Dzisiaj:
Środa, 17 października 2018 roku
Lucyna, Małgorzata, Marian, Sulisława, Wiktor, Wiktoriusz

„Dzień Dawcy Szpiku” w dąbrowskiej „Trójce”

10 listopada 2017 | Brak komentarzy

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

Dlatego bardzo ważne jest, budowanie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego w oparciu o społeczności lokalne.

W najbliższą niedzielę, 12 listopada, w godz. 11:00 – 15:00, podczas Biegu Niepodległości, w Szkole Podstawowej Nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Dawcą mogą zostać osoby w wieku 18 – 55 lat. Może to właśnie ktoś zarejestrowany w dąbrowskiej akcji będzie zgodnym dawcą i podaruje szanse na nowe życie, komuś choremu na białaczkę.

Akcję „Dzień Dawcy Szpiku” organizuje Fundacja DKMS Polska.

Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku.
Może to Ty uratujesz komuś życie.

Bazując na wsparciu finansowym oraz ponad dwudziestoletnim doświadczeniu, Fundacja DKMS Polska, od początku działalności przebadała i zarejestrowała w swojej bazie Fundacji ponad 1186335 potencjalnych dawców szpiku, a już 4656 osób podzieliło się cząstka siebie i dało szansę na nowe życie Pacjentom.

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,

Gdzie będzie przeprowadzona rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego:

Data: niedziela, 12 listopada 2017 r.
Godziny: 11.00 – 15.00
Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej
Adres: ul. Zazamcze 3; 33-200 Dąbrowa Tarnowska

UG w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)