Dzisiaj:
Czwartek, 9 lipca 2020 roku
Hieronima, Ludwiki, Lukrecji, Łucji, Weroniki

Filmowy wieczór z historią regionalną. Brzesko RCKB

4 marca 2018 | Brak komentarzy

Pasjonat historii i dziennikarz – Marek Kołdras zaprosił miłośników kultury na wybitną ucztę audiowizualną w postaci projekcji trzech filmów zrealizowanych przez jego studio.pl

„Chrzest Południa” – dzieje chrystianizacji w Małopolsce, świadczące o jej chrzcie wyprzedzającym o kilkadziesiąt nawet lat działania Mieszka I.


„Operacja 15” – I wojna światowa we wschodniej Małopolsce, bitwa gorlicka.
„Zaraz wracam Zbigniew „Bruno” Szulc” – historia jednego z największych brzeskich artystów XX wieku.

„Filmowy wieczór z historią regionu” zorganizowały wraz z reżyserem Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Po każdej projekcji na scenie pojawiały się osoby współtworzące poszczególne filmy – wywiady z nimi prowadziła Monika Faron-Miśtak z radia RDN Małopolska.

Oprócz ścieżek dźwiękowych całość dopełniła żywa muzyka elektroniczna w wykonaniu kompozytora wszystkich podkładów – Grzegorza Hajduka. Znawcy nietrudno rozpoznali tu najlepsze korzenie, sięgające takich sław jak Tangerine Dreame.
Ponieważ „Chrzest Południa” został w znacznej części zrealizowany we wsi Oleśnica / gmina Olesno /, jednym z rozmówców był Wojciech z Bagien. Opowiadał kilkusetosobowej publiczności o historii powstania Wieżycy, przystosowaniu jej lochów dla potrzeb planu do roli wczesnochrześcijańskiej kaplicy, wykorzystaniu wiaty w roli pogańskiej gontyny i wydarzeniach z corocznego Turnieju Rycerskiego pojawiających się w filmie. Oprócz Pocztu Bagiennych z Wieżycy udział wzięli też rekonstruktorzy z grup: Bractwo św. Jakuba, Drużyna Najemna Rujewit oraz Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici mieleccy.

Trwają starania o zgodę reżysera na otwartą projekcję filmu na Powiślu.

Poczet Bagiennych z Wieżycy


video Łukasz Multan


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)