Dzisiaj:
Czwartek, 9 lipca 2020 roku
Hieronima, Ludwiki, Lukrecji, Łucji, Weroniki

Apel poległych pod Pomnikiem Lotników Halifaxa

5 sierpnia 2017 | Brak komentarzy

4 sierpnia br. na dąbrowskim cmentarzu parafialnym odbył się uroczysty apel poległych upamiętniający wydarzenia z sierpnia 1944 roku.

W ten sposób mieszkańcy Miasta i Gminy oddali hołd Powstańcom Warszawskim z okazji 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz bohaterskiej załodze bombowca RAF Halifax JP 276 A, złożonej z 7 lotników alianckich.

Apel został zorganizowany wspólnie przez samorządy gminy Dąbrowa Tarnowska i powiatu dąbrowskiego wraz dąbrowską Parafią NMP Szkaplerznej. Jest to już długoletnia tradycja naszego miasta, by w pierwszych dniach sierpnia w szczególny sposób wspomnieć bohaterstwo młodych lotników, którzy poświęcili się sprawie polskiej.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski powitał przybyłych mieszkańców, poczty sztandarowe, delegacje instytucji i organizacji oraz dąbrowskich Strzelców. Przedstawił historię załogi samolotu Halifax JP 276 A, która spiesząc na pomoc powstańcom, poniosła śmierć. Zginęło wówczas 5 Kanadyjczyków Arnold Blynn, George Chapman, Harold Brown, Charles Wylie, Arthur Liddel, Brytyjczyk Frederick Wenham i Irlandczyk James Ashmore. Przypominając ich imiona i nazwiska gospodarz Dąbrowy Tarnowskiej wskazywał na powiązanie ich losów z heroizmem stolicy Polski i Dąbrową Tarnowską jako miejscem spoczynku lotników.
W intencji ofiar Powstania Warszawskiego i poległych lotników została odprawiona okolicznościowa modlitwa, którą prowadził ks. Krzysztof Franczak.

W czasie apelu prowadzący całą uroczystość Pan Marian Rzeźnik przywołał pamięć lotników Halifaxa oraz ofiar II wojny światowej z naszego regionu i miasta. Ich mogiły i pomniki znajdują się w wielu miejscach gminy m. in. w Lasku Danielniku, Szarwarku, Brniku jest również pamiątkowa Tablica Katyńska na froncie Kaplicy Cmentarnej. W końcowej części uroczystości zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Lotników.

Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim pocztom sztandarowym, delegacjom szkół, organizacji i instytucji. Na zakończenie apelu, Burmistrz podziękował wszystkim za udział i godne uczestnictwo w tej uroczystości patriotyczno – religijnej.

Galeria zdjęć

UM w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)