Dzisiaj:
Wtorek, 25 września 2018 roku
Aureli, Aurelia, Aurelian, Franciszek, Gaspar, Herkulan, Kamil, Kleofas, Kleopatra, Ładysław, Piotr, Rufus, Świętopełk, Wincenty, Władysław, Władysława, Włodzisław

e-ZLA – elektroniczne zwolnienia lekarskie

22 marca 2018 | Brak komentarzy

Od 1 lipca br. już tylko elektroniczne e-ZLA. Lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Pacjent nie będzie musiał także dostarczać zwolnienia pracodawcy. E-zwolnienie przesłane zostanie na profil płatnika i do systemu ZUS.

Przypomnijmy – aby pracodawca mógł otrzymać e-ZLA swojego pracownika warunkiem jest założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Od 1 stycznia 2016 r. wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający powyżej pięciu pracowników powinni już swój profil posiadać. Jeśli nadal tego nie zrobili, powinni założyć go jak najszybciej.

Lekarz wystawiający pracownikowi e-ZLA wysyła zwolnienie do ZUS drogą elektroniczną. Jeśli pracodawca posiada profil na PUE będzie miał wgląd w e-ZLA swojego pracownika. Jeżeli nie będzie miał założonego profilu nie będzie można tego zwolnienia przesłać elektronicznie do firmy. Pracownik musi wydruk zwolnienia dostarczyć do pracodawcy – ten zaś musi poinformować swoich pracowników na piśmie, że każdorazowo wydruk e-ZLA od lekarza muszą mu doręczyć.

Przypomnijmy – możliwości założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS!

• Wejdź na stronę www.zus.pl, wybierz opcję „Zarejestruj się”
• Wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz
• Musisz potwierdzić swoja tożsamość
masz trzy możliwości:

• Osobiście w najbliższej placówce ZUS
• Za pomocą profilu zaufanego ePUAP
• Za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny)

Przedsiębiorco – jeśli założysz konto na PUE masz 7 dni od jego utworzenia na pisemnie powiadomienie swoich pracowników o tym, że nie muszą doręczać wydruku e-ZLA.
To duże udogodnienie dla ciebie i twoich pracowników.

Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)