Dzisiaj:
Poniedziałek, 27 marca 2023 roku
Benedykt, Ernest, Ernestyn, Jan, Lidia, Rościmir, Rupert

BADANIA ANKIETOWE I ICH ZNACZENIE WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE

16 stycznia 2023 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Badanie opinii klientów poprzez wręczanie lub wysyłkę ankiet jest jednym z najczęściej stosowanych spośród wszystkich typów badań opinii publicznej oraz jedynym stosowanym na szeroką skalę przez jedne z najbardziej renomowanych agencji badawczych z całego świata.

Ankiety to połączenie łatwości z funkcjonalnością; doskonale sprawdzają się w procesie segmentacji rynku czy działaniom mającym na celu wykreowanie trafnego profilu konsumenta.

Umiejętne zastosowanie ankiety daje ogromne możliwości podstawowej analizy, jednocześnie dając wyczerpujący wgląd w perspektywę ogółu. Użyta we właściwy sposób może bezpośrednio przyczynić się do wzrostu sprzedaży, a także wdrażania strategii marketingowych będących swoistym strzałem w dziesiątkę.

Ankiety internetowe – charakterystyka i najważniejsze zalety

CAWI jest jedną z najbardziej znanych spośród metod badań stosowanych w internecie. Polega na przeprowadzaniu wywiadów przy pomocy komputera w szybki i intuicyjny sposób. Wraz z rozwojem technologii, system ten stale się rozwijał, zaś dziś możemy cieszyć się jego najdoskonalszą (i najdokładniejszą) wersją. Dzięki licznym narzędziom do tworzenia ankiet online można przeprowadzać samodzielne badania, określane mianem DYI. Najczęściej z tej wersji korzystają studenci, którzy w celu napisania swoich prac licencjackich lub magisterskich, chcą w szybki i skuteczny sposób zebrać liczne odpowiedzi na interesujące ich zagadnienia. Choć ankieta uznawana jest za jedną z najłatwiejszych metod uzyskania danych, ich stworzenie wymaga podstawowej wiedzy i odrobiny doświadczenia. Ankiety pozwalają na korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, dzięki czemu ich tworzenie jest możliwe przy użyciu telefonu komórkowego. Ankiety nie są skomplikowane ani czasochłonne, dlatego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że do ich wypełnienia znajdzie się więcej chętnych. Anonimowość ankiet stanowi dodatkową stymulację dla respondentów, którzy czują się o wiele bardziej komfortowo z odpowiadaniem. Automatyzm i samoczynna baza danych, a także wysoka orientacja online działają na korzyść zarówno badaczy, jak i wypełniających. Badanie CAWI stale utrzymuje się w doskonałej formie, utrzymując się w rankingu najczęściej wybieranych form badawczych. Przedsiębiorcy chcący dowiedzieć się więcej o tym, jak ich firmę postrzegają klienci, zlecają przeprowadzenie badań wykwalifikowanym ekspertom z branży badawczej.

Czym kierować się podczas wyboru agencji badawczej?

To, na ile szczegółowo będzie przeprowadzone badanie CAWI, w dużej mierze zależy od osób zajmujących się zbieraniem i analizą danych. Agencje badawcze oferują szereg metod badawczych do zastosowania zarówno przez większe i mniejsze firmy. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, jakimi są: reprezentanci agencji, skład zespołu i doświadczenie. Przykładem solidnej agencji badawczej jest Norstat, który ma za sobą 20 lat działania na rynku. Doświadczeni pracownicy służą radą i pomocą w doborze metody, która pomoże wskazać odpowiedzi na nurtujące zleceniodawcę pytania. Tylko współpraca z renomowaną agencją pozwoli na uzyskanie obrazu firmy, jaki widzą klienci.