Dzisiaj:
Poniedziałek, 22 lipca 2019 roku
Wawrzyńca, Marii Magdaleny, Pankracgo

„CARMEN” W DĄBROWSKIM „SOKOLE”

1 lutego 2019 | Brak komentarzy

Dąbrowskie Kino „Sokół” ponownie jest w gronie elitarnych ośrodków pokazujących wielkie wydarzenie ze świata nowojorskiej opery, tym razem z udziałem jednej z najlepszych polskich sopranistek – Aleksandry Kurzak.

Opera „Carmen” z piękną muzyką Bizeta w najnowszej produkcji MET bije rekordy ilości sprzedawanych biletów na to wydarzenie transmitowane do kin, sporym zainteresowaniem cieszy się także w Dąbrowie.

„Sokół” pokaże ją z jednodniowym poślizgiem jako retransmisję, gdyż 2 lutego jest ostatnim dniem w tradycji kolędniczej, a właśnie tego dnia zaplanowano w DDK finał VI Międzygminnego Festiwalu Kolęd. „Carmen” można będzie obejrzeć na ekranie dąbrowskiego kina w niedzielę 3 lutego o godz.18:00.

Za pulpitem wystąpi, prowadząc nowojorską orkiestrę – Louis Langrée, reżyserem spektaklu jest Sir Richard Eyre.
Obsada:
Clémentine Margaine jako Carmen, Aleksandra Kurzak jako Micaëla, Roberto Alagna (prywatnie mąż A. Kurzak) jako Don José, Alexander Vinogradov jako Escamillo.

Spektakl transmitowany będzie w ramach cyklu MET in HD po raz trzeci, ale w tej obsadzie to będzie premiera. Warto przypomnieć, że właśnie „Carmen” była pierwszym w historii wydarzeniem ze świata opery pokazywanym w „Sokole” 7 lat temu, kiedy startowało kino cyfrowe – pionierskie w regionie (w ramach Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych).
Ognista Cyganka Carmen sama wybiera sobie kochanków, a jej uroda i temperament nie pozwalają żadnemu mężczyźnie przejść obok niej obojętnie. Oficer Don José pomaga jej uciec z aresztu i przeżywa chwile szczęścia u jej boku, choć przez to staje się dezerterem i bandytą. Gdy zostaje w końcu odrzucony przez niestałą w uczuciach Carmen, zabija ją. Met już dwa razy włączyła operę Bizeta do programu transmisji, bo to tytuł cieszący się największą popularnością wśród widzów zgromadzonych w salach kinowych całego świata. Hiszpańskie rytmy, słynne melodie habanery, seguidilli i kupletów toreadora czynią z „Carmen” wielki operowy przebój. Tym razem polscy widzowie zapewne wyjątkowo skoncentrują swoją uwagę nie na postaci tytułowej, ale na Micaëli i Don Josém, w których role wcieli się operowe małżeństwo: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna. Tradycyjnie też widzów zaskoczą nie tylko wspaniałe arie, ale także namiętne i zmysłowe choregrafie w wykonaniu tancerzy nowojorskiej sceny.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)