Dzisiaj:
Środa, 24 kwietnia 2024 roku
Aleksandra, Aleksego, Grzegorza, Horacego

Dożynki Gminne w Laskówce Chorąskiej (film)

19 sierpnia 2014 | komentarzy 9

15 sierpnia br. w Laskówce Chorąskiej odbyły się Dożynki Gminy Dąbrowa Tarnowska. Uroczystość dożynkowa połączona została z oficjalnym oddaniem do użytku nowego Domu Ludowego (Centrum Kulturalno – Społeczne) w tej miejscowości.

Organizatorami uroczystości byli; Urząd Miejski, Dąbrowski Dom Kultury, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Laskówka Chorąska, Sołtys i Rada Sołecka a także Ochotnicza Straż Pożarna w Laskówce Chorąskiej.

Uroczystość rozpoczęła się tuż przed godziną 12 zbiórką dziesięciu delegacji wieńcowych i pocztów sztandarowych. Niektóre delegacje zadbały np. o przyjazd bryczkami. W samo południe w progach kościoła w Laskówce Chorąskiej wszystkie delegacje i uczestników powitał i zaprosił ks. Ryszard Kowalski – Proboszcz Parafii w Odporyszowie, który następnie przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. dziękczynnej i w intencji rolników. Ksiądz Proboszcz wygłosił też piękną homilię okolicznościową. W koncelebrze uczestniczył były proboszcz Parafii Nieczajna ks. Władysław Jaróg i ks. Paweł Szymański wikariusz Parafii Odporyszów. Uroczystą oprawę liturgiczną przygotował ks. Bronisław Myrda z Odporyszowa. W trakcie nabożeństwa zostały poświęcone przyniesione do świątyni przepiękne wieńce dożynkowe.

Druga część uroczystości dożynkowych odbyła się na parkingu przed nowym Domem Ludowym. Tu po odegraniu przez orkiestrę dętą DDK Hymnu Państwowego głos zabrali Państwo Starostowie Gminnych Dożynek. Starostami byli: Pani Agnieszka Masłoń z Laskówki Chorąskiej, która wraz z mężem prowadzi 30 ha gospodarstwo i Pan Jacek Świątek gospodarujący wraz z żoną na blisko 18 ha. Są oni mieszkańcami Laskówki Chorąskiej. Pan Jacek Świątek jest także drugą kadencję radnym Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Starostowie po ogólnym powitaniu wręczyli bochen chleba gospodarzowi gminy – Burmistrzowi Stanisławowi Początkowi. Burmistrz podziękował za ten wspaniały dar i obiecał dzielić chleb sprawiedliwie wśród mieszkańców 21 tysięcznej gminy Dąbrowa Tarnowska. Burmistrz powitał wszystkie delegacje sołeckie, poczty sztandarowe OSP i wymienił długą listę Gości wśród których byli m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz, Wiceprezes Centrali PFRON Marcin Horyń, Posłanka Urszula Augustyn, Poseł Józef Rojek, Poseł Jan Ziobro, Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera, Burmistrz Żabna Stanisław Kusior, Burmistrz Szczucina Jan Sipior, Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec, Radni Rady Powiatu Marian Gajda i Kazimierz Drożdżowski, Radni Rady Miejskiej na czele z Przewodniczącym Rady Władysławem Knutelskim i Wiceprzewodniczącym Stanisławem Królem, Komendant Powiatowy Policji insp. Andrzej Kupiec, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Adam Rzemiński, p.o. Dyrektora ZOZ Łukasz Węgrzyn, Powiatowy Lekarz Weterynarii Jacek Janas, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP druh Ryszard Pikul, Prezes MLKS Dąbrovia Piotr Zając, Dyrektor Biblioteki Powiatowej Ewa Drzazga, Dyrektor ZSP Nr 2 Jan Kiljan, Doradca Starosty Krzysztof Michalak, Dyrektor ZSP w Brniu Jarosław Boryczka, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystynę Guzik i Wiceprezes Małgorzatę Majchrowicz. Szef gminy powitał też swoich współpracowników; Zastępcę Burmistrza Marka Minorczyka, Skarbnika Gminy Małgorzatę Bąba, Sekretarza Gminy Stanisława Ryczka, Dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury Pawła Chojnowskiego, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jadwigę Kusior, Zastępcę Dyrektora MGOPS Halinę Sarat, Dyrektora Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej Zbigniewa Kwiatkowskiego oraz wielu innych.

W swoim przemówieniu Burmistrz Początek powiedział m.in.:

Dożynki to czas dziękczynienia Bogu za plony. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach, polskich rolnikach, których ciężkiej pracy zawdzięczamy, że na naszych stołach jest chleb. Dziękuję wszystkim rolnikom za ich trud i poświęcenie i za dbałość o gospodarstwa oraz środowisko naturalne. W tym roku plony są dobre, ale trudno było je zebrać bo częste i obfite deszcze opóźniały wjazd kombajnów na pola. Zdarzają się jeszcze pola, na których nie można było zebrać zbóż do tej pory. Serce się raduje gdy widzimy przepiękne wieńce, te tradycyjne i te współczesne. To prawdziwy festiwal pomysłów, to kunsztowne ich wykonanie. Niektóre delegacje przygotowały obrzęd “ ośpiewania wieńca “.

Po przemówieniu nastąpiło przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu i jego zwiedzanie. Gospodarz gminy do uroczystego aktu przecięcia wstęgi zaprosił m.in. Ministra Pracy i Polityki Społecznej, parlamentarzystów, wicestarostę, przewodniczącego Rady Miejskiej.

Po otwarciu budynku i poświęceniu, z częścią artystyczną wystąpili uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej, którą kieruje Dyrektor Teresa Dąbrowa. Później rozpoczęła się prezentacja konkursowa wieńców i ich “ośpiewanie“. Do konkursu przystąpiło 10 sołectw. Wieńce i ich ośpiwanie w konkursach oceniała komisja konkursowa w składzie: Wanda Chlastawa– Dyrektor Domu Malarek w Zalipiu, Jadwiga Kusior – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Anna Witowska z Referatu Promocji Urzędu Miejskiego i Stanisław Stroński – Dąbrowski Dom Kultury. Po prezentacji wszystkich delegacji, komisja udała się na obrady a przed liczną publicznością wystąpiły zespoły: “Markowianie“ z Markowej koło Łańcuta oraz „Nieczajnianie” z Nieczajny Górnej, przed obiadem koncertowała kapela podwórkowa „Wiarusy” z DDK. Cały czas w trakcie uroczystości uczestnicy mieli możliwość zwiedzania wystawy rękodzieła artystycznego i ludowego. To przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z Lokalnej Grupy działania PROWENT w Mielcu w ramach wygranego przez Dąbrowski Dom Kultury konkursu “małych projektów”. Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Zespół Powiatowy prezentował najnowsze odmiany ziemniaków jadalnych. 

Po obradach komisja konkursowa ogłosiła wyniki. Są one następujące; 

Konkurs w kategorii wieniec tradycyjny

I miejsce Laskówka Chorąska z nagrodą 800 zł

II miejsce Szarwark z nagrodą 700 zł

III miejsce Brnik z nagrodą 600 zł

Konkurs w kategorii wieniec współczesny

I miejsce Nieczajna Górna z nagrodą 800 zł

II miejsce Morzychna z nagrodą 700 zł

III miejsce Lipiny z nagrodą 600 zł

Delegacje, które nie zajęły miejsc I-III w powyższych kategoriach otrzymały nagrody w wysokości po 500 zł za udział.

Kategoria “ośpiewanie wieńca”

I miejsce Nieczajna Górna z nagrodą 600 zł

II miejsce Laskówka Chorąska z nagrodą 500 zł

III miejsce Morzychna z nagrodą 400 zł

Na Dożynkach Powiatowych 24 sierpnia br. w Narożnikach gm. Radgoszcz – Gminę Dąbrowa Tarnowska będą reprezentować delegacje; Nieczajna Górna i Laskówka Chorąska.

Po ogłoszeniu wyników Burmistrz podziękował wszystkim delegacjom za wspaniałe wieńce i ich prezentację. Słowa podziękowania za wszelką pomoc przy organizacji dożynek i wystawy, zostały też adresowane do; Starostów Dożynek, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Laskówka Chorąska na czele z przewodniczącą Małgorzatą Golec, Radnego Jacka Świątka, Strażaków OSP na czele z Prezesem Stanisławem Wieczorkiem, Dyrektora DDK Pawła Chojnowskiego z załogą, Kierownika Referatu Promocji UM – Krzysztofa Orwata z załogą, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Laskówce Chorąskiej Teresy Dąbrowa ze współpracownikami, Pani Sołtys Zofii Świerczek i Rady Sołeckiej, Księdza Proboszcza Ryszarda Kowalskiego i Ks. Bronisława Myrdy, Dyrektora Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej Zbigniewa Kwiatkowskiego, załogi Ośrodka Doradztwa Rolniczego, twórców i artystów ludowych wystawiających swoje prace, komisji konkursowej.

Przy organizacji pomagało bardzo wiele innych osób, które nie są członkami wspomnianych organizacji. Wszystkim organizatorzy gorąco dziękują.

Specjalne podziękowania kierujemy do sponsorów. Dziękujemy Staroście Dąbrowskiemu Tadeuszowi Kwiatkowskiemu za patronat i wsparcie finansowe. Pełną listę sponsorów zamieszczamy poniżej.

Po zakończeniu oficjalnej części trwała zabawa ogólna do późnej nocy.

SPONSORZY GMINNYCH DOŻYNEK – Laskówka Chorąska 15.08.2014:

„ARKADA” Mielec PAWEŁ PADYKAŁA, BANK SPÓŁDZIELCZY – Prezes Salomea Kozioł, ZARZĄD POWIATU DĄBROWSKIEGO – Starosta Tadeusz Kwiatkowski, ZAKŁAD BUDOWY URZĄDZEŃ DŹWIGNICOWYCH – Krzysztof Jędraszek, TANKPOL – Prezes Roman Mosio, MAŁOPOLSKA IZBA ROLNICZA, REJONOWE PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW i KANALIZACJI – Prezes Grzegorz Niedbała, JANUSZ JEDLICZKA F.H. „Jaś”, „GL” – Państwo LEŻONIOWIE I GARBARZOWIE, „DAREX” DARIUSZ KNUTELSKI, „AGRO-ALK” ALFRED WYBRANIEC, ANDRZEJ KITA – Projektowanie i nadzór budowlany, MAREK GOLONKA „INSTAL SYSTEM”, Hurtownia Drobiu „GALLI” – Jolanta i Marian Mikułowie, „KRISTEL” Krzysztof Krupa,JACEK PIASECKI.

fot DDK


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 19 sierpnia 2014 o 21:48
    ed :
    Wypadałoby policzyć ile chlebów kupi sobie pan Władek za swoją pensyje, ile pracownik biedronki a ile rolnik na emeryturze?(a tak w ogóle to ciekawe dlaczego ten pan Władek tak często w te strony przyjeżdża?).
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 11)
  2. 20 sierpnia 2014 o 12:36
    Hela z Lisiej Góry :
    według mojego artystycznego oka to ocena szanownego jury to była taka trochę z d...y. Wieniec z Laskówki OK zasługiwał na 1 miejsce bez dyskusji ale następne oceny to już jury oceniało nie obiektywnie albo po prostu nie zna się na rzeczy
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 12)
  3. 21 sierpnia 2014 o 16:30
    do HELI :
    Zapraszam Cię Hela z Twoim okiem artystycznym na dożynki do Narożnik w niedzielę. Na pewno się przydasz i obiektywnie ocenisz :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 10)
  4. 22 sierpnia 2014 o 11:36
    STAN :
    Najwięcej chlebów kupi burmistrz Początek bo jego pensja większa od ministerialnej
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +14 (w sumie : 14)
  5. 22 sierpnia 2014 o 19:56
    Dąbrowianin :
    Dożynki w Laskówce były naprawdę super! Dobra organizacja i miła atmosfera. A wieniec mieli niesamowicie piękny.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  6. 24 sierpnia 2014 o 17:51
    Julka :
    Tylko starosta dożynek był tak podjarany funkcją że witał gości dwie godziny a potem dziękował wszystkim ze trzy godziny plus obiad to był koniec dożynek. No ale cóz wybory tuż tuż.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 8)
  7. 27 sierpnia 2014 o 15:06
    komentator :
    Przynajmniej w przeciwieństwie do Dożynek w Radgoszczy, dało się odczuć, że na imprezie są gospodarze!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 5)
  8. 28 sierpnia 2014 o 14:40
    Hela z Lisiej Góry :
    no chyba komentatorze ty jesteś tym gospodarzem
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 6)
  9. 28 sierpnia 2014 o 21:16
    młody :
    A na stronie urzędu w Radgoszczy można się zapoznać z programem święta powiśla i powiatowych dożynek,które odbyły się cztery dni temu.Może jeszcze trwa ???????
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)