Dzisiaj:
Środa, 30 września 2020 roku
Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław, Leopard, Sofia, Wera, Wiera, Wiktor, Wiktoriusz, Zofia

APEL DO WŁADZ PAŃSTWOWYCH I MIASTA GDAŃSK

16 sierpnia 2019 | Brak komentarzy

W Gręboszowie apelują w sprawie obrony dobrego imienia majora Henryka Sucharskiego oraz upamiętnienia miejsca walk na Westerplatte.

Rada Gminy Gręboszów zwraca się z apelem o poszanowanie dobrego imienia naszego rodaka urodzonego w Gręboszowie mjr. Henryka Sucharskiego oraz całej załogi na Westerplatte. Pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi, które negują bohaterską postawę, godzą w fakty historyczne.

Blisko 80 lat temu niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej, na Westerplatte co zapoczątkowało II wojnę światową, która pochłonęła miliony istnień ludzkich. Pierwsi do walki stanęli polscy żołnierze, którzy bohatersko przez 7 dni bronili tego skrawka polskiej ziemi pod dowództwem mjr. Sucharskiego.

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się informacje, które kontestują historyczną rzeczywistość, co przyjmujemy z dezaprobatą i apelujemy o poszanowanie prawdy.

Westerplatte, które przyjęło krew polskich żołnierzy zasługuje na godne upamiętnienie. Polska musi być wdzięczna tym dzielnym Polakom i państwo nie tylko powinno, ale ma obowiązek zająć się tym terenem, co też po latach staje się rzeczywistością. Naszym pragnieniem jest, aby w planowanym tam muzeum, historia przedstawiona została w sposób rzetelny a jej prezentacja licowała z powagą miejsca i wydarzeń jakie tam się rozegrały.

Nasz apel kierujemy do całej opinii publicznej szczególnie przedstawicieli administracji i polityki, ludzi mediów oraz wszystkich komentujących te kwestie. Jako rodacy mjr. Sucharskiego czujemy się w obowiązku stanąć w obronie Jego dobrego imienia i prawdy o Nim, szczególnie w związku ze zbliżającą się 80. rocznicą wydarzeń z września 1939 roku, co też czynimy niniejszym apelem.

Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów
Marek Mosio

APEL RADY GMINY GRĘBOSZÓW

UG Gręboszów

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)