Dzisiaj:
Czwartek, 28 marca 2024 roku
Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław, Sykstus

Gala Festiwalu Niepodległości i IV Koncert Bardów

24 listopada 2015 | Brak komentarzy

Tradycyjnie już pod koniec roku odbywa się w Tarnowie zasadnicza część Festiwalu Niepodległości, imprezy oddolnie organizowanej przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Od kilku lat nasz festiwal obudowuje rocznicę najważniejszego dla tożsamości patriotycznej Tarnowa wydarzenia, jakim było przejęcie władzy z rąk zaborców przez mieszkańców miasta i najbliższej okolicy jako pierwszych obywateli wolnej Rzeczpospolitej po 146 latach niewoli.


Niezmiennie traktujemy rocznicę tych wydarzeń jako powód do naszej wielkiej dumy, radosnego świętowania, ale też jako impuls do pogłębiania wiedzy historycznej i do mądrej refleksji, służącej umacnianiu narodowego ducha i suwerennej państwowości.

Festiwal Niepodległości realizujemy już po raz czwarty. Za nami (27-30 X) pierwsze patriotyczne uroczystości i pierwsze spotkania autorskie. Przed nami m.in. koncert galowy, przegląd filmowy dla młodzieży, a także cykl spotkań w szkołach oraz publicznych wykładów i debat z zaproszonymi przez nas wybitnymi badaczami i twórcami, którzy w tym roku przypominają nam głównie o roli polskich konserwatystów i realistów w dziele przygotowania, odzyskania i umocnienia niepodległego bytu państwowego.

Dotychczas koncerty galowe Festiwalu odbywały się w ostatnią niedzielę października. W tym roku, z powodu ustalonych na ten dzień wyborów parlamentarnych, w które wielu naszych sygnatariuszy i potencjalnych odbiorców było zaangażowanych (m.in. jako wolontariusze Ruchu Kontroli Wyborów), zmuszeni zostaliśmy do przeniesienia głównej Gali i Koncertu Bardów na niedzielę 29 listopada. Łączymy zatem nasze wydarzenie z obchodami 185 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.

Podczas Gali IV Festiwalu Niepodległości , jak co roku, przewidzieliśmy m.in. wręczenie dorocznej nagrody przyznawanej przez Komitet Honorowy naszego Porozumienia – Szabli Niepodległości. W tym roku Szable wręczone zostaną dwóm osobom, niezwykle zasłużonym nie tylko dla krzewienia postaw patriotycznych w Tarnowie i regionie, ale też weteranom bohaterskich walk o niepodległość naszej Ojczyzny.

Nazwiska obu laureatów – żywych legend tarnowskich środowisk patriotycznych ogłosimy oficjalnie podczas Gali.
Prosimy o jak najliczniejsze przybycie na tę ceremonię wszystkich patriotów z Tarnowa i regionu. To jedyna taka okazja, abyśmy wspólnie podziękowali naszym bohaterom i oddali im cześć.

Drugą część Gali wypełni tradycyjny już Koncert Bardów. Tym razem do Tarnowa z koncertem pieśni i poezji genialnego Jacka Kaczmarskiego zaprosiliśmy Mateusza Nagórskiego, który niedawno rozpoczynał swoim recitalem w Instytucie Pamięci Narodowej centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie.

Gala z Koncertem Bardów rozpocznie się w niedzielę 29 listopada o godzinie 18:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, ul. Mickiewicza 8. Wstęp jest wolny.

Festiwal nasz jest przedsięwzięciem prawdziwie obywatelskim i oddolnym, którego program jest całkowicie niezależny od wpływu jakichkolwiek instytucji publicznych. Realizowany jest w głównej mierze dzięki dzięki pracy wolontariuszy
i pomocy finansowej prywatnych darczyńców. Mimo niewielkiego i budowanego doraźnie budżetu, naszą intencją jest organizacja festiwalu obfitującego w atrakcyjne wydarzenia, ale też festiwalu powszechnego i otwartego, to znaczy w całości dostępnego dla wszystkich chętnych.

Na wszystkie festiwalowe zdarzenia wstęp jest zatem wolny. Jedynym ograniczeniem pozostaje pojemność sal (w tym największej, liczącej 300 miejsc auli w gościnnych progach PWSZ).

Uroczysta Gala jest najbardziej spektakularnym, ale nie jedynym przedsięwzięciem w ramach najbliższego bloku imprez Festiwalu Niepodległości.

27 listopada o godz. 17:30 spotykamy się na ulicy Katedralnej 2, pod tablicą upamiętniającą Jana Bielatowicza – pisarza, poety, żołnierza kampanii wrześniowej i II Korpusu, działacza społecznego i politycznego na emigracji – w 50. rocznicę śmierci legendarnego autora rozsławiającej Tarnów „Książeczki”.

Natomiast 30 listopada godz. 17:00 zapraszamy do auli starostwa powiatowego przy ul. Narutowicza 38 na spotkanie autorskie z Michałem Tyrpą, krakowskim publicystą, poetą, inicjatorem wielu akcji społecznych, prezesem Fundacji Paradis Iudeorum, od lat aktywnie działającej nie tylko w Polsce i bardzo zasłużonej w upamiętnianiu postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Nasz gość jest autorem wydanej niedawno, ważnej książki „To jest zawsze podejrzane… o Polakach, Żydach i Niemcach (i nie tylko) bez politycznej poprawności”.
W kolejnych miesiącach – w ramach Festiwalu – odbędą się także m.in. ogólnopolska konferencja historyczna i przegląd filmowy oraz kilka kolejnych spotkań z wybitnymi konserwatywnymi intelektualistami.

Mamy nadzieję na wspólne z Wami przeżywanie tych doniosłych, ale i radosnych chwil …

Komitet Organizacyjny Festiwalu:
Maria Żychowska, Stanisława Wiatr -Partyka, Elżbieta Zięba, Karol Krasnodębski, Andrzej Olejnik, Piotr Dziża

koncert1

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)