Dzisiaj:
Czwartek, 29 października 2020 roku
Euzebii, Franciszka, Longina, Longiny, Lubogosta, Narcyza, Teodora, Wioletty

CZYTELNICY PYTAJĄ, E-KURIER ODPOWIADA

27 września 2020 | komentarzy 14

Nie mamy dobrej informacji dla naszego Czytelnika, który zastanawia się, dlaczego jednodaniowy obiad w jednej z dąbrowskich szkół podstawowych jest droższy, niż dwudaniowy posiłek np. w podobnej placówce w Brzesku. Burmistrz ostrzega nawet, że ceny żywienia uczniów mogą wzrosnąć, jeżeli ceny produktów będą rosły.

Komentarz tej treści ukazał się pod jedną z publikacji e-Kuriera Dąbrowskiego. Podobny  e–mail wpłynął na redakcyjną skrzynkę elektroniczną:

Dzień dobry,
Mam temat do poruszenia dla e-kuriera, istotny bo chodzi o dzieci. Dlaczego obiady w szkole podstawowej nr (…) w DT kosztują 5zl dziennie tylko za jedno danie? Dla porównania w Brzesku, (również w szkole podstawowej) obiad kosztuje 3.3 zł  dziennie za dwa dania. Ja wiem, że ceny obiadów nie leżą w gestii dyrekcji szkoły, tylko dbają o to nasze władze. Pytanie brzmi: Dlaczego u nas jest tak drogo? Jeśli tylko dwójka dzieci z domu chodzi na szkolną stołówkę, to rodzice muszą przygotować się na ponad 2 tys. zł rocznie za jednodaniowy obiad. Dla porównania rodzice w Brzesku wydadzą tylko nieco ponad 1,3 tys. zł za dwudaniowy obiad. Czy w takim razie dąbrowskie władze są na tyle nieudolne, że nie potrafią zadbać o dobro naszych dzieci? Czy pozyskiwanie dodatkowych finansów na tak podstawowe rzeczy, jak wyżywienie, przekracza kompetencje naszych władz? Kto za to odpowiada?

Poprosiliśmy burmistrza o odniesienie się do tej wypowiedzi.

– My nie dopłacamy do wyżywienia. Jeżeli mówimy o wyżywieniu, o tych obiadach ogólnodostępnych, to ono jest oparte na podstawie zakupów, czyli jaki wkład, taki pieniądz. My utrzymujemy etaty i za to płacimy. Pozyskiwanie pieniędzy na wyżywienie, tak jak pozyskuje się pieniądze na inne działania, niestety nie wchodzi w grę; jest niewykonalne. Tu obowiązuje zasada: wkład i pieniądz za wkład. Nawet były ostatnio takie sugestie, żeby te stawki zwiększać, bo oczywiście żywność podrożała. Jeżeli rodzice sobie życzą lepszy obiad, czy, żeby był bogatszy w witaminy, jarzyny czy inne elementy, to taka stawka jest większa i może się różnić od stawek w innych miejscach. Nie jest tak, że gdzieś gmina funduje obiady za swoje pieniądze, bo w ten sposób to nie funkcjonuje – wyjaśnia Krzysztof Kaczmarski.

Zapytaliśmy również burmistrza, dlaczego w Dąbrowie Tarnowskiej wyżywienie w szkole jest droższe od, przytoczonego jako przykład, Brzeska.

– Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Pewnie ustalili sobie taką stawkę, „jadą” na tej stawce rok, albo więcej i jak się zorientują, ile to kosztowało w stosunku do wzrostu cen żywności, to albo będą musieli tę stratę pokryć, albo po prostu ustalali sobie stawkę wcześniej, z wyższą rezerwą i myślą, że to wystarczy. Mnie oczywiście zależy na tym, żeby było jak najtaniej, ale, proszę zauważyć, że nawet w żłobku ta cena na przestrzeni roku się podnosiła kilka razy, bo wkład do kotła po prostu drożeje. Jarzyny kosztowały wcześniej ileś tam – kosztują więcej; mięso kosztowało ileś tam – teraz kosztuje więcej i na tej podstawie ta stawka jest budowana. Nie ma szans obecnie zejść z tej stawki, musiałyby produkty stanieć – otwarcie mówi burmistrz.

Nie wszyscy Czytelnicy jednak mają podobne zdanie. Niektórzy uważają, że gmina (i podatnicy) nie powinni dopłacać do wyżywienia w szkole i piszą o tym otwarcie pod tą samą publikacją:

Już się wam w d***** poprzewracało. Macie 500+, bon turystyczny, wyprawkę (nie wiem, po co, bo podręczniki jeszcze PO wprowadziło darmowe, a na zeszyt czy długopis to chyba każdego stać), to jeszcze byście chcieli obiady za darmo najlepiej. 5 zł za jedno danie to nawet w Betanii nie zapłacicie. Jeśli burmistrz by dopłacał do obiadów, to przecież nie ze swojej pensji, tylko z moich, a i waszych podatków też. Jak cię nie stać na obiad, to daj dziecku kanapkę do szkoły.

us

 

 

 

 

 

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 28 września 2020 o 09:40
  Adam :
  Tez uważam ze ludzie przyzwyczaili sie ze wszystko za darmo dostają. Kurde maja na dzieci dodatki to jeszcze im mało. Zakupy do domu tez są droższe. Porównanie jest do Brzeska, bo najmniej ale jak popatrzeć konkretniej to w innych szkołach jest więcej niż u nas
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 17)
 2. 28 września 2020 o 10:35
  Krystyna :
  Ten burmistrz wybiera zawsze wszystko co najdroższe.A dlaczego,to już muszą Państwo sami wywnioskować.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 19)
 3. 28 września 2020 o 14:28
  Krzyś :
  Nie wierzę w to co widzę! Burmistrz miasta, osoba na takim stanowisku używa słów typu "jadą"?? Przytacza podwyżkę ceny mówiąc, że wcześniej kosztowały "ileś tam". Brak słów. Najlepiej używać takich sformułowań aby się wybielić. Wszystko drożeje i koniec kropka...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 18)
 4. 28 września 2020 o 15:31
  ziuta :
  Bardzo proszę dowiedzieć się kiedy w końcu założą ekrany ,czy pan burmistrz który tak pięknie otwierał obwodnice coś na ten temat wie i co ma do powiedzenia ludziom którzy mieszkają koło tej drogi.Cała Dąbrowa odetchnęła z ulgą,a co z nami ,kiedy samochody przejeżdzają mi koło głowy z prędkością 90 km/h-100 km/h.Droga została wyprowadzona poza miasto Co to znaczy.Droga została poprowadzona między domami i przebiega dokładnie na wysokości 3 piętra nowych bloków
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 20)
 5. 29 września 2020 o 15:23
  Tadek :
  Wybraliśmy prostaka na burmistrza,więc miejmy do siebie pretensje.Oby wiecej nigdy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)
 6. 29 września 2020 o 18:50
  Piotr :
  Po co budują bloki koło obwodnicy, skoro dawno już było wiadomo, że tam będzie glośno od samochodów i po co ludzie tam kupują mieszkania.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 11)
 7. 29 września 2020 o 20:15
  kucharz :
  obiady w Brzesku za 3 zł? ciekaw jestem z jakich produktów - czy od rolnika z certyfikatem? czy ilość białka w tych daniach spełnia normę? na moje oko nie, pewnie zupa zalewajka i najtańsze mięso (tzn bez mięsa) trzeba wysłać sanepid niech sprawdzi faktury ze sklepu i skład posiłków i po mandacie podwyżka cen gwarantowana
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)
 8. 29 września 2020 o 21:31
  karygodne :
  Karygodne jest to, że w stolicy powiatu w godzinach wieczornych w samym centrum panuje ciemna noc. Najgorzej jest na przejściach dla pieszych, bo nie widać nic kompletnie. Czy trzeba, aby doszło do tragedii, wtedy się światła włączy. Jakie tu oszczędności????????????????????????? Panie burmistrzu życia ludzkiego nie kupi się za żadne pieniądze, chyba pan to doskonale wie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 9. 30 września 2020 o 12:27
  gośka :
  zawieś dzieci na obiad do Brzeska
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 20)
 10. 30 września 2020 o 15:57
  xxx :
  mieszkańcy Żelazówki mają ruch samochodów 24h od kilkunastu lat, brak chodników, oświetlenia. Też chcemy, aby huk był mniejszy, w nocy nie da się otworzyć okna, bo słychać jadące tiry. Może tym się Pan Burmistrz zainteresuje. Wszystko niestety jest na zasadzie obiecywanek
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 11)
 11. 30 września 2020 o 20:51
  Anonim :
  Mieszkańcy Smęgorzowa mają ruch 24h od kilkunastu lat podobnie jak Żelazówka, nikt nie pomyślał o ekranach. Ba... nikt nie pomyślał o kawałku chodnika i kilku lampach. A jak dąbrowianie zabiedolą, że mają za głośno, to oh, ah wielki lament i od razu jadą z ekranami, chodnikami lampami i co tylko się da, żeby broń boże nie zbuntowali się i nie poszli na wybory.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 11)
 12. 30 września 2020 o 21:53
  Dąbrowianin :
  Miasto Dąbrowa tak się ostatnio rozwija, tyle burmistrz stworzył i nadal tworzy nowych inwestycji, że faktycznie może mu pieniędzy brakować. Każdy kto ma na utrzymaniu dom i rodzinę musi uprawiać "gimnastykę artystyczną" tzn. wystarczyło od 1-go do 1-go. Nie robi tego narażaniem domowników na niebezpieczeństwo wyłączając prąd, gaz. A tu z wyjaśnień burmistrza wynikało, że konieczne jest wyłączanie prądu w godzinach nocnych w związku z pandemią koronawirusa. Zapomniał tylko wyjaśnić, jaki ma to związek? Wygląda na to, że koronawirus atakuje tylko, jak jest widno. W związku z tym należą się Panu Burmistrzowi podziękowania za troskę, tylko zastanawiam się, jakie będzie wytłumaczenie, jak dojdzie faktycznie do wypadku?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 17)
 13. 2 października 2020 o 00:17
  Do Dąbrowianina :
  Łatwo jest krytykować, tylko praktyka takich oszczędności nie jest odosobniona. Budżet nie jest z gumy, burmistrz nie jest magikiem i w biurze nie ma "drukarki pieniędzy".
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 27)
 14. 4 października 2020 o 23:47
  dym :
  ludzie 5 zł....opanujcie sie tyle sie placi za toalete na lotnisku czy w muzeum a tu jest obiad...ludzie macie 500+ 300+ i iles tam ++++
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 13)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)