Dzisiaj:
Czwartek, 19 lipca 2018 roku
Alfreda, Rufina, Wincentego, Wodzisława

E-zwolnienia od 1 lipca-papierowe przechodzą do historii

23 stycznia 2018 | Brak komentarzy

Papierowe formularze zwolnień obowiązują do końca czerwca 2018 r. Od 1 lipca 2018 r. honorowane będą tylko zwolnienia elektroniczne e-ZLA. To ulaga dla pacjentów ponieważ nie będą musieli dotrzymywać 7 dniowego terminu doręczenia do pracodawcy i do ZUS papierowego zwolnienia lekarskiego. Zrobi to za nich system komputerowy, wystarczy jedno kliknięcie lekarza.

Do tej pory elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych.

Aby wyjść naprzeciw lekarzom Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił od 1 grudnia 2017 r. bezpłatny Certyfikat. Aby go uzyskać lekarz zakłada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dopiero wtedy pobiera darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich na okres 5 lat. W zakładce „Certyfikat z ZUS” lekarz posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, występuje o wystawienie certyfikatu. Otrzymuje go w ciągu kilku minut o czym jest poinformowana mailem lub smsem. Certyfikat lekarz zapisuje na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej lekarze mogą przesyłać od 1 stycznia 2016 r. Łącznie od stycznia 2016 r. do 22 stycznia 2018 r. do wszystkich placówek ZUS w Małopolsce wpłynęło 184 538 elektronicznych zwolnień lekarskich z czego do tarnowskiego oddziału ZUS 14 114 e-ZLA.

Zapowiada się gorący okres szkoleń w ZUS. Chcąc dotrzeć do jak największej grupy lekarzy pracownicy tarnowskiego oddziału ZUS prowadzą szkolenia w placówkach medycznych. Temat – zakładanie profilu na PUE, pobierania certyfikatu, podpisu e-ZLA. Lepiej wziąć udział w takim szkoleniu teraz – nie warto odkładać tego na ostatnia chwilę.

Wszystkie szkolenia są bezpłatne. Szczegółowe informacje można zaleźć na stronie www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.

Bożena Bielawska
p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)