Dzisiaj:
Czwartek, 23 września 2021 roku
Boguchwała, Bogusław, Libert, Minodora, Tekla

EKOINTERWENCJE W MAŁOPOLSKICH GMINACH

8 kwietnia 2019 | Brak komentarzy

Blisko sto zgłoszeń dotyczących przypadków spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości – tak można podsumować pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania elektronicznego formularza Ekointerwencji.

Przesłane przez mieszkańców Małopolski zgłoszenia dotyczyły łącznie 34 gmin.


W ciągu kilkunastu dni od uruchomienia formularza Ekointerwencji Małopolanie zgłosili przypadki łamania przepisów antysmogowych łącznie 96 razy: 61 zgłoszeń dotyczyło spalania odpadów, 33 zawierały informacje o eksploatowaniu instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a 2 były związane ze sprzedażą węgla złej jakości.

Zgłoszenia dotyczyły gmin: Limanowa, Brzesko, Kraków, Wielka Wieś, Chrzanów, Zabierzów, Tuchów, Słomniki, Sułkowice, Alwernia, Liszki, Wieliczka, Iwanowice, Muszyna, Nowy Sącz, Nowy Targ, Polanka Wielka, Mszana Dolna, Brzeźnica, Zakopane, Wadowice, Brzeszcze, Myślenice, Proszowice, Osiek, Olkusz, Skawina, Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Rzepiennik Strzyżewski, Szczucin, Kęty, Zator, Budzów.

O czym konkretnie informowali Małopolanie? Najwięcej zgłoszeń dotyczyło unoszących się nad kominami słupów czarnego, gryzącego dymu – wskazującego na to, że w danym miejscu pali się nie tylko węglem, ale i śmieciami. Według relacji mieszkańców, w niektórych przypadkach dym był tak intensywny, że uniemożliwiał przebywanie na zewnątrz czy otwarcie okien w ciągu dnia.

Cieszy nas, że Małopolanie coraz liczniej włączają się w walkę o czyste powietrze. Rosnąca liczba Ekointerwencji potwierdza, że mieszkańcom regionu naprawdę zależy na rozwiązaniu problemu smogu – mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Dotychczas zweryfikowano 19 spośród nadesłanych zgłoszeń. W czterech przypadkach kontrola nie wykazała naruszeń, w dwóch udzielono pouczenia, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli (w tym dwa zgłoszenia dot. sprzedaży węgla), cztery zgłoszenia dotyczące przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a dwa przesłano do gmin.

Przypomnijmy, że formularz Ekointerwencji został udostępniony mieszkańcom Małopolski 26 marca. Za jego pośrednictwem można zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych, niezależnie od miejsca pobytu, bez potrzeby szukania aktualnych danych kontaktowych do przesłania zgłoszenia. Każde zgłoszenie zostaje automatycznie przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

Formularz Ekointerwencji można znaleźć na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja.

Uruchomienie formularza Ekointerwencji to jeden z elementów projektu EkoMałopolska, którego celem jest mobilizacja mieszkańców regionu i samorządów do aktywniejszej walki o czyste powietrze.

Biuro Prasowe UMWM

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)