Dzisiaj:
Sobota, 6 czerwca 2020 roku
Dominiki, Norberta, Pauliny, Symeona

BĄDŹ SOLIDARNY – KUPUJ MAŁOPOLSKIE

4 kwietnia 2020 | komentarzy 5

Ze wszystkich stron słyszymy, że w sytuacji zaistniałej epidemii musimy być solidarni. Wielu ludzi podejmuje szereg działań, aby pomóc innym. Województwo Małopolskie również pragnie dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć choć część małopolskich producentów żywności.

Bez wątpienia w obecnej sytuacji możemy, a nawet musimy zrezygnować ze zdecydowanej większości form aktywności, ale na pewno nie z jedzenia. Jeść musimy i jak przekonują lekarze, w sytuacji epidemii, powinniśmy dobrze się odżywiać.

Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty żywnościowe pochodzące z Małopolski. Część z takich produktów jest łatwo zidentyfikować, bowiem są oznaczone logotypem Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska zrzeszającej producentów, którzy w znacznym stopniu wykorzystują naturalne lokalne i regionalne surowce – przekonuje wicemarszałek Łukasz Smółka.

O producentach i ich produktach można się dowiedzieć m.in. z publikacji do pobrania zamieszczonej na stronie internetowej. Są tam dostępne szczegółowe dane kontaktowe do każdego z producentów, co zdecydowanie ułatwi zakupy.

Niewątpliwie, konsumentów powinny także zainteresować produkty tradycyjne z województwa małopolskiego wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Część z nich oznaczona jest logotypem Produkt Tradycyjny z Małopolski, albo na etykiecie jest stosowna informacja.

Kupując produkty żywnościowe istotnym jest, aby zwracać uwagę na dodatkowe oznaczenia na opakowaniach, zapoznać się ze składem produktu, ale także mieć świadomość skąd dany produkt pochodzi.

Kupując małopolskie produkty wspieramy rodzimych producentów. Poza tym żywność jest dostarczana z relatywnie niewielkich odległości, co w zaistniałej sytuacji epidemiologicznej również staje się niezwykle istotne – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zakup lokalnego czy regionalnego produktu to też wsparcie dla gospodarki, bo jak obliczają ekonomiści: „…..79 groszy z każdej złotówki wydanej na produkty, które powstały w naszym kraju, zostaje w polskiej gospodarce. W przypadku zakupu produktów importowanych to tylko 25 groszy”.

Warto to zapamiętać

Pomagając sobie wzajemnie bez wątpienia lepiej zniesiemy obecną sytuacje izolacji i zagrożenia życia i zdrowia każdego z nas.
Bądźmy solidarni, kupujmy żywność od małopolskich producentów! Dobre, bo małopolskie !

Departament Rolnictwa


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 4 kwietnia 2020 o 19:44
  "jaculo" :
  A gdzie mamy kupować to "małopolskie" jak pozamykano bazary i targowiska?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 7)
 2. 5 kwietnia 2020 o 12:33
  Qwert :
  A z kim solidarni są przyjeżdżający z za granicy bo się im tam niebezpiecznie zrobiło?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 11)
 3. 5 kwietnia 2020 o 21:31
  Tom :
  Proponuję już dziś wybierać towary tylko POLSKIE ! ! ! ...unikać chińszczyzny i innych obcych!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 8)
 4. 7 kwietnia 2020 o 12:16
  do Tom :
  Powodzenia! Cały świat dał się wciągnąć w chińskie sidła. Od byle pierdółki, po najbardziej skomplikowane maszyny. Producenci wolą zlecić produkcję taniej sile roboczej w Chinach. Dzięki temu Chiny stały się jednym z najsilniejszych graczy na scenie międzynarodowej.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 9)
 5. 10 kwietnia 2020 o 21:39
  Tiktak :
  Pora zacząć selekcjonować. Ja zacząłem od owoców warzyw.. Nie kupuję z Hiszpani i Portugali. Dlaczego? Dowiedźcie się na jakich nawozach rosną i czym są pryskane na drogę do Polski!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)