Dzisiaj:
Piątek, 29 marca 2024 roku
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

Drugi Integracyjny Festiwal Form Scenicznych

11 maja 2018 | Brak komentarzy

W czwartek, 10 maja 2018 roku w naszym powiecie odbyła się druga edycja Integracyjnego Festiwalu Form Scenicznych. Tak jak rok temu nie zabrakło pełnych humoru, radości, pogody ducha, a zarazem refleksji i wzruszenia widowisk teatralnych.

Myślą przewodnią pierwszej edycji tego festiwalu był cytat Bruna Ferrero „Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka”.

Organizatorzy podkreślają, że integracyjny wymiar Festiwalu jest właśnie tym magicznym skrzydłem, które pozwala latać – zarówno osobom z niepełną sprawnością, jak również osobom sprawnym. W tym roku podczas inauguracji Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, w niebo pofrunęło setki balonów, które poniosły marzenia i pragnienia uczestników Marszu Godności wprost do nieba. A więc uzupełniając ten cytat, pamiętajmy o tym, co nas łączy, by nasze serca przepełniała empatia i wrażliwość na potrzeby innych, a wtedy będziemy mogli spojrzeć „dalej i głębiej”, bo takie jest właśnie hasło tegorocznego festiwalu.

Na deskach Dąbrowskiego Domu Kultury mogliśmy zobaczyć „Dziewczynkę z zapałkami”, „Misia”, „Wesele Góralskie” oraz jak to jest „W Warzywowie”. W tym roku festiwal, miał wyjątkowy charakter, wpisał się bowiem w obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, które zostały zainaugurowane przed kilkoma dniami w stolicy naszego powiatu.

Podobnie jak w ubiegłym roku wzięli w nim udział wychowankowie wszystkich placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie powiatu dąbrowskiego. Artyści wspierani byli przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz stowarzyszenia. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.

Cieszę się, że w tak doborowym gronie będziemy świadkami tego wszystkiego co za chwilę wydarzy się na deskach Dąbrowskiego Domu Kultury – mówiła podczas otwarcia festiwalu Agnieszka Anioł- Głuszek dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej.

Samorząd na tym artystycznym wydarzeniu reprezentowały: Joanna Ohratka sekretarz Powiatu oraz Mariola Smolorz naczelnik wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Kilka dni temu na pewnym portalu społecznościowym spotkałam się z memem mówiącym „Wszystkie nasze marzenia mają szanse się spełnić, jeśli mamy odwagę je realizować”. Wtorkowe uroczystości, Msza Święta, a później Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych utwierdziły mnie w przekonaniu, że razem potrafimy wszystko i tylko razem mamy niesamowitą odwagę i moc, aby zrealizować każde, naprawdę każde marzenie. Ci z Państwa, którzy zostali do końca wtorkowych występów widzieli jak spełnia się marzenie jednej z uczestniczek marszu – zwróciła się do zebranych dyrektor Agnieszka Anioł – Głuszek.

Jako pierwsi na scenie wystąpili wychowankowie trzech placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych w Kupieninie, a więc Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Kupieninie, Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Kupieninie oraz Niepubliczną Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy również z siedzibą w Kupieninie. Wychowankowie placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie „Przyjazny Świat” przygotowali wraz z wolontariuszami Zespołu Szkół w Bolesławiu spektakl pt. „Dziewczynka z zapałkami”.

Drugie, pełne humoru przedstawienie pod tytułem „Miś” zaprezentowali wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowicy we współpracy z uczniami Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Szczucinie.

Następnie scena należała do podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy. Spektakl pt. ” W Warzywowie”, na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” przygotowali z seniorami ze Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” z Olesna był niezwykle żywiołowy.

Tegoroczny festiwal zakończył się „Weselem Góralskim”. Tradycyjne góralskie zwyczaje i obrzędy w zabawny sposób przedstawili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej pokazali jak wygląda „Wesele Góralskie”.

Uczestnicy festiwalu, zostali nagrodzeni nie tylko głośnymi brawami, ale i również okolicznościowymi podziękowaniami i pucharami.

Starostwo Powiatowe w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)