Dzisiaj:
Poniedziałek, 3 sierpnia 2020 roku
Augusty, Lidii, Nikodema, Symeona, Szczepana

CZYTELNICY PYTAJĄ, E – KURIER ODPOWIADA

20 września 2019 | komentarzy 7

Tym razem na naszym forum pojawił się apel do radnych i władz, by stworzyć godne warunki dla mieszkańców domu socjalnego w Gruszowie Wielkim.

Jak wynika jednak z odpowiedzi burmistrza i ciągłych problemów lokalowych, z którymi boryka się wiele gmin (w tym Dąbrowa Tarnowska), raczej nieprędko rodziny mogą spodziewać się poprawy warunków bytowych.

Cykl artykułów „Czytelnicy pytają, e – Kurier odpowiada” został stworzony na bazie e – maili, które kierują do redakcji nasi Czytelnicy. Tym razem jednak, wyjątkowo,  naszą uwagę zwrócił również jeden z czytelniczych komentarzy na forum. Warto go przytoczyć:

 Drodzy radni na czele z Panią Sołtys Gruszowa Wielkiego,
jeśli macie chociaż resztki sumienia, to stwórzcie wreszcie godne warunki mieszkańcom domu socjalnego w Gruszowie Wielkim. Mieszkają tam rodziny z małymi dziećmi w warunkach, które nie spełniają chyba żadnych norm, a urągają godności tych ludzi.
Martwicie się blokiem na Kościuszki, finansujecie festyn, bawicie się na dożynkach, a prawdziwe problemy macie gdzieś.

W imieniu naszego Czytelnika, poruszonego losem mieszkańców domu socjalnego w Gruszowie Wielkim zapytaliśmy burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego, czy istnieje szansa na poprawę warunków bytowych tych ludzi? Enigmatyczna odpowiedź włodarza nie budzi jednak większych nadziei i trudno w tym przypadku powiedzieć nawet o cieniu szansy na lepszy los. Warunkiem są pieniądze w przyszłorocznym budżecie, których raczej nie można spodziewać się więcej, niż w tegorocznej perspektywie.

– W odpowiedzi na zapytanie wyjaśniam, że brak zmiany możliwości zamieszkania rodziny z Gruszowa Wielkiego nie wynika z niechęci samorządu do przeprowadzenia takiej zmiany, ale z braku mieszkań, na które oczekują rodziny, lub pojedyncze osoby będące mieszkańcami naszej gminy. Samorząd dysponuje tylko takimi lokalami, które wynajmujący oddają po ustaniu najmu. Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko (w ostatnich latach kilka przypadków). Na ogół wszyscy wynajmujący korzystają z ustawowych możliwości i przejmują mieszkania na własność. Państwo zamieszkujący lokal otrzymali dwie propozycje zmiany lokalu, ale z żadnej nie skorzystali. Rozważali między innymi budowę domu. Obecny stan budynku jest niezadowalający; należy budynek osuszyć i wykonać termomodernizację. Jeśli będą środki w przyszłorocznym budżecie, to taki remont zostanie przeprowadzony – napisał w odpowiedzi Krzysztof Kaczmarski.

Nie da się zaprzeczyć, że gmina Dąbrowa Tarnowska (jak wiele innych) boryka się od wielu lat z problemem lokalowym, a niedostatki w tej kwestii (brak możliwości zapewnienia godnych warunków bytowych) dotykają nie tylko mieszkańców Gruszowa Wielkiego, ale z pewnością każdy przypadek jest godny rozpatrzenia i pochylenia się nad losem rodzin. Nie da się również ukryć, że gmina niewiele w tej kwestii robi. Po oprotestowaniu przez mieszkańców jednej z ulic budowy bloku komunalnego (nie socjalnego!) na działce gminnej, nie widać dalszych starań urzędników, ani żadnej realnej propozycji przeciwdziałania problemowi. Mieszkańcom protestującym w sprawie lokalu trudno zaś się dziwić, gdyż żywy przykład pewnego – znanego w całej Dąbrowie – bloku na oś. Kościuszki wskazuje, że mieszkania komunalne (!) (nie socjalne – jak niektórzy usiłują wprowadzać w błąd opinię publiczną) także mogą być źródłem kłopotów, gdy zasiedla się je lokatorami aspołecznymi. I z tym fantem gmina także nie potrafi nic zrobić i nawet się nie stara. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja mieszkańców Gruszowa Wielkiego poprawi się i otrzymają godne warunki mieszkalne.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 21 września 2019 o 08:25
  Anna :
  Popatrzmy realnie.Gmina jest raczej biedna , jezeli chodzi o finanse.Wyłączone nocą oświetlenie uliczne latem dawało spore oszczędności finansowe, np. na remont domu w Gruszowie.Niestety dyskomfort pojedynczego przechodnia(bo raczej 95 % ludzi spi )podniesiona wrzawa i opluwanie władz gminy zaprzepaściły taką szansę.Może czasem warto pomysleć o innych, nie tylko o sobie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 25)
 2. 21 września 2019 o 20:17
  Do Pracy!!! :
  a to zwykly podatnik ma placic za dom?kosztem wylaczenia pradu na ulicy?itp.a kto zwyklemu podatnikowi pomoze jak sam nie zaciagnie rekawow i nie pojdzie do pracy kto gmina?podobno jest 500+ i wiele innych mozliwosci,narzekac i litowac kazdy moze a robic mie ma komu
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +24 (w sumie : 24)
 3. 22 września 2019 o 16:48
  ANN :
  Może warto samemu zakasać rękawy i wziąć się do pracy a nie czekać na gotowe.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +18 (w sumie : 18)
 4. 23 września 2019 o 18:48
  Obserwator :
  Skoro im dwa mieszkania nie odpowiadały to może niech zadbają o nowe lokum we własnym zakresie. Przecież mają 500 +. Należy pierw sprawdzić jaką miesięczną kwotą obdarzyło ich Państwo a później rozważyć czy ta pomoc jest wystarczająca czy należy jeszcze zadbać o ich mieszkanie. Może najwyższy czas żeby sami się postarali.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 14)
 5. 23 września 2019 o 19:03
  Piotr :
  W tym mieście nie ma pracy dla ludzi bez znajomości.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 14)
 6. 23 września 2019 o 22:19
  Mieszkaniec :
  A co do bloku na Kościuszki,to jakby nie jedna rodzina i parę lokatorów aspołecznych to dawno te lokale byłyby wykupione.I klopot z głowy.Kto mieszka na osiedlu to zna temat.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 8)
 7. 24 września 2019 o 07:00
  Mieszkaniec :
  Sami dewastują i nie dbają o te mieszkania.A jak co to do MOPS i Gminy o pomoc .Trochę własnej inicjatywy.A przede wszystkim dbać.Państwo socjalne dla leni.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)