Dzisiaj:
Piątek, 22 marca 2019 roku
Bazylissa, Bogusław, Godzisław, Katarzyna, Kazimierz, Paweł

Czytelnicy pytają, e – Kurier odpowiada

12 czerwca 2018 | komentarzy 20

Otrzymujemy liczne e – maile od naszych Czytelników ze skargą na stan wody w kranach w niektórych obszarach zwłaszcza Dąbrowy Tarnowskiej i prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

RPWiK uspokaja, że brunatno – żółte zabarwienie kranówki, wynikłe z „zanieczyszczenia wtórnego” związkami żelaza i manganu nie wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników. Ponadto nieestetyczne zabarwienie wody powinno już jutro ustąpić.  

Wizualnie nieprzyjemne zabarwienie wody, która nie jest jednak niebezpieczna dla zdrowia, co potwierdza Sanepid, jest wynikiem awarii sieci wodociągowej na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska. Rozległe pęknięcia rur pojawiły się w sobotę i z niedzieli na poniedziałek w kilku odcinkach na ul. Piłsudskiego, ul. Oleśnickiej oraz w Nieczajnie Górnej.
Skutki tego, czyli albo żółto – brunatne zabarwienie wody, albo chwilowa przerwa w jej dostawie, przeważnie w wyższych kondygnacjach bloków – dotknęły w większym stopniu niektórych obszarów miasta (np. os. Kościuszki, gdzie czystą wodę dowoziły beczkowozy) niż innych miejscowości w gminie.

Złożyło się na to co najmniej kilka istotnych czynników. Utrzymujące się dłużej niż zwykle upały (odnotowywane już od końca kwietnia) przyczyniły się do widocznego zwiększenia poboru wody (np. podlewanie ogródków, uzupełnianie wody w przydomowych basenach). Punktowy nadmiar osadu z rur, który przedostał się do wody w wyniku gwałtownej zmiany intensywności jej przepływu podczas awarii, zabarwił kranówkę na żółto – brunatny kolor. Istotnym czynnikiem była również zmiana ciśnienia w wodociągu.

– Udało nam się te wszystkie awarie (dwie w sobotę i cztery w niedzielę) pozamykać i stabilizacja już jest. Zadziałaliśmy natychmiastowo. W niektórych obszarach Dąbrowy mogła być jeszcze dziś matowa i żółtawa woda. Jeszcze płuczemy sieć, ale sytuacja jest opanowana. Zwiększone zabory wody, które były m.in. jedną z przyczyn awarii, już się radykalnie zmniejszyły, bo padał deszcz. Zakładam, że jutro wszystko wróci całkowicie do normy – mówi prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Grzegorz Niedbała.

Prezes RPWiK uspokaja, że woda – choć wizualnie nieestetyczna – nie zagraża w żadnym stopniu zdrowiu użytkowników, a wytrącone z rur osady nie wpływają negatywnie na chemiczne i bakteriologiczne właściwości kranówki.

– Woda jest bezpieczna. Sanepid od razu pobrał próbki i to potwierdził. Żółto brunatne zabarwienie wody powstało w skutek tzw. „zanieczyszczenia wtórnego” związkami żelaza i manganu – wyjaśnił Grzegorz Niedbała.

Uszkodzone odcinki rur zostały zastąpione nowymi. RPWiK zareagowało także niezwłocznie na apele mieszkańców niektórych rejonów Dąbrowy o dostarczenie wody.

W sumie pobory wody były w tych upałach – a proszę zauważyć, że tego roku zaczęło się tak już od kwietnia – rzędu prawie 7. tys. metrów sześciennych na dobę. Pełne zbiorniki i próba utrzymania takiej ilości wody i ciśnienia, niestety się nie powiodła. Potem to jest już jak „efekt domina” i zaczęły się ujawniać pęknięcia rur na kolejnych odcinkach wodociągu. Od 12 lat to była pierwsza tego typu tak rozległa awaria. My od razu reagowaliśmy na zapotrzebowania mieszkańców, dostarczając beczkowozy z wodą. Takie sygnały mieliśmy na os. Kościuszki, w Domu Dziecka i w jednej, dwóch firmach przy ul. Oleśnickiej. Wzięliśmy tę wodę aż z ujęcia w Żabnie, bo tam nie było żadnej awarii. Jak ktoś zgłaszał zapotrzebowanie, to dostarczaliśmy w to miejsce wodę. Przyznam, że po tej naszej modernizacji sądziłem, że tę suszę, upały i gwałtowne wzrosty poboru wody przejdziemy „suchą stopą”. Mamy 680 km rur wodociągowych i musimy to wszystko regulować wyłącznie ciśnieniem z hydroforów. Oddziałuje na to niestety też pogoda i wystarczy jedno słabsze miejsce w rurze, przy dużych poborach wody. Praktycznie nie ma technik, które by wskazywały, że jest jakiś słaby punk i w związku z tym istnieje zagrożenie awarią. Najszybsza metoda to poinformowanie, gdzie wylała woda. Nasza sieć wodociągowa jest w pierścieniach i odcięcie któregoś z nich i tak pozwala na to, że z jednej i drugiej jego strony użytkownicy mają wodę. Ale przy pierścieniach mierzenie ciśnienia jest wręcz niemożliwe. Sprawdzaliśmy jeszcze jedną z metod, ale okazało się, że przy bardzo wysokich nakładach finansowych, efekty przewidywania awarii są wysoce niezadowalające – tłumaczy prezes RPWiK Grzegorz Niedbała.

Otrzymaliśmy zapewnienie, że Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpatrzy zgłoszone przez mieszkańców szkody, poniesione w wyniku korzystania z zabarwionej wody podczas awarii.

– Jeżeli ktoś poniósł jakieś szkody, to w formie pisemnej proszę to do nas zgłaszać i będziemy to rozpatrywać – zadeklarował prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej, Grzegorz Niedbała.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 13 czerwca 2018 o 08:46
  Maria :
  A ja mam inne zapytanie. Czy mieszkańcy nie zauważyli zmowy cenowej Paliawa na stacjach w Dabrowie T. W Tarnowie paliwo od 5.04 do 5.08 a w Dqbrwie 5.20 ja każdej stacji, kto tym zażądadza?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +23 (w sumie : 31)
 2. 13 czerwca 2018 o 09:18
  kk :
  A może by tak trzeba było wymienić te stare azbestowe rury na nowe? Niech ktoś z włodarzy miasta podejmie jakieś kroki w tym celu!! bo już najwyższa pora.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 18)
 3. 13 czerwca 2018 o 11:41
  klucha :
  Przepraszam, ze zmieniam temat, ale dotyczy to mieszkancow tej samej Dąbrowy. Połowa czerwca..nadal brak informacji o dotacjiach na wymiane piecow weglowych na gazowe. Czy w ogole będą, a jeśli tak, to kiedy? Trudno wymieniac elementy grzewcze w sezonie jesiennym.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 16)
 4. 13 czerwca 2018 o 12:02
  Piotr Pikul :
  A ja pytam co się dzieje z drogą DT-Radgoszcz na odcinku Nieczajna - DT. Droga pęka, pojawiają się dziury.Wieść gminna niesie że nie położono górnej warstwy asfaltu w czasie niedawnego remontu.Uprzejmie proszę o wyjaśnienie .I jeszcze jedna uwaga-chodnik przy tej drodze(bardzo potrzebny) zarasta chwastami.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 15)
 5. 13 czerwca 2018 o 12:36
  mieszkańcy :
  Witam w Oleśnie był ten sam kłopot z wodą z kranów leciała brudna woda z dodatkami kamienia i osadem . Wstyd i jedno wielkie dziadowstwo . A ruchunek przyjdzie za ten dzień zapłacić.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 6. 13 czerwca 2018 o 14:02
  do Maria :
  Dlatego ja tu jeżdżę na oparach i jak już ,to tankuje kilka litrów. Wolę zatankować w Tarnowie lub dalej
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +15 (w sumie : 19)
 7. 13 czerwca 2018 o 18:34
  mieszkanka :
  Może by wodociągi w ramach rekompensaty dały jakiś rabat w najbliższym rachunku? Już i tak płacimy ogromne kwoty, a tu trzeba było spuszczać z kranu tyle wody na darmo, żeby wreszcie poleciała czysta
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 20)
 8. 13 czerwca 2018 o 19:10
  Dąbrowianka :
  Do Maria. Super, że ktoś poruszył temat ! oczywiście,że jest to zmowa cenowa, gołym okiem widać! dlatego ja nie tankuje w Dąbrowie i apeluję do mieszkańców wszędzie tankujcie ale nie w naszym mieście. Pseudowłaściciele myślą, że będą z nami robić co chcą, nic bardziej mylnego. Zbojkotujmy stacje benzynowe w Dąbrowie !
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +18 (w sumie : 20)
 9. 13 czerwca 2018 o 19:37
  abc :
  Witam na ul. oleśnickiej cztery razy do roku jest awaria,ile kosztuje położenie nowej rury 150m,pobocze rozkopane droga zapadnięta koszt awarii przekracza położenia nowej rury.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 10. 14 czerwca 2018 o 21:53
  Marysia :
  W czasie ostatnich upałów na terenie Olesna woda wieczorami z kranów nie leciała w ogóle!!! Nie wiem co było tego przyczyną, ale jest to niedopuszczalne. Chyba coś tutaj nie jest tak jak powinno. Nie wspomnę już o cenach... no cóż za jakość się płaci :-)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 11)
 11. 15 czerwca 2018 o 04:00
  morfeusz :
  Ta woda nie nadawała się do picia... kolor bury wręcz brązowo- czarny... w tej wodzie nie wykąpał bym psa a co dopiero własną rodzinę... nie prawdą jest, że woda brudna jest od soboty bo już dziadostwo leciało od dwóch tygodni próbowałem interweniować w wodociągach i usłyszałem tłumaczenie "że taki mamy klimat" i winni są mieszkańcy Dąbrowy... zmuszony byłem dwa razy filtry wymienić na wlocie bo mi na instalacje syf przedarł - oczywiście mam na to fakturę i rozliczę to z wodociągami mają to jak w banku... do tego mam fakturę za wodę mineralną kupiona w weekend bo to co płynęło z kranu nie nadawało się do picia... a swoją droga żeby przeczyścić przyłącz spuściłem kilka m3 wody - ciekaw jestem czy za to też mi oddadzą kasę ....
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 17)
 12. 15 czerwca 2018 o 08:00
  forumowicz :
  Jezeli jest zmowa cenowa, to nalezy powiadomic UOKiK.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 16)
 13. 15 czerwca 2018 o 21:32
  sztywny :
  Jak już poruszamy ciekawe tematy to ja dodam coś od siebie. Dlaczego mecze Polski na MŚ będzie mogło oglądnąć tajne grono kibiców. Myślę, że w DT większa liczba osób chciała by oglądnąć mecze na dużym ekranie, a nie kolesiostwo...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 14. 16 czerwca 2018 o 21:59
  Obcy :
  Prąagne dołożyć jeszcze jeszcze jedna informacje. Mieszkańcy Dąbrowy dopłacili do modernizacji ujęcia w Żabnie 5 milionów. Woda miała być lepsza i tańsza. Jest gorsza i będzie droższa. Na tym wszystkim skorzystał Prezes Spółki który zarabia 24 tyś na miesiąc. Dobremu Prezesowi trzeba dobrze płacić. Co na to mieszkańcy Dąbrowy
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)
 15. 17 czerwca 2018 o 03:45
  Senior Dąbrowski :
  Od ponad 10 lat dziala Między GMINNY ZWIĄZEK D/S Wodociągów i Kanalizacji przy RPWiK w Dąbrowie Tarnowskiej w skład ktorego wchodzą trzy Gminy ; Dąbrowa Tarnowska , Olesno oraz Żabno. Związek reprezentują Burmistrzowie , Wójt oraz radni z poszczególnych gmin. Głównym zadaniem tych członków jest min. dbałość o stan istniejących rur wodociągowych , przepompowni , stacji uzdatniania wód oraz oczyszczalni ścieków. Kwestią najważniejszą jest koordynacja z Prezesem RPKi W min. sprawa ustalania ważnych zadań w zakresie zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków. Dotyczy to również planów wymiany istniejących rur azestowych istniejących szczególnie w mieście Dąbrowy Tarnowskiej od lat 70 ubiegłego wieku. Rury jak do tej pory zostały wymienione z wiadomych mi żródeł na długości około 1 km długości. Po ziemia znajduje się okolo 85 km . Wiemy o tym doskonale , że popsiadają one niebezpieczne czynniki rakotwórcze. Walka z azbestem w Polsce trawa już ponad 15 lat min. poprzez wymianę dachów pkrytych azbestem wraz z dotacjami dla właścicieli tych budynków.To samo dotyczy rur wodociagowych z azbestu. Dlaczego o tym tak obszernie piszę. Informację posiadfam z dąbrowskiego RPWiK od 10 dni , kiedy byłem osobiście interniować w sprawie tak fatalnej płynącej brunatnej cieczy z Naszych kranów. Teraz mogę zadać publicznie pytanie Panu Burmistrzowi Kaczmarskiemu ,oraz pięciu zasiadających radnych dąbrowskich ; Panów Andrzeja Gizę , Andrzeja Buśko , Jacka Świątka ( notabene praccownika na stacji uzdatniania wody w Zabnie ) i dwóch jeszcze radnych . Bierzecie dodatkowe diety za udział w posiedzeniach tych trzech grmium i co dobrego do tej pory zrobiliście Panowie w sprawie poprawy jakości wody , wymiany rur azbestowych. Awaria za awarią , koszty napraw są coraz wieksze przyklad ul. Oleśnickieji tak dalej i tak dalej. Ponadto dlaczego społeczeństwo dąbrowskie do tej pory nic nie wiedziało o takim działającym Zarządzie Miedzy Gminnym . X takich zebrań oraz ustaleń społeczeństwa ma obowiązek mieć dokładną wiedzę , nikomu nie robicie PANOWIE łaski wręcz przeciwnie Panie Burmistrzu Kaczmarski wraz z tą 12 osobową grupą osób tworzycie zespół " wzajemnej adaoracji " bo jak to można inaczej nazwać . Ponosi Pan osobistą odpowiedzialnośc za ten stan rzeczy ponieważ Przwodniczy Pan dąbrowskiej grupie radnych. Zaproście Pania z ekuriera dąbrowskiego na spotakania oraz posiedzenia Zarządów tych trzech Gmin niech będzie łaskawa rzetelnie zrlelacjonować na portalu internetowym, ewentualnie z osobę z biura obsługi Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej z przebiegu obrad a co najważniejsze z ostatecznych ustaleń . Społeczeństwu dąbrowskiemu , które płaci tak wysokie ceny wody + sieki .
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 18)
 16. 17 czerwca 2018 o 15:38
  Prosty :
  Sztywny, a jaki masz problem wynająć sale prywatnie i oglądać tam co chcesz? Wylewasz tutaj swój żal? Czy zazdrościsz osobom które mają ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 7)
 17. 18 czerwca 2018 o 06:44
  Obcy :
  Mieszkańcom Dąbrowy należy przypomnieć ze za ich środki w wysokości 3 miliony zł wykonana została modernizacja ujęcia w Zabnie. Woda miała być lepsza i tańsza. Jest ale wysokie wynagrodzenie Prezesa Spółki 24 tyś na miesiąc. Co na to władze lokalna i Panowie Posłowie
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +15 (w sumie : 17)
 18. 18 czerwca 2018 o 15:57
  mariolka :
  na ul.Szarwarskiej nadal z kranu leci zółta woda .SKANDAL!!!! Tyle dni i dalej nic nie zrobiono .Gdzie sa słuzby badające wodę nie można całe życie warunkowo dopuszczac wody do spozycia tak jak to jest robione najwyższy cas wymóc na RPWIK wymiane rur i natychmiastowea poprawdę jakości i koloru wody. a swoją droga to dlaczego nie jest opublikowany wynik badania tej wody bo oczywiście co warunkowo dopuszczona i tak przez kolejne lata pijemy ten syf płacąc chyba najwiecej w Polsce za wodę
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +19 (w sumie : 19)
 19. 19 czerwca 2018 o 12:41
  Bobek :
  a ja się pytam co z obwodnicą ??? hahahaha chyba już wszyscy zdają sobie sprawę, że to jeden wielki bubel. Miała być a nie ma!!! Ktoś powinien za to odpowiedzieć. Jedno jest pewne władze DT są nieudolne !!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 14)
 20. 19 czerwca 2018 o 22:48
  hakenkrojc :
  A ekodoradca gdzie?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 14)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)