucina Jan Sipior, wójtowie: Krzysztof Gil, Krzysztof Korzec, Witold Morawiec, kapelan szpitala ks. Zbigniew Szewczyk. Nie mogło zabraknąć byłych, a zasłużonych dla placówki, dyrektorów: Teresy Kopczyńskiej, Michała Surynta, Jerzego Orła.

50 lat dąbrowskiego ZOZ – u minęło w 2018 r., ale z racji intensywnych remontów, które zdominowały ubiegły rok, uroczystość odbyła się teraz.

Dyrektor ZOZ – u w Dąbrowie Tarnowskiej, Łukasz Węgrzyn, sprawujący tę funkcję od 2014 r. przedstawił szczegółowo dzieje placówki, począwszy od działalności tzw. starego szpitala; roku 1944, kiedy to zaczęto tworzyć szpital na potrzeby frontu wojennego. Na początku mieścił się w czterech dwukondygnacyjnych budynkach mieszkalnych w obrębie centrum miasta, stanowiących mienie pożydowskie. Inicjatorem budowy tzw. nowego szpitala (czyli tego, który działa do dzisiaj) był lekarz, śp. Mieczysław Siudziński. Budowę rozpoczęto w 1962 r. Szpital zaczął działać od 30 kwietnia 1968 r. i dał zatrudnienie ok. 500. pracownikom. W kolejnych latach powstawały nowe oddziały i poradnie. W 1981 r. otwarto oddział urazowo – ortopedyczny. W 1999 r. działalność zaczął oddział intensywnej terapii.

Od 2017 r. szpital zaczął się intensywnie zmieniać, dostosowywać do wymogów i modernizować. Zbudowano nowe lądowisko dla śmigłowców, powstała przychodnia rodzinna. Modernizacja kotłowni szpitalnej pozwoliła znacznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a nowa inwestycja jest przyjazna dla środowiska. Wyremontowano szpitalną kaplicę, gdzie chorzy odnajdują duchowe pokrzepienie, i dobudowano windę, by mogli do niej dotrzeć także pacjenci niepełnosprawni lub z ograniczeniami ruchowymi. W tym roku zakończono zaś budowę potężnego pawilonu zakaźnego.

Dyrektor podziękował posłowi Wiesławowi Krajewskiemu za starania o nowoczesny tabor karetek i tomograf komputerowy. Józefie Szczurek-Żelazko – za wsparcie w NFZ i ministerstwie, Annie Czech – za dobrze funkcjonującą służbę zdrowia w regionie i Tadeuszowi Kwiatkowskiemu – za inicjowanie szeregu inwestycji szpitalnych, doglądanie i ciągłe wsparcie potrzeb szpitala. Podziękował również swojemu zastępcy. lek. med. Waldemarowi Weryńskiemu.

– W tym szpitalu rodziły się nasze dzieci i odchodzili nasi bliscy. Takie to miejsce: radość i cierpienie są tu obok siebie; stykają się. Mam nadzieję, że kolejne 50 lat to będzie świetlana przyszłość dla dąbrowskiego szpitala – powiedział dyrektor Łukasz Węgrzyn.

– Szpital powiatowy na przestrzeni lat bardzo się zmienił. Dzisiejszy szpital to nowoczesna, dobrze wyposażona, profesjonalna placówka. To wysiłek wielu ludzi na przestrzeni lat i efekt starań starostwa powiatowego. Szpital powiatowy został dofinansowany przez starostwo ponad 15 mln zł (nie wliczając PFRON – u, wsparcia wojewody czy gminy). Tylko w tym roku starostwo przekazało 2, 7 mln zł na budowę pawilonu zakaźnego i modernizację oddziałów. Obecnie to jest w pełni nowoczesna i dobrze wyposażona placówka. Życzę kolejnych lat działalności i dalszego dynamicznego rozwoju, a wszystkim pracownikom szczęścia w życiu osobistym i satysfakcji z jakże trudnej, ale jak potrzebnej pracy – powiedział starosta dąbrowski Lesław Wieczorek.

– Dyrektor Teresa Kopczyńska i dyrektor Jerzy Orzeł – od nich wiele się nauczyłem. Byli jak woda i ogień, ale połączenie tych dwóch żywiołów owocuje tym, co dzisiaj mamy tutaj – zaznaczył dyrektor szpitala, Łukasz Węgrzyn.

Z okazji 50 – lecia dąbrowskiego ZOZ – u przedstawiono film podsumowujący pół wieku działalności placówki, gdzie o jej sukcesach i ważnych przełomach, ale i o niezwykle trudnych początkach przypadających na lata, gdy szpital cierpiał niedostatki, a medycynie daleko było do dzisiejszego rozwoju, opowiadali pracujący najdłużej i zasłużeni dla ZOZ – u przedstawiciele personelu oraz dyrekcja. O szpitalu – od jego początków po czasy współczesne i różnych aspektach jego działalności – mówili m.in.: pielęgniarka Teresa Bryła, lek. med. Przemysław Kopeć, dr n. med. Maria Radziszewska, dr n. med. Andrzej Radziszewski, lek. med. Waldemar Weryński, lek. med. Barbara Popera, lek. med. Dorota Buczek, dr n. med. Witold Bołtuć i dr n. med. Zbigniew Martyka. Niektórym być może trudno w to uwierzyć, patrząc na dzisiejszą placówkę, zmodernizowane oddziały i nowoczesną aparaturę medyczną, że w starym szpitalu brakowało wszystkiego, a podstawowe narzędzia, jak igła czy cewnik, były wielorazowego użytku i po każdym użyciu trzeba je było przegotować, a igłę niejednokrotnie nawet przetkać. Ponieważ nie było takich możliwości diagnostycznych, jak obecnie i nie uzyskiwano tak miarodajnych wyników, niektóre płyny  podawało się „na wyczucie”. Lek. med. Dorota Buczek wspomina, jako jeden z „przełomów” i ważnych momentów, pojawienie się pierwszego respiratora podarowanego placówce przez… Jana Pawła II. W 2003 r. w szpitalu zaczął zresztą działać oddział Intensywnej Opieki Medycznej z prawdziwego zdarzenia, który w 2018 r. został zmodernizowany, unowocześniony i powiększony, a używana tam aparatura ratująca życie spełnia najwyższe standardy. Oddział urazowo – ortopedyczny jest jednym z wiodących w całej Małopolsce, stąd bardzo często leczą się tam pacjenci spoza powiatu dąbrowskiego czy tarnowskiego. W przychodni działającej w ramach POZ – jak można było usłyszeć na filmie – nie ogranicza się pacjentowi żadnych badań, a wykonuje się je błyskawicznie, w ciągu 1 – 2 godzin. Do ważniejszych i większych inwestycji szpitalnych można zaliczyć: wybudowanie pawilonu zakaźnego o powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych, zakup nowoczesnego tomografu komputerowego, remont wszystkich oddziałów, powstanie nowego lądowiska dla helikopterów, remont kotłowni oraz kaplicy i doprowadzenie windy na ostatnie piętro.

Cały świat się zmienia, ale na szczęście szpital w Dąbrowie Tarnowskiej zmienia się i nadąża za tempem życia. Zmienia się dla dobra pacjenta. To jest przesłanie na kolejnych 50 lat, żeby pacjent był najważniejszy, bo żadna technologia nie zastąpi człowieka. (…) W przypadku chorób zakaźnych mamy tę ulgę, że możemy tutaj przysłać pacjenta, za co bardzo dziękujemy – powiedziała posłanka i dyrektor nowego szpitala w Tarnowie, Anna Czech.

– Chcę pogratulować obecnemu dyrektorowi szpitala i wszystkim byłym dyrektorom – Teresie Kopczyńskiej, Jerzemu Orłowi… – którzy włożyli wiele pracy, wysiłku i zdrowia, żeby w 2019 r. tak pięknie szpital funkcjonował. Dziękuję pracownikom, którzy tu tworzą wspaniałą atmosferę, dzięki którym możecie nieść pomoc, której pacjenci oczekują. W latach 2006 – 2010, kiedy byłem starostą pamiętam, ile wysiłku włożyliśmy, mimo krytycznych uwag, które słyszeliśmy, by zbudować blok operacyjny, który okazał się wtedy najlepszy i najnowocześniejszy w regionie. Ta inwestycja, która była wsparta potężnymi środkami unijnymi, się powiodła. Dzisiaj chlubą szpitala jest właśnie ten blok operacyjny. Ten szpital to piękna wizytówka powiatu i miasta Dąbrowa Tarnowska – podkreślił poseł Wiesław Krajewski.

– (…) Widać, że to wszystko się rozwija i idzie do przodu. Tym, co się nie zmienia jest człowiek: pacjent, lekarz, pielęgniarka i wszyscy, którzy pracują w szpitalu. Dziękuję za tę pracę, troskliwość, zaangażowanie i życzę satysfakcji z tej pracy, życzę tych wdzięcznych oczu pacjenta i jak najwięcej satysfakcji płynącej z tej pracy i oddania – mówił senator Kazimierz Wiatr.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej z okazji złotego jubileuszu przygotował złoty adres pamiątkowy do zawieszenia na ścianie.

– Adres, który powinien przetrwać następnych 50 lat. Dąbrowski szpital to jedna z najważniejszych instytucji naszego miasta. Był budowany wielkim wysiłkiem społecznym w trudnych czasach. To ogromny wysiłek i determinacja całej załogi szpitala – bez nich obecny sukces szpitala nie byłby możliwy – mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który wspominał czasy, gdy sam sprawował funkcje starosty – Dzisiaj dalej jestem w radzie społecznej szpitala. Wszyscy mieli i mają otwarte serca dla szpitala i pracowali razem dla dobra szpitala.

– Od 1999 r., jak powstał samorząd, przyszło mi uczestniczyć w przejmowaniu i restrukturyzacji szpitala. Po tylu latach, patrząc na ten szpital, trzeba powiedzieć, że zrobiliśmy swoje. Kadry, które w tym szpitalu pracują, tworzą ten szpital, wyciągają przyjazną rękę do pacjenta. Cieszę się, że od samego początku współpracowałem z dyrektorami szpitala, cały czas spoglądałem w kierunku tego szpitala, zabiegałem, żeby był nowoczesny, przyjazny dla pacjenta. W 2010 r. szpital był w bardzo trudnej sytuacji i wielu wróżyło, że przestanie istnieć, ale udało się – mówił wiceprezydent Tarnowa, Tadeusz Kwiatkowski, były wieloletni starosta dąbrowski, który podziękował byłemu ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi oraz byłemu marszałkowi Stanisławowi Sorysowi za wsparcie dla dąbrowskiego szpitala – Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie pracownicy. Podziękowania składam na ręce ks. kapelana Zbigniewa Szewczyka dla ks. proboszcza. Kaplicę udało się odnowić. Dziękuję wszystkim zaangażowanym za współpracę przez tyle lat i dziękuję, że przez tyle lat mogłem doświadczyć dobroci, zaufania i wsparcia od całej kadry szpitala.

– Chciałam bardzo pogratulować całej załodze szpitala, dlatego że te zmiany, które się dokonały, to był koszt ich pracy. Wszystkie grupy w tym szpitalu współpracowały ze sobą bardzo zgodnie. Wszystkie te rzeczy udało się zrealizować dzięki tej współpracy. Życzę załodze z całego serca, żeby dla nich ta sytuacja materialna się zmieniła. Zawsze było coś za coś, ale teraz jest już po remontach, i pora na poprawę sytuacji pracowników. Obecnie jest to jeden z piękniejszych szpitali – mówiła była dyrektor szpitala Teresa Kopczyńska, której kierowanie placówką przypadło na najtrudniejsze czasy dla dąbrowskiego ZOZ – u. Mało się o tym mówi, ale szpital miał już poblokowane konta bankowe, a jego przyszłość malowała się w zdecydowanie ciemnych barwach i była obawa o dalsze losy placówki – Pamiętam, były połamane schody i pojechałam do Bruk – Betu, żeby zakupić 100 metrów kostki, a nie było już pieniędzy na nic. I kochana pani prezes powiedziała, że da 50% upustu, a ja wtedy dopisałam jedno zero. Nigdy starostowie i rada, ani posłowie nie zostawili szpitala. Załodze życzę jak najwięcej wytrwałości  i zadowolenia, żeby z uśmiechem wspominali tę pracę, jak ja ją wspominam.

– Te ostatnie 50 lat to był intensywny rozwój placówek zdrowia. Ważne jest, abyśmy mieli piękne szpitale, ale ważne jest, aby w tych szpitalach pracowali dobrze wykwalifikowani i przygotowani specjaliści. Troska o pracowników jest tu niezwykle istotna. My z roku na rok staramy się zwiększać środki na szpitale i na podwyżki dla poszczególnych grup zawodowych oraz doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Pacjenci chwalą sobie tutaj leczenie i życzę, żeby każdy pacjent z ziemi dąbrowskiej znalazł tutaj profesjonalną pomoc, czuł się zaopiekowany i bezpieczny, bo ten szpital właśnie taki jest. Dziękuję posłowi Krajewskiemu, który nie pozwala zapomnieć o ziemi dąbrowskiej, szpitalu i jest dobrym orędownikiem ziemi dąbrowskiej. Dziękuję też dyrektorowi szpitala, który jest naprawdę dobrym gospodarzem – podkreśliła wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko.

Okolicznościowe dyplomy otrzymali. Za wsparcie i wszelką pomoc w rozwoju placówki:

Wiceminister Zdrowia – Józefa Szczurek-Żelasko

Poseł na Sejm RP – Wiesław Krajewski

Poseł na Sejm RP – Anna Czech

Senator RP – Kazimierz Wiatr

Starosta Powiatu Dąbrowskiego – Lesław Wieczorek

Wieloletni Starosta Dąbrowski, obecnie Z-ca Prezydenta Tarnowa –  Tadeusz Kwiatkowski

Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa – Waldemar Weryński

Byli Dyrektorzy Szpitala. Za oddaną pracę na rzecz szpitala podczas pełnienia funkcji dyrektora:

Andrzej Zawiliński

Krzysztof Laskowicz

Michał Surynt

Piotr Sacha

Teresa Kopczyńska

Marek Rogoż

Bogusława Stanosz-Kościuszkiewicz

Paweł Lechowicz

Jerzy Orzeł

Lista pracujących najdłużej – praca w Szpitalu ponad 40 lat, za długoletnią i sumienną pracę oraz zaangażowanie w rozwój placówki:

Dr n. med. Maria Radziszewska

Dr n. med. Andrzej Radziszewski

Lek. Felicja Mejer-Boryczka

Lek. Rafał Stańczyk

Kierownicy Oddziałów. Na ręce kierownika oddziału dla lekarzy oddziału za profesjonalizm i troskę o zdrowie pacjentów oraz podejmowane działania na rzecz poprawy jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych w Zespole Opieki Zdrowotnej

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – lek. Barbara Popera

Oddział Chirurgii Ogólnej lek. Wojciech Buczek

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Rehabilitacji Ogólnoustrojowej – lek. Witold Bołtuć

Pododdział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej – dr n. med. Daniel Chrzan

Oddział Chorób Płuc lek. Waldemar Weryński

Oddział Chorób Wewnętrznych lek. Przemysław Kopeć

Oddział Dziecięcy dr n.med. Maria Radziszewska

Oddział Obserwacyjno – Zakaźny dr n.med Zbigniew Martyka

Izba Przyjęć, Pogotowie Ratunkowe i Opieka Całodobowa – lek. Maciej Kaczówka

Pielęgniarki Koordynujące za profesjonalizm i pełną oddania pracę, opiekę i szacunek, jakim obdarzają każdego pacjenta oraz za stworzenie na oddziale przyjaznego otoczenia i życzliwej atmosfery:

Pielęgniarka Naczelna – Marta Bałut

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – Dorota Gleń

Oddział Chirurgii Ogólnej Beata Kogut

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Rehabilitacji Ogólnoustrojowej – Beata Myca

Oddział Chorób Płuc Bożena Juzba

Oddział Chorób Wewnętrznych Agata Biś

Oddział Dziecięcy Katarzyna Juzba

Oddział Obserwacyjno – Zakaźny Elżbieta Gładysz

Izba Przyjęć, Pogotowie Ratunkowe i Opieka Całodobowa – Beata Parka

Blok operacyjny – Danuta Wentrych

Poradnia Specjalistyczna – Krystyna Cicha

Kierownicy administracyjni za sumienną i rzetelną pracę, poczucie zaangażowania i zdyscyplinowania oraz wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych:

Monika Kozioł–Koordynator Działu Administracji i Logistyki

Adam Bator – Kierownik Działu Techniczno-Eksploatacyjnego

Alicja Kiełbania – Główna Księgowa, Kierownik Działu Finansowo-Ekonomicznego

Agnieszka Małek – Kierownik Działu Kadr i Płac

Jadwiga Węgiel – Kierownik Centralnej Sterylizatorni

Andrzej Bryła – Kierownik Zakładu Rehabilitacji

Katarzyna Pszczoła – Kierownik Działu Żywienia

Iwona Fijał – Kierownik Działu Organizacji i Monitorowania Świadczeń Zdrowotnych

Lucyna Małczyńska – Kierownik Działu Diagnostyki Laboratoryjnej

Andrzej Kawa – Kierownik Pracowni RTG

Krzysztof Stolarz – Kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej

Piotr Jachimek – Kierownik Apteki Szpitalnej

Dariusz Chmura – Kierownik Działu Higieny

Ks. kapelan Zbigniew Szewczyk

50 – lecie dąbrowskiego szpitala uświetnił występ Dawida Dubajki ze Szczucina, finalisty programu The Voice of Poland.

us

fot. powiatdabrowski.pl

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 9 października 2019 o 22:23
  emerytka :
  Przykro to czytać.Jak zawsze,wspomina się wyłącznie personel lekarski.Za długoletnią i sumienną pracę dziękuje się wyłącznie lekarzom.Wymienia się kierowników administracyjnych,kierownika działu kadr.... i wielu innych kierowników.A,gdzie wspomnienia o pielęgniarkach,położnych,paniach z analityki czy pracowni RTG? Gdzie podziękowania dla Nich?Czyż One nie tworzyły i nadal nie tworzą historii tego szpitala?Czyż nie stanowią większości personelu szpitalnego? Czy przez 50 lat pracowali w tym szpitalu sami lekarze,kierownicy i oddziałowe? Ci,którzy zawsze byli najbliżej pacjenta zostali pominięci.Przykre.Piękny jubileusz,ale niesmak pozostaje.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +33 (w sumie : 39)
 2. 10 października 2019 o 10:37
  pacjent emeryt :
  Czemu nie zaproszono zasłużonych lekarzy, którzy przez wiele lat pracowali na oddziałach lub w placówkach podlegających administracyjnie szpitalowi. Wygląda to na kompletny brak zachowania dobrych form dyplomacji. Komentarz "emerytki" też słuszny. A tak na marginesie, to cóż pis zrobił dla tego szpitala. Jeżeli chodzi o infrastrukturę, która jest rzeczywiście na bardzo dobrym poziomie, to zasługa samorządów powiatowych poprzednich kadencji. Z dostępnością do lekarzy specjalistów jest jak jest - już niejednokrotnie pisano. A całokształt służby zdrowia w naszym kraju - nic tylko wszystkim należy życzyć dobrego zdrowia, bo jak powiedzenie mówi: "dziś trzeba być zdrowym, żeby chorować".
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +24 (w sumie : 28)
 3. 10 października 2019 o 16:31
  Alex :
  Zalosne jest to ze nagradzaja Krajewskiego !! Kto jest w temacie to wie ze to jest ignoracja!! I Wieczorka ktory od poczatku kadencji nie zrobil nic! To nie lepiej bylo nagrodzic nawet tych zwyklych pracownikow-pielegniarki czy salowe, ktore poswiecaja sie dla pacjentow!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 19)
 4. 11 października 2019 o 15:04
  cewnik :
  Pan starosta(na szczęście były)Kwiatkowski.Pielęgniarki pamiętają jego zasługi dla szpitala.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 17)
 5. 14 listopada 2019 o 15:01
  Jadwiga :
  Pomyslec ze to juz 50 lat. Bylam tam jako 7 latka w kwietniu 1968. Ogladalam ta uroczystosc z okna nowego szpitala. Alez bylam dumna. Moja mama pielegniarka oddzialu chorob pluc. Tak sie cieszyla . Niestety dlugo tam nie popracowala w 1970 zmarla na raka w wieku 36 lat.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)