Dzisiaj:
Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 roku
Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz, Ludwik, Piotr, Sebald

DĄBROWA ŚWIĘTOWAŁA NIEPODLEGŁOŚĆ

13 listopada 2018 | komentarzy 10

Zróbmy wszystko, aby ten dzień był dniem radosnym i wyjątkowym dla nas wszystkich – powiedział burmistrz Krzysztof Kaczmarski podczas dąbrowskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Włodarz Dąbrowy wyraził nadzieję, że motywem przewodnim tak ważnego wydarzenia w historii narodu będzie porozumienie ponad wszelkimi podziałami dla dobra Polski.

Obchodami religijno – patriotycznymi Dąbrowa Tarnowska uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasłem przewodnim dąbrowskich obchodów była idea pojednania ponad podziałami politycznymi i wspólnego budowania wolnej Polski w duchu patriotycznym.

Powiatowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości zapoczątkowała uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny od samorządu powiatowego i gminnego, które wraz z dąbrowską parafią organizują rokrocznie tę uroczystość. Ks. proboszcz Stanisław Cyran przewodniczył Eucharystii i wygłosił kazanie. Dla uczczenia okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z inicjatywy proboszcza i ze wsparciem ofiarnych parafian, podczas mszy świętej odsłonięto pamiątkową tablicę patriotyczną. Z kościoła p.w. N.M.P Szkaplerznej barwny pochód patriotyczny z pocztami sztandarowymi instytucji i organizacji dotarł pod Pomnik Poległych w parku miejskim, gdzie odbyła się patriotyczna część uroczystości, przygotowana przez oba samorządy.

W obchodach wzięły udział: władze i przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, zaproszeni goście, poczty sztandarowe instytucji i organizacji oraz mieszkańcy. Na uroczystość przybyli: posłanka Anna Czech oraz poseł Wiesław Krajewski. Odczytano również adresy okolicznościowe senatora Kazimierza Wiatra i posła Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Niezwykłą atmosferę uroczystości zaznaczyła także obecność Kompanii Honorowej Straży Pożarnej Powiatu Dąbrowskiego, dąbrowskich Strzelców i Orląt z Żelazówki.

Zgromadzonych powitał starosta Tadeusz Kwiatkowski. Włodarz powiatu szczegółowo wymienił uczestników uroczystości i podziękował za ich obecność w tym miejscu. Przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Włodarz miasta i gminy nawiązał do wydarzeń historycznych, które poprzedziły odzyskanie przez Polskę niepodległości. Najważniejszym przesłaniem przemowy okolicznościowej burmistrza był motyw współpracy ponad podziałami politycznymi dla dobra Ojczyzny – takiej współpracy, którą kiedyś, mimo odmiennych wizji Niepodległej, podjęli najwięksi ówcześni patrioci i przywódcy narodu. [Wątek współpracy ponad podziałami politycznymi był zresztą głównym przesłaniem  powiatowych uroczystości w Dąbrowie Tarnowskiej.].

– Dziś możemy sobie tylko wyobrazić radość tamtych dni. Mamy być z czego dumni. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe, jak wtedy. (…) Bądźmy radośni i cieszmy się tak, jak nasi rodacy sto lat temu. Niech żyje wolna, Niepodległa Polska – mówił burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który przywołał fragment katolickiej pieśni patriotycznej autorstwa Alojzego Felińskiego:

Powstała z grobu na Twe władne słowo
Polska, wolności narodów chorąży.
Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
Znów swobodnie Orzeł Biały krąży!

Włodarz Dąbrowy nawiązał również do słów wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza, który nawoływał do zrywu patriotycznego, co odzwierciedlało ówczesne nastroje uciemiężonych Polaków:

O wojnę powszechną za wolność ludów,
Prosimy Cię, Panie.
O broń i orły narodowe,
Prosimy Cię, Panie.

Posłanka Anna Czech również nawiązała do współpracy ponad podziałami politycznymi, upatrując w tym przesłaniu motta przyświecającego setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zobowiązanie dla nas jest takie, żebyśmy wdrażali w życie deklarację realnej współpracy ponad podziałami między różniącymi się poglądami. To jest hasło przewodnie: sto dobrych uczynków na stulecie niepodległości. Aby uczcić do końca to stulecie zróbmy wspólnie sto razy coś dobrego. Najbardziej jednoczy działalność dla wspólnego dobra! – mówiła Anna Czech.

Poseł Wiesław Krajewski nawiązał do historii Polski i powinności współczesnych pokoleń patriotów:

Oddajemy hołd i cześć tym wszystkim, którzy w tej sztafecie pokoleń, która starała się o niepodległość i wolność dla Polski, osiągnęli ten cel. Spoiwem tych działań były trzy magiczne słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. (…) Musimy rozwijać tę wolną Polskę i przekazać to dziedzictwo kolejnym pokoleniom, aby nigdy nie powtórzyła się ta historia, w której straciliśmy niepodległość  – mówił Wiesław Krajewski dziękując tym, którzy w sposób szczególny przyczynili się do upamiętnienia tej uroczystości: dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom, instytucjom i stowarzyszeniom, Orlętom z Żelazówki, Strzelcom i ks. proboszczowi Stanisławowi Cyranowi (za patriotyczne kazanie i pamiątkową tablicę).

Poseł wyraził nadzieję, że ufundowanie piszczałkowych organów w kościele p.w. N.M.P. Szkaplerznej stanie się pięknym akcentem uczczenia stulecia niepodległości. Przywołał również inicjatywę radnego miejskiego (wkrótce – powiatowego) Andrzeja Gizy –  nazwania parku miejskiego Parkiem Niepodległości. Zaznaczył, że radni zapewne wrócą do tego pomysłu.

Po wystąpieniach przedstawicieli władz, delegacje instytucji i organizacji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim. Tego roku piękną oprawę artystyczną uroczystości zapewniła młodzież z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie pod kierunkiem Moniki Dąbroś. Zagrała również orkiestra dęta DDK.

us

 fot.UM w DT

******************************************************************************************************

Uroczystości 100-lecia Niepodległości Polski w Dąbrowie Tarnowskiej

W piękną słoneczną niedzielę 11 listopada 2018 roku, w stolicy powiatu dąbrowskiego radośnie świętowano dzień, który zdarza się tylko raz na 100 lat. Stulecie odzyskania niepodległości Polski w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęło się patriotycznym przemarszem delegacji urzędów i instytucji do Kościoła pw. NMP Szkaplerznej, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny sprawowana przez Ks. Proboszcza Stanisława Cyrana w koncelebrze z Ks. Prałatem Józefem Porembą i Ks. dr Janem Bartoszkiem. Oprawę artystyczną liturgii przygotowała młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, a Orkiestra Dęta Dąbrowskiego Domu Kultury pod batutą p. Kamila Banasia zadbała o podniosłość niedzielnego święta, tak w kościele jak i w plenerze. Niezwykłą atmosferę uroczystości zaznaczyła także obecność Kompanii Honorowej Straży Pożarnej Powiatu Dąbrowskiego i dąbrowskich Strzelców i Orląt z Żelazówki.

czytaj więcej

galeria zdjęć na stronie UM w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 13 listopada 2018 o 17:44
  młody :
  Z tak Pięknego świeta zrobili sobie wiec polityczny tak naprawdę, a skoro świętowali wszyscy, nie podziękowano wszystkim tylko tym wybranym, podział ludzi na lepszy i gorszy sort nadal trwa, ale w kolejnych przyszłorocznych wyborach naród się odwdzięczy
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +20 (w sumie : 34)
 2. 14 listopada 2018 o 14:44
  Stanisław :
  Niby wszystko dobrze i bez zgrzytów a jednak poseł nie wytrzymał i musiał do starej rady nawiązać, że nie uchwalili.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +15 (w sumie : 23)
 3. 14 listopada 2018 o 17:31
  pytanie :
  Czego posłanka Anna Czech szukała w Dąbrowie? Nasz dąbrowski poseł nie wystarczy?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 30)
 4. 14 listopada 2018 o 18:20
  Swój :
  Pani poseł popierała też już byłego burmistrza Szczucina i jak to wyszło wszyscy wiemy
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 18)
 5. 14 listopada 2018 o 20:34
  wierny :
  Poseł nie podstawowej wiedzy, bo uchwały o nazwaniu parku "Niepodległości" zostały podjęte. A plac z pomnikiem nazwano bohaterów walczących o niepodległość. Ale o tym mało kto wie, a poseł znalazł temat żeby ugryźć.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 10)
 6. 14 listopada 2018 o 23:52
  Hilton :
  To wspaniałe słowa Pana Posła Krajewskiego, niech zaprasza do Dąbrowy jak największą liczbę posłów i ściąga przez to dla Dąbrowy jak najwięcej środków na rozwój.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -14 (w sumie : 32)
 7. 15 listopada 2018 o 17:52
  Do Hiltona :
  Już widzę jak pani Czech przywozi do dąbrowy środki na rozwój. Oni umieją tylko ładne gadki przywozić i na tym się kończy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 19)
 8. 15 listopada 2018 o 21:46
  Gomuła :
  Zawsze czytając te "wyniosłe" przemówienia posła K. przypomina mi się kawał o telewizorze i wycieraczce, oraz słowa Millera skierowane do posła ZZerro. Mam nadzieję, że ten człowiek już nigdy nie będzie reprezentował Powiśla Dąbrowskiego w sejmie RP, lepiej nie mieć żadnego reprezentanta niż takiego safandułę. Nie pozdrawiam.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 3)
 9. 16 listopada 2018 o 16:08
  Zbychu :
  Moze mi ktos napisac co ten niby posel przez tyle lat zrobil dla Dabrowy??
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 8)
 10. 17 listopada 2018 o 23:09
  Arni :
  Marzy mi się radosne wspólne świętowanie bez politycznego lansu i kazań.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)