Dzisiaj:
Niedziela, 20 stycznia 2019 roku
Dobiegniew, Fabian, Sebastian

Diecezjalne Obchody Światowego Dnia Chorego

12 lutego 2018 | komentarze 3

11 lutego 2018 roku w Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Diecezjalne Obchody XXVI Światowego Dnia Chorego.

Temu niezwykle wymownemu i ważnemu świętu na Powiślu Dąbrowskim przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp Leszek Leszkiewicz. Przed Mszą Św. odwiedził on również chorych, którzy nie mogli uczestniczyć w nabożeństwie i wspólnej modlitwie różańcowej.

W kaplicy dąbrowskiego hospicjum, na tegorocznych, Diecezjalnych Obchodach Światowego Dnia Chorego, zgromadzili się m.in. Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, Stanisław Ryczek zastępca burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, Urszula Mróz dyrektor Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z pensjonariuszami, personelem medycznym, pracownikami i wolontariuszami, ks. prałat Zbigniew Pietruszka dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz wicedyrektor ks. Krzysztof Mikołajczyk, ks. prałat Stanisław Cyran proboszcz parafii pw. MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, ks. Zbigniew Szewczyk Kapelan Hospicjum oraz rodziny i przyjaciele chorych.

Jego Ekscelencja ks. bp Leszek Leszkiewicz zaznaczył podczas homilii, że Światowy Dzień Chorego, jest potrzebny nie tylko chorym, ale także zdrowym. – Żyjemy w świecie, w którym pielęgnuje się taki pseudoideał, że liczą się tylko młodość, uroda, tężyzna fizyczna. Tymczasem sprawdzianem tego, na ile jesteśmy ludźmi, jest nasz stosunek do tych, którzy są chorzy, którzy ustali w drodze, być może dochodzą do kresu swego życia. Im bardziej jesteśmy otwarci na spotkanie z tymi ludźmi, tym bardziej sami mamy więcej człowieczeństwa – mówił ks. biskup.

Jak podkreślił, świat, w którym nam przyszło żyć, jest naprawdę bardzo chory, a człowiek robi wszystko, żeby odciąć się od Boga i wszystko, żeby Bóg nie miał dla człowieka żadnego znaczenia.

-Nadzieję temu światu możecie dać wy, chorzy, samotni, doświadczeni cierpieniem. Czasem myślicie, że wasze życie ledwie się tli, że zbliża się do kresu. Ale to wy możecie uzdrowić ten świat. Dlaczego? Nikt chyba bardziej niż człowiek schorowany nie pragnie bliskości Pana Boga. Wszyscy możemy uczyć się od cierpiących, jak szukać Boga, jak z Nim rozmawiać. Tam nie ma wyznaczonej godziny dla Jezusa, tam jest rozmowa z Bogiem, dzień i noc człowiek chory żyje w obecności Boga, jest przy Nim – zwrócił się do obecnych w kaplicy ks. biskup Leszek Leszkiewicz.

Po Mszy św. wszyscy spotkali się w świetlicy hospicjum, gdzie starosta Tadeusz Kwiatkowski, w imieniu samorządu powiatowego i swoim, skierował na ręce dyrektor Urszuli Mróz do całej wspólnoty Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej Św. Brata Alberta Chmielowskiego Caritas Diecezji Tarnowskiej w Dąbrowie Tarnowskiej serdeczne pozdrowienia i słowa wsparcia, życząc chorym powrotu do zdrowia, wiary, ufności oraz cierpliwości niezwykle potrzebnej w pokonywaniu swojej choroby.

– Przywołując słowa św. Jana Pawła II „Cierpienie jest po to, ażeby wyzwalać miłość”, życzę Wszystkim, którzy zmagają się z chorobą, wytrwałości, siły ducha, cierpliwości i nadziei, która nigdy nie gaśnie. Niech każdy nowy dzień będzie pogodniejszy, lepszy i radośniejszy. Pragnę serdecznie podziękować Pani Dyrektor, Księdzu Kapelanowi Hospicjum, Personelowi Medycznemu, wszystkim Pracownikom placówki oraz Wolontariuszom za wypełnianie tak szlachetnej misji, otaczanie chorych serdeczną i profesjonalną opieką, wsparcie duchowe, ofiarność i wytrwałość w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi – mówił starota dąbrowski, jednocześnie dziękując za serdeczność i wielkie serce, nieocenioną pomoc oraz wsparcie, które przynosi ulgę tym, których doświadcza choroba.

Starostwo Powiatowe w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 12 lutego 2018 o 19:29
  Zygmunt, Dąbrowianin i parafianin :
  Z tego co jestem zorientowany to ks. Zbigniew Szewczyk jest kapelanem - ale szpitala. Kapelanem w Hospicjum - i to nie wymieniony choć widać Go na zdjęciu - jest nasz były proboszcz - ks. prałat Józef Poremba!!!! Błąd i wprowadzacie ludzi w błąd!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 7)
 2. 13 lutego 2018 o 13:13
  Barbara :
  Jest tak, jak napisano powyżej. Ks. Zbigniew Szewczyk jest kapelanem obu instytucji.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 7)
 3. 13 lutego 2018 o 17:03
  Piotr :
  Ks. Zbigniew jest też już kapalanem Hospicjum, jest nawet stosowna pieczątka na jednym ze zdjęć z tej uroczystości. Natomiast błędem jest tytulatura prałata odnośnie ks. Cyrana. Jest On kanonikiem honorowym, podobnie jak ksiądz Jaróg z Nieczajnej, którego zawsze tytułuje się kanonikiem.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 9)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)