Dzisiaj:
Czwartek, 25 kwietnia 2024 roku
Jarosława, Marka, Wasyla

Apel Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Tarnowskiej „Tlenek Węgla -To ZABÓJCA”

19 listopada 2017 | komentarzy 7

Przełom jesieni i zimy to czas, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym okresie wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla (CO) Służby ratunkowe odnotowują duży wzrost wyjazdów do zatruć tlenkiem węgla.

W związku z tym, zwracamy się do mieszkańców powiatu dąbrowskiego o zwrócenie szczególnej uwagi na zabójcę jakim jest tlenek węgla.

Czad jest gazem bardzo podstępnym. Z hemoglobiną ( białkiem odpowiedzialnym do transportu tlenu, znajdującym się w czerwonych ciałkach krwi) łączy się ok 300 razy łatwiej i szybciej niż tlen.  Jeśli więc CO znajduje się w powietrzu, bardzo szybko dostanie się do całego organizmu, powodując zatrucie i śmierć.

Stężony Tlenek węgla może zabić w 60 sekund !!!

Tlenku węgla nie da się w żaden sposób wyczuć – ponieważ jest bezwonny i bezbarwny. Powstaje podczas niecałkowitego spalania różnych substancji: węgla, gazu, benzyny, drewna. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy urządzenia grzewcze jest niesprawne, zanieczyszczone albo wentylacja w pomieszczeniu jest niewłaściwa. Czad zabija najczęściej w źle wentylowanych łazienkach z piecykiem gazowym lub w domach ogrzewanych piecami węglowymi albo gazowymi, bądź też kominkami.

 

 

Objawy zatrucia tlenkiem węgla (CO):
– ból głowy o nasileniu tym większym, im większe jest stężenie tlenku węgla,
– zawroty głowy,
– nudności i wymioty,
– utrata przytomności,
– zaburzenia widzenia,
– drgawki,
– zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego,
– zatrzymanie krążenia( śmierć ),

Co robić, gdy ktoś z domowników ulegnie zatruciu?
Przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, aby osoba która udziela pomocy również się nie uległa zatruciu. Otworzyć wszystkie drzwi i okna i wezwać pomoc (999,998,112). Jeśli jest to możliwe, zapewniając sobie bezpieczeństwo (i tylko wtedy!), wynieść poszkodowanego w miejsce zapewniające dopływ świeżego powietrza. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, i oddycha –należy ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, okryć kocem, i monitorować jego stan aż do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Jeśli dojdzie do zatrzymania akcji serca i oddechu, należy rozpocząć wykonywanie zabiegów resuscytacyjnych ( zgodnie z algorytmem BLS ) Jeżeli dostępne jest AED należy je użyć.

Jak się chronić siebie i rodzinę ?
Koniecznie należy zadbać, aby systemy grzewcze i wentylacyjne były sprawne i bezwzględnie robić okresowe przeglądy. Warto kupić do domu czujnik tlenku węgla. Podczas kąpieli nie zamykaj drzwi łazienki na klucz ani na zasuwę, aby w razie potrzeby nie blokować dostępu dla ratowników. Kontroluj czy osoba która przebywa w łazience nie zgłasza niepokojących objawów , lub jest w niej zbyt długo. To wszystko pozwoli ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Robert Żurawski Pogotowie Ratunkowe w Dąbrowie Tarnowskiej.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 20 listopada 2017 o 08:23
    Wielbicielka :
    Bardzo cenne rady! Dziękujemy ratownicy medyczni
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 11)
  2. 20 listopada 2017 o 08:36
    Palacz :
    Oby ta informacja dotarła do jak największej liczby mieszkańców , i uratowała komuś życie. bardzo potrzebna kampania informacyjna. Dziękujemy
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 12)
  3. 20 listopada 2017 o 12:04
    Pielegniarka :
    http://www.rdn.pl/news/kobieta-corka-przytruly-sie-tlenkiem-wegla Już tlenek robi swoje. Uważajcie
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 6)
  4. 20 listopada 2017 o 21:23
    Mieszkaniec :
    Jaki czujnik polecacie?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  5. 21 listopada 2017 o 08:53
    Anonim :
    Na szkoleniu z pierwszej pomocy uczono nas aby przy zatruciu tlenkiem węgla nie wykonywać wdechów, tylko poprzestać na masażu serca. Jak powinna wyglądać prawidłowa reakcja? Jeżeli można to proszę o odpowiedz jest to ważna kwestia. Dziękuję.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 5)
  6. 21 listopada 2017 o 09:56
    ania :
    Proponuję akcję " Smog zabija"!!!!Palisz śmieci, trujesz sasiadów.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 8)
  7. 21 listopada 2017 o 16:46
    Pielęgniarka :
    Po wyciągnięciu z miejsca niebezpiecznego,gdzie jest dopływ świeżego powietrza możne wykonywać wentylację usta - usta przy zatrucie CO2, chyba że osobie której udzielasz pierwszej pomocy nie znasz, możesz wykonywać samo uciskania klatki piersiowej. Nie wolno gdy zatrucie dotyczy środków fosoorganicznych, substancje zra ce.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)