Dzisiaj:
Środa, 27 marca 2019 roku
Benedykt, Ernest, Ernestyn, Jan, Lidia, Rościmir, Rupert

Debata społeczna w Szczucinie

14 kwietnia 2018 | 1 komentarz

12 kwietnia w auli budynku „KANY” w Szczucinie , odbyła się konferencja pn. „Rozmawiajmy o Problemach – Rozumiem, Czuję, Pomagam”. Tematem konferencji były: „Zachowania destrukcyjne”.

Konferencja została zorganizowana przez Burmistrza Szczucina Andrzeja Gorzkowicza we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej i Komisariatem Policji w Szczucinie.

Głównym celem konferencji było przedstawienie problemu zachowań destrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży. Wśród zaproszonych gości w konferencji uczestniczyli m.in.: przedstawiciel Kuratorium Oświaty Delegatura w Tarnowie Pani Barbara Trzpit, Pani Agnieszka Anioł-Głuszek Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, Kazimierz Tęczar Sekretarz Gminy Szczucin, Agnieszka Beker Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczucinie, ks. Zygmunt Warzecha Proboszcz Parafii Szczucin oraz nauczyciele z placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Szczucin.

Oficjalnego otwarcia konferencji i przywitania gości dokonali Burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz oraz Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej mł. insp. Lucjan Pałucki.

Dzisiejsza konferencja jest skutkiem trzech wcześniejszych spotkań w mniejszym gronie w trakcie których wypracowano kierunki możliwego działania czy też trafniej powiedzieć przeciwdziałania, które naszym (organizatorów zdaniem) jest szansą na ograniczenie ilości zachowań destrukcyjnych na terenie naszej gminy – podkreślił w swojej wypowiedzi Burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz.

Pierwszym prelegentem był profesor nadzwyczajny Politechniki Rzeszowskiej, doktor habilitowany socjologii Eugeniusz Moczuk. Zatrudniony w Katedrze Nauk Humanistycznych na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Pan profesor wygłosił wykład pt.” Działania w sferze bezpieczeństwa lokalnego wobec młodzieży szkolnej przez samorząd terytorialny i Policję”. W swojej prezentacji profesor poruszył m.in. zagadnienia: bezpieczeństwa lokalnego jako kategorii analizy bezpieczeństwa wewnętrznego, działań samorządów terytorialnych i Policji w sferze bezpieczeństwa lokalnego, jak również przeciwdziałania zagrożeniom społecznym w środowisku młodzieży szkolnej w społeczności lokalnej.

Jako druga swoją prezentacje wygłosiła mł.asp. Agata Bulwa policjant z zespołu wykroczeń nieletnich i patologii Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. W swojej prezentacji pt. „Cyberprzemoc, substancje psychoaktywne a zachowania destrukcyjne wśród dzieci i młodzieży” Pani aspirant omówiła m.in. powiązania samobójstw nastolatków z zagrożeniami płynącymi z sieci, formy cyberprzemocy, odpowiedzialność prawną za zachowania cyberprzemocowe.

Kolejnymi prelegentami byli Pani Bogusława Molak Dyrektor Poradni Psychologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz psycholog Mariusz Wielgus. Pani Dyrektor w swojej prezentacji pt.” Rola nauczyciela w pomocy dziecku i rodzinie” pokazała jak bardzo ważne jest objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu, szkole i innych placówkach oświatowych. Natomiast Pan Wielgus wygłosił prezentację przedstawiającą najczęściej występujące problemy dzieci i młodzieży w pracy psychologa.

Po wystąpieniach prelegentów podinsp. Bogumił Jedynak rozpoczął dyskusję z uczestnikami debaty.

zródło:Urząd Miasta i Gminy w Szczucinie

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 17 kwietnia 2018 o 04:50
    tomek :
    Nie da sie ukryc ze glownym motywem tych spotkan jest przeslanie nowego komendanta, "moi poprzednicy zachowali sie podle w sprawie Iwony Cygan-potrzebuje wsparcia mieszkancow Szczucina". Prawdopodobnie policja przewiduje ze wyroki beda niskie dla wszystkich w tej sprawie (sad w Rzeszowie? troche za blisko Tarnowa, miale nadzieje na Krakow albo Katowice gdzie sady maja doswiadzczenie w takich sprawa, ale Rzeszow? prowincja) wiec Ci ktorzy zdecydowali sie zeznawac przeciwko Klapie beda potrzebowali "policyjnej opieki".
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)