Dzisiaj:
Wtorek, 25 września 2018 roku
Aureli, Aurelia, Aurelian, Franciszek, Gaspar, Herkulan, Kamil, Kleofas, Kleopatra, Ładysław, Piotr, Rufus, Świętopełk, Wincenty, Władysław, Władysława, Włodzisław

Dwa filmy o walorach wychowawczych w „Sokole”

13 września 2018 | komentarze 3

Druga połowa września w dąbrowskim Kinie „Sokół” będzie należała do dzieł sztuki filmowej o dużych walorach wychowawczych (patriotyzm, wartości religijne).

Pierwszy z nich „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” celowo został zaproponowany w repertuarze jesienią (69. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Władysława Gurgacza – niezłomnego kapłana i bohatera walki o wolność i niezawisłość narodu polskiego przypadająca 14.09).

To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski. Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach zniewolenia, ratował zbłąkane dusze, prowadził ludzi do Boga. Idąc za głosem sumienia, trwał do końca przy młodych żołnierzach, którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się komunistycznemu reżimowi. W 1939 roku, na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem Maryi Królowej Polski złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później został skazany na śmierć. Reżyseria: Dariusz Walusiak, w roli bohaterskiego kapłana – Wojciech Trela. Film powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

Drugi z proponowanych tytułów to opowieść o jednym z najważniejszych bohaterów biblijnych – Samsonie. Po stracie miłości swego życia z winy okrutnego księcia Filistyna, młody hebrajczyk o nadprzyrodzonej sile broni swego ludu, poświęcając wszystko, by pomścić swoją miłość, swój lud i swojego Boga. Piękna opowieść o sile woli, posłuszeństwie wobec woli Stwórcy, autorytecie dla Żydów i chrześcijan. Pełna efektów wizualnych, zwrotów akcji opowieść filmowa w hollywoodzkim stylu została wyreżyserowana przez Bruce’a Mac Donalda, na podstawie scenariusza Jasona Baumgardnera i Galena Gilberta.

Oba filmy będą pokazywane na seansach popołudniowych i wieczornych w Dąbrowie Tarnowskiej w dniach 21-27 września.

DDK

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 13 września 2018 o 19:51
  Katarzyna :
  Witam serdecznie! Czy w dąbrowskim kinie będzie grany film "Kler"? Na stronie internetowej kina widzę, że jest zapowiedź natomiast nie ma rozpiski dni i godzin seansu. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)
 2. 14 września 2018 o 21:20
  hakenkrojc :
  Kleru nie będzie.Będą przeklęci.Przepraszam wyklęci.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 6)
 3. 15 września 2018 o 15:58
  ania :
  Proponuję film o "wartościach religijnych i postaciach biblijnych,"wyswietlac w salkach parafialnych. Kino to instytucja publiczna, nie tylko dla katolikow czy innych grup wyznaniowych.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)