CENTRUM REHABILITACJI POWIŚLA DĄBROWSKIEGO JUŻ OTWARTE

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze kilka lat temu w miejscu nowo powstałego, uroczyście otwartego Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego działać miał… niewielki pawilon handlowy, który przynosił by dochody dąbrowskiemu szpitalowi.
ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej borykał się wówczas z brakiem pieniędzy, a Narodowy Fundusz zdrowia nie wykazywał finansowej przychylności dla powstania na Powiślu Centrum Rehabilitacji z prawdziwego zdarzenia, mimo iż Dąbrowa miała w tym zakresie świetnych specjalistów.
Rehabilitowani pacjenci, którzy – przyciągnięci renomą dąbrowskiej ortopedii i rehabilitacji – zjeżdżali do stolicy Powiśla nawet z innych województw, gnieździli się razem z personelem w ciasnych i niewygodnych szpitalnych suterenach, mając niejednokrotnie utrudniony dostęp do zabiegów. Sprzęt – nawet nowoczesny – był do dyspozycji rehabilitacji, ale ograniczony metraż nie pozwolił z niego w pełni korzystać. Maszyny były bowiem pochowane – tak wspomina tamten czas obecny kierownik Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego, dr n. med. Daniel Chrzan, specjalista fizjoterapii, świetny, uznany praktyk, opiekun kajakarskiej kadry narodowej.
– Od początku walczyliśmy z kierownikiem Andrzejem Bryłą o „wyjście z podziemi”. Warunki, które dotąd mieliśmy, były bardzo ograniczone, jak również możliwości lokalizacyjne, przestrzenne były o wiele mniejsze. Sprzętu posiadamy bardzo dużo, który jednak musiał być pochowany na co dzień. Utrudniało nam to pracę, gdyż nie było dostępności w każdym momencie do posługiwania się danym sprzętem; jak również możliwości przyjęcia większej ilości pacjentów w ciągu danego dnia, czy całego turnusu były mniejsze. Po otwarciu Centrum Rehabilitacji będzie możliwość obsługiwania większej liczby pacjentów wynikająca z tego, że ilość pomieszczeń, czy do wykonywania poszczególnych zabiegów z fizykoterapii, czy też zabiegów w ramach ćwiczeń, naturalnie się zwiększy razem z metrażem – mówił kierownik Oddziału Rehabilitacji oraz Ośrodka Dziennego, dr n. med. Daniel Chrzan.
„Podziemia” dalej działają i będzie tam, jak dotychczas, rehabilitacja, którą kieruje i kierował znany i uznany specjalista w zakresie rehabilitacji, Andrzej Bryła, ale w Dąbrowie funkcjonuje już okazałe, nowoczesne Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego, poszerzone o nowe poradnie specjalistyczne i nowych specjalistów, których udało się pozyskać dyrektorowi dąbrowskiego ZOZ, Łukaszowi Węgrzynowi.
-Kilkanaście lat temu zapadła decyzja o budowie centrum handlowego, takiej mini galerii, tutaj przy szpitalu, po to, by można pozyskiwać pieniądze z czynszu. Nie było szans i środków w Narodowym Funduszu Zdrowia na pozyskanie jakichkolwiek dodatkowych pieniędzy, w związku z tym myśleliśmy, że będziemy tu mieć dodatkowe źródło utrzymania dla szpitala. Szpital odwiedza nawet 150 tysięcy ludzi rocznie, więc widać – nawet po sklepach okolicznych i po ilości samochodów – że tu się robi takie centrum. Znalazł się zainteresowany inwestor z Krakowa, który zaczął już budowę; postawił fundamenty i wtedy akurat wybuchła epidemia covidu, więc ta budowa została wstrzymana. Szpital stał się szpitalem covidowym, ale też mieliśmy okazję pozyskać kilku nowych lekarzy, otworzyliśmy kilka poradni – szpital zaczął się mocniej rozwijać – i zaczęło się robić ciasno w starym budynku, w związku z tym zmieniliśmy decyzję i powstał ten duży obiekt, w którym jest już prawie 20 poradni na parterze – przeniesionych z głównego budynku – plus kilka nowych, a u góry, na pierwszym piętrze, rehabilitacja – powiedział dyrektor dąbrowskiego szpitala, Łukasz Węgrzyn.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy powstanie Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego przyczyni się do skrócenia kolejek do tego typu specjalistów. Zważywszy na popularność, jaką cieszy się – w regionie i poza województwem – dąbrowska ortopedia i rehabilitacja, może być zupełnie odwrotnie.
– Często bywa tak, że sukces przeradza się w taką sytuację, że ludzie chcą przyjeżdżać i więcej ludzi przyjeżdża, przez co w innych ośrodkach kolejki się skracają. Ludzie przyjeżdżają i jeśli spojrzymy tutaj na parking, to można zauważyć, że bardzo dużo pacjentów przyjeżdża do nas z województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego na rehabilitację na oddziały, na izbę przyjęć oraz opiekę całodobową. To zauważamy i to jest bardzo duży odsetek; kiedyś tego nie było. To ma dobre i złe strony, bo jeżeli gdzieś jest dostępność słabsza, to przyjeżdżają i będą przyjeżdżać do nas. Sprawdzałem dostępność, czy do specjalistów, czy na rehabilitację, czy na tomograf, czy na inną diagnostykę: te terminy są u nas dużo krótsze i ludzie przyjeżdżają również i z Tarnowa. Jest taka obawa, że terminy się wydłużą i też to obserwujemy, głównie na opiece całodobowej, że ludzi jest bardzo dużo i nawet, jak pytamy pacjentów, to mówią, że tu jest lepiej, że krócej się czeka – mówił dyrektor dąbrowskiego ZOZ, Łukasz Węgrzyn.
Niewiele ponad rok temu, w październiku dąbrowski szpital świętował otwarcie równie kluczowej inwestycji – Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych o zasięgu ponad powiatowym, a nawet ponad regionalnym. Już podczas tej uroczystości dyrektor dąbrowskiego szpitala Łukasz Węgrzyn zapowiedział rychłe otwarcie sąsiedniego Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego i dotrzymał słowa.
– To kolejny ważny dzień dla powiatu dąbrowskiego, kolejna piękna i bardzo potrzebna inwestycja. Nie tak dawno otwieraliśmy, umiejscowione obok, Małopolskie Centrum Leczenia Chorób Zakaźnych. Wówczas dyrektor Łukasz Węgrzyn obiecał, że będzie kolejna inwestycja i tak się stało. Nawet tak bardzo się zaangażował, że postanowił uszkodzić własną kończynę górną i będzie pierwszym pacjentem tego Centrum Rehabilitacji. Znakomicie wyposażony obiekt; cieszymy się, że będziemy mogli wspierać pacjentów powiatu dąbrowskiego, ale także tych spoza, ponieważ mamy bardzo dużo pacjentów w dąbrowskim szpitalu, którzy przyjeżdżają również z innych województw. Cieszę się, że możemy się spotykać przy takich okazjach. Będą kolejne – zapowiedział starosta, Lesław Wieczorek.
Podstawą świetnej działalności, zarówno Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych jak i Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego, jest wybór znakomitej kadry kierowniczej i dobór personelu, który zapewnia renomę tych oddziałów i przyciąga do Dąbrowy pacjentów z różnych części Polski.
– Budowa trwała tylko 14 miesięcy. Duży budynek z nowoczesnymi instalacjami. Na parterze będzie 18 poradni otwartych; będzie rehabilitacja dla dzieci, u góry będzie rehabilitacja ambulatoryjna, która do tej pory była u nas w szpitalnych suterynach. W naszym szpitalu pacjent ma kompleksową opiekę: od samego początku, od wizyty w poradni ortopedycznej, po operację – jeżeli jest potrzebna – i po rehabilitację. Mamy dużo pacjentów, którzy przyjeżdżają już po operacji, bo w swoim szpitalu nie mieli możliwości rehabilitacji. U nas to wszystko w szpitalu jest: jest zakład rehabilitacji i jest oddział rehabilitacji. W zakładzie rehabilitacji kierownikiem jest Andrzej Bryła, natomiast kierownikiem oddziału rehabilitacji jest Daniel Chrzan. To jest budynek i sprzęt, ale tu chciałem zaznaczyć, że Daniel Chrzan jest opiekunem kadry narodowej kajakarzy górskich – zajmuje się wszystkimi konsultacjami i rehabilitacją naszych sportowców. Nie tylko sprzęt i budynek, ale mamy przede wszystkim doskonałą kadrę i można na nich polegać. Ja jestem tego przykładem. Niektórzy szukają, jeżdżą po świecie, pytają, gdzie jest dobra rehabilitacja, to ja potwierdzam, że tu na miejscu, w Dąbrowie Tarnowskiej jest bardzo dobra rehabilitacja i szpital, i nie trzeba jej nigdzie indziej szukać. Na wsparciu finansowym podczas pandemii covida zarobiliśmy na tę inwestycję, ale chcemy też te pieniądze odzyskać, tak że mamy złożony wniosek o refundację tych kosztów i to będzie ok. 7 – 8 mln zł. Jeśli otrzymamy te pieniądze, to mamy już złożony kolejny wniosek o rozbudowę przychodni i tam jest inwestycja na ponad 13 mln, a wkład własny jest ok. 10 mln zł., więc jeśli udałoby się otrzymać te środki, to będzie kolejna duża inwestycja w szpital – zapowiedział Łukasz Węgrzyn.
Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Węgrzyna za kilkanaście miesięcy szpital i powiat dąbrowski znów będzie świętował: tym razem rozbudowę przychodni specjalistycznych. Dyrektorowi już udało się pozyskać kilku nowych specjalistów.
– To niewiarygodne, mamy dopiero luty, a tu kolejne wydarzenie w powiecie dąbrowskim. Wydarzenie skupione wokół inwestycji jakże ludzkiej, jakże nam wszystkim potrzebnej! Sama jestem pacjentką, sama często się rehabilituję. Po słowach pana dyrektora jestem pod wrażeniem. Serdeczne słowo dziękuję; gratulacje na ręce pana dyrektora, pana zastępcy i oczywiście starosty, wicestarosty. Oby tak dalej; oby kolejna inwestycja, o której dyrektor Łukasz Węgrzyn mówił, mogła być zrealizowana – tego z całego serca życzę – powiedziała posłanka, Anna Pieczarka.
Obecny na uroczystościach poseł Wiesław Krajewski podkreślił dobrą współpracę między rządem a jednostkami samorządów każdego szczebla przy powstaniu tak potrzebnego ośrodka w Dąbrowie Tarnowskiej.
-Kiedy dyrektor Łukasz Węgrzyn przedstawiał zakończoną kolejną inwestycję, przypomniałem sobie wydarzenia sprzed wielu lat, gdy pełniłem funkcję starosty powiatu dąbrowskiego. Wtedy dyrektorem szpitala był śp. Jerzy Orzeł i wskazaliśmy na nominację Łukasza Węgrzyna na zastępcę dyrektora ds. technicznych. Można powiedzieć, że na przestrzeni tych nastu lat wiele rzeczy wspaniałych się wydarzyło tutaj, na terenie szpitala i chciałem z tego miejsca Łukaszowi Węgrzynowi serdecznie podziękować za ogromną skuteczność, determinację, i za ten wielki wkład w system zdrowotny dla mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, ale również dla całego naszego regionu. Bardzo dziękuję i gratuluję za potężną pracę, którą wykonujesz dla naszej wspólnoty. (…) Można powiedzieć, że potrafimy. Potrafimy dzisiaj na różnych stanowiskach pracy, na różnych funkcjach, które pełnimy, wspólnymi siłami zrealizować to, co dobre i ta inwestycja jest przykładem dobrej współpracy rządu polskiego, marszałka województwa, wojewody i chciałem z tego miejsca podziękować ówczesnemu wojewodzie, Łukaszowi Kmicie, który bardzo mocno wspierał działalność dąbrowskiego szpitala (ówczesnym wicewojewodą był Ryszard Pagacz, dziś jest wicemarszałkiem) i dziękuję samorządowi Województwa Małopolskiego z marszałkiem i wicemarszałkiem na czele za tę przychylność, za tę dobrą współpracę na rzecz rozwoju Powiśla Dąbrowskiego i bezpieczeństwa naszych mieszkańców – powiedział poseł Wiesław Krajewski.
Powiat dąbrowski i dyrektor ZOZ pokazali, że w małym mieście Dąbrowie Tarnowskiej może powstać Centrum Rehabilitacji spełniające normy europejskie, a nawet światowe, świadczące kompleksową opiekę i przyjazne dla pacjentów.
– Dziękuję panu dyrektorowi za to, że szpital stworzył dobry zespół, bo wybudowanie murów, powstanie obiektu, to jest kwestia czasu, ale od pandemii i jeszcze wcześniej państwo pokazaliście, że ten szpital i zespół przede wszystkim jest profesjonalny, na pierwszym miejscu stawia pacjenta i za to panie dyrektorze dziękuję. (…) Pokazaliśmy, że bezpieczeństwo mieszkańców stawiamy na pierwszym miejscu i pojawienie się nowej karetki (za co też bardzo dziękuję panu wojewodzie) dla pacjentów, dla mieszkańców jest bardzo ważne. Dzisiaj podkreślamy, że w małopolskich szpitalach, szpitalach również powiatowych, kadra medyczna i pracownicy szpitala są bardzo dobrze przygotowani. Ta kadra medyczna potrzebuje sprzętu, który jest na europejskim poziomie. Dzisiaj w Dąbrowie Tarnowskiej pokazujemy, że europejski poziom jak najbardziej osiągnęliśmy. Z wielkim szacunkiem odnoszę się do ziemi dąbrowskiej, począwszy od kultury, począwszy od bezpieczeństwa, począwszy od infrastruktury drogowej. Powiat, gminy, które państwo reprezentujecie w ostatnim czasie bardzo się zmieniły. Liczę, że tempo rozwoju tego powiatu będzie dalej takie duże, jak do tej pory. Mieszkańcy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i dzięki państwu poczucie bezpieczeństwa jest w mieszkańcach. Też bardzo dziękuje mediom, że państwo pokazują i nie wstydzą się pokazywać, że to, co Polskie, to, co Małopolskie, jest na bardzo wysokim poziomie – mówił marszałek Małopolski, Łukasz Smółka.
Samorządowcy wyższego szczebla zwracają uwagę, że dzięki powstaniu Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego, Dąbrowa Tarnowska stała się wzorem i punktem odniesienia dla większych ośrodków, nawet o wyższej referencyjności.
-Na jedną rzecz chciałem zwrócić państwa uwagę. Wspólnie razem możemy naprawdę wiele. Każda inwestycja skierowana na poprawę funkcjonowania opieki zdrowotnej dla nas wszystkich jest cenna, bo każdy z nas może stać się pacjentem. A zatem ta wzorowa praca i współpraca w powiecie dąbrowskim może być dla innych ośrodków samorządowych wzorem i przykładem, jak można – wykorzystując środki własne, środki rządowe, samorządowe – iść w kierunku poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej dla mieszkańców. Patrząc na te wszystkie inwestycje w Dąbrowie Tarnowskiej można powiedzieć, że Tarnów jest przy Dąbrowie, a nie odwrotnie, jak do tej pory, ale to jest może też powód do tego, żeby się Tarnów „podciągał”, żeby zapewniać coraz lepszą pomoc i opiekę zdrowotną dla mieszkańców regionu – mówił wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Ryszard Pagacz.
Otwarcie Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego stało się okazją również do przekazania i poświęcenia nowego ambulansu sanitarnego, który zastąpi karetkę zniszczoną jakiś czas temu wskutek wypadku. Ambulans poświęcił ks. proboszcz Stanisław Cyran, a towarzyszył mu wieloletni kapelan szpitalny, ks. Zbigniew Szewczyk.
– Kilka miesięcy temu spotkaliśmy się w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie z panem dyrektorem i z panem starostą i słyszę, że jest problem z karetką, która uległa wypadkowi. Od razu przekazałam te informacje panu wojewodzie i pan wojewoda mówi: „piszemy o rezerwę celową ministra zdrowia”. Po krótkim czasie uzyskaliśmy zgodę, pan wojewoda podpisał umowę i dzięki temu dzisiaj mamy piękną, nową karetkę sfinansowaną z rezerwy celowej ministra zdrowia w 100 procentach – koszt 700 tysięcy zł. Dzięki zmianom w tym roku udało nam się zwiększyć liczbę zespołów ratownictwa medycznego, co jest istotne w zabezpieczeniu nagłej opieki, jak również istotne są takie właśnie inwestycje polegające na wymianie zużytych ambulansów – powiedziała dyrektor Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Joanna Bogacz.
Oddziałem Rehabilitacji oraz Ośrodkiem Dziennym pokieruje Daniel Chrzan, zaś Zakładem Rehabilitacji – Andrzej Bryła. Obaj świetni specjaliści w swojej dziedzinie pokierują równie znakomitym zespołem.
– W imieniu całego personelu, który tu będzie pracował chciałbym podziękować za powstanie Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego. Zacznę od tego, że z roku na rok zwiększa się liczba pacjentów wymagających rehabilitacji, czy też pomocy specjalistycznej, jak również oczekiwania tych pacjentów co do powrotu do sprawności są coraz większe, dlatego też otwarcie takiego ośrodka, takiego obiektu, przyczynia się do poprawy świadczonych usług. Chcę ze swej strony – jako praktyka – powiedzieć, że w tym miejscu, w centrum rehabilitacji, nie tylko świadczymy usługi dla mieszkańców miasta, ale też całego powiatu, Powiśla Dąbrowskiego, jak również przyjeżdżają do nas z pacjenci z odległych obszarów – nie tylko mówię tutaj o Tarnowie, ale i obszarze całego kraju. Staramy się świadczyć dla każdego pacjenta jak najwyższy standard usług rehabilitacyjnych. Również z ręką na sercu mogę spokojnie powiedzieć, że sprzętu, jakim dysponujemy, który jeszcze mamy zakupiony tutaj, nie możemy się powstydzić w porównaniu z całym Województwem Małopolskim, ale i krajem. Podczas różnych szkoleń, w których uczestniczę, przekonałem się, że mamy sprzęt na najwyższym poziomie. Pragnę nadmienić również, że mamy swoje pewne standardy wypracowane od wielu lat, które cały czas usprawniamy, żeby jeszcze lepiej rehabilitować, usprawniać pacjentów. Ale tego wszystkiego by tutaj nie było – tak cudownego obiektu, jak również i sprzętu, który tu będzie się znajdował – gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi na czele z panem starostą, z panem dyrektorem szpitala, którzy włożyli w to ogromne zaangażowanie; prowadzone były dyskusje merytoryczne na bardzo wysokim poziomie, a nasze prośby zawsze były wysłuchiwane i realizowane w ramach możliwości. Chciałbym serdecznie pogratulować całemu zespołowi rehabilitacyjnemu, który tu będzie pracował na czele z panem magistrem Andrzejem Bryłą za miejsce, w którym będą pracować. Komfort pracy w tym miejscu na pewno będzie bardzo dobry, co będzie się również przekładało na świadczoną usługę, standard na jeszcze wyższym poziomie – mówił kierownik Centrum Rehabilitacji, dr n. med. Daniel Chrzan.
Kierownik Zakładu Rehabilitacji, Andrzej Bryła uświadomił przedstawicielom samorządu lokalnego, że samo powstanie Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego to nie koniec drogi w zakresie poprawy warunków rehabilitacji. Już na początku zapowiedział, że będzie przypominał włodarzom i dyrektorowi dąbrowskiego szpitala o potrzebie dalszego wsparcia Zakładu i oddziałów; zwłaszcza pomocy w realizacji nowego segmentu usług – usprawniania ruchowego dzieci i młodzieży.
-Jest jeszcze jedna rzecz, o którą będę prosił wszystkich włodarzy naszego regionu, aby się pochylili nad nami, nigdy nie zapominali o tym, że mamy jeszcze swoje potrzeby, które chcemy realizować do końca. W tym budynku będziemy prowadzić zabiegi z zakresu usprawniania w trybie ambulatoryjnym oraz usprawniania w trybie oddziału dziennego. Również mamy chęć wkroczyć na drogę, gdzie mamy mniejsze doświadczenie – mianowicie w usprawnianie dzieci i młodzieży z wadami postawy, natomiast to jest jeszcze przed nami. Mam nadzieję, że się uda, zresztą już zacieram ręce, bo będziemy mieli różne formy nacisku na dyrekcję, żeby pewne rzeczy uzyskać – zapowiedział kierownik Zakładu Rehabilitacji, Andrzej Bryła, za co otrzymał gromkie brawa.
us