Dzisiaj:
Piątek, 19 kwietnia 2024 roku
Adolfa, Leona, Tymona, Włodzimierza

„Dajemy drugie życie śmieciom”

27 maja 2016 | Brak komentarzy

Kolczyki z butelek po coca-coli, doniczki ze starych podkoszulków, ogrodowe rzeźby ze śmieci i wiele innych pomysłów na art z odpadów czyli Podaj dalej! – KGW Niwki promują Recykling z Wyobraźnią.

Z wielką przyjemnością informujemy, że KGW Niwki, stosunkowo młoda organizacja, która powstała w 2015 roku, otrzymała, przy pomocy Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego- biuro w Dąbrowie Tarnowskiej, środki finansowe na kolejny projekt.

W okresie od 15 maja do 15 lipca 2016 roku, Stowarzyszenie będzie realizować zadanie dofinasowane przez Województwo Małopolskie pod tytułem: Podaj dalej! – KGW Niwki promują Recykling z Wyobraźnią.
Razem z członkiniami KGW cieszymy się bardzo, ponieważ mamy świadomość, że to my, mieszkańcy wsi jesteśmy strażnikami przyrody ze względu na miejsce zamieszkania i charakter wykonywanej pracy, którą najczęściej jest produkcja żywności, i to od nas w dużej mierze zależeć będzie, w jakim środowisku będą żyć nasi potomkowie.

Więc jaką planetę zostawimy następnym pokoleniom? Jakie powietrze?

Niestety dane statystyczne nie są wesołe. W Polsce wytwarzamy około miliona ton śmieci w ciągu miesiąca i w dalszym ciągu słabo dajemy sobie radę z ich zagospodarowaniem. Prawie 90 % odpadów powiększa masę składowisk, gdy na przykład w innych krajach Unii Europejskiej, tych o wysokiej świadomości pro-środowiskowej, zaledwie 40%. Pozostała „masa śmieciowa” zostaje przetworzona w procesie recyklingu i otrzymuje „drugie życie”.

Czasy zmieniają się i zmienia się sytuacja na „rynku śmieciowym”. Dawniej głównie to przemysł generował największe pokłady śmieci. Dzisiaj, przepisy prawne dotyczące przemysłu chronią środowisko: znikają hałdy śmieci, bądź są zagospodarowane.

Obecnie największymi śmieciarzami jesteśmy my- ludność. Spójrzmy na siebie. Ile w naszym życiu kupujemy i wyrzucamy: lodówek, pralek, mebli, komputerów, drukarek, telewizorów, plastikowych opakowań na przetworzone produkty żywnościowe, plastikowych butelek na napoje, worków foliowych na zakupy i tak dalej, i tak dalej, bo ta wyliczanka, wraz ze wzrostem konsumpcyjnego stylu życia, wydaje się nie mieć końca.
Ekosfera nie nadąża, za ludzkimi działaniami, odtwarzać tlen czy wodę pitną, dlatego należy bardzo poważnie zastanowić się, w jaki sposób racjonalizować zasoby naturalne.

Co możemy zrobić w tej materii dla świata, co jest możliwe i jednocześnie proste, począwszy od domów i naszych koszy na śmieci.

Na przykład czy zastanawiałeś się czytelniku nad tym, gdzie kończą żywot papierowe odpady tzw: makulatura? Rozejrzyj się we własnej toalecie, gdyż wiele gatunków papieru toaletowego, bez którego raczej trudno wyobrazić sobie obecne, cywilizowane życie, i nikt nie lubi, kiedy kończy się w najmniej odpowiednim momencie, powstaje w wyniku przetworzenia śmieci. Ot, i cała magia recyklingu: powtórne wykorzystanie tych samych materiałów w celu ograniczenia zużycia surowców naturalnych.

Co jeszcze zyskujemy przetwarzając odpady?

Zmniejszenie zużycia energii, redukcję zanieczyszczenia powietrza, wody, zmniejszenie ilości ścieków przemysłowych i jeszcze wartość dodaną recyklingu, którą stanowi wymuszanie odpowiednich postaw producentów dóbr, sprzyjających produkcji materiałów jak najbardziej odzyskiwalnych oraz tworzenie odpowiednich zachowań u odbiorców tych dóbr

– Wszystko się zgadza, ale członkinie Stowarzyszenia KGW Niwki nie będą przecież w domach wytwarzać papieru toaletowego z makulatury- mógłby kto mruknąć pod nosem zniecierpliwiony.

I słusznie mruknąłby, bo nie będą. Ale mogą wdrażać inne sposoby na ograniczenie ilości domowych śmieci. Na przykład takie jak: wykorzystanie i przetwarzanie resztek żywności, aby stworzyć całkiem nowe, często fantazyjne potrawy i dania. Kompostowanie organicznych odpadów, wykorzystanie niezużytych do końca kosmetyków do produkcji nowych. Wymiankę odzieży dla dorosłych, lub dzieci, tak zwany „Szafing” przy lampce wina. Jak również wymianę kolorowej prasy czy książek.

Aż wreszcie dochodzimy do jednej z ciekawszych zabaw, w której mogą uczestniczyć dorośli z dziećmi, mianowicie do rękodzieła artystycznego- recyklingu z wyobraźnią. Nie tylko pobudza on do twórczych działań, ale stanowi edukację proekologiczną dorosłych i ich pociech poprzez zabawę.
W tym miejscu zatrzymajmy się, ponieważ możemy wykorzystać i zmienić przeznaczenie niepotrzebnych przedmiotów na tyle, na ile pozwoli nam fantazja i odrobina chęci.

I co my tutaj mamy?

Gałgankowe dywaniki, biżuterię z butelek, papierową wiklinę, lampy i świeczniki z plastikowych nakrętek, odnowione meble, rzeźby ogrodowe z opon, karmniki dla ptaków z tekturowych rurek po papierze toaletowym, pojemniki na kredki z pudełek po butach, szuflady z tektury, akwaria z monitorów, klatki dla chomików z telewizorów, łodzie z rur kanalizacyjnych itd., itd.

Czym chata głowy bogata- takie pomysły.

Dlatego KGW Niwki serdecznie zapraszają do udziału w trzydniowych warsztatach twórczych, które odbędą się w czerwcu w świetlicy w Niwkach, w godzinach popołudniowych, pod tytułem: „Dajemy drugie życie śmieciom”.

Wytworzone podczas uczestników warsztatów cudeńka, zostaną przeznaczone na loterię dla mieszkańców, która będzie mieć miejsce podczas festynu rodzinnego w Pilczy Żelichowskiej w dniu 09.07.2016 roku. Warsztaty przeprowadzą doświadczeni plastycy- trenerzy z Tarnowa.

Panie z KGW proszą również mieszkańców o przynoszenie na festyn niepotrzebnej prasy i gazet, gdyż posłuży im ona do przygotowania wikliny papierowej. Ta zaś, zostanie wykorzystana w świetlicy podczas twórczych zabaw dla dzieci w czasie długich, jesienno-zimowych wieczorów.

Uczestnicy festynu zaproszeni są również do udziału w wymianie książek, na specjalnym stoisku. Więc jeśli przeczytałeś – wymień się z innymi- stara książka na nowa.

Chętni (wraz z dziećmi) do udziału w warsztatach proszeni są o zgłaszanie się do Prezes Stowarzyszenia pani Ewy Chmielowskiej ( tel.: 603-678-410). Podczas zajęć zaplanowano drobny poczęstunek, a ilość miejsc została ograniczona ze względów projektowych.

Ze swojej strony przekazuję podziękowania dla Samorządu Województwa Małopolskiego za cenną inicjatywę dofinansowania projektów realizowanych przez lokalne wiejskie społeczności zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich, z cyklu: Podaj dalej! Zainspirowała ona członkinie KGW do podjęcia wyżej wymienionych działań. Mieszkańcom Niwek i Pilczy życzę dobrej i pożytecznej zabawy.

Anna Morawiec

projekt

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)