Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

„GOMBROWICZ” WYSTAWA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE

10 lipca 2024 | Brak komentarzy

Z okazji ustanowienia przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej roku 2024 Rokiem Witolda Gombowicza Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Gombrowicz”, która została przygotowana we współpracy MBP z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Scenariusz ekspozycji przygotowała Anna Spólna, z kolei projekt graficzny Eliza Wesołowska-Szwede. Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia br. od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 w holu MBP na parterze.


„Witold Gombrowicz nie przepadał za świętowaniem i rocznicami. Fakt, że Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Gombrowicza zapewne przyjąłby z dystansem. W duchu jednak cieszyłby się z uznania, na którym przecież zawsze mu zależało.

Wystawa Gombrowicz jest daleka od rocznicowości: pokazuje pisarza jako człowieka osobnego, skrajnie niezależnego, ostrego w sądach wobec świata i – zwłaszcza – samego siebie. Autor Ferdydurke jawi się tu jako aforysta i filozof, umiejętnie formułujący w kilku słowach myśli, które inni przekształciliby w uczone traktaty.

Wolność, cierpienie, konflikt form, człowieczeństwo, prowokacja, indywidualizm – to tylko niektóre z zagadnień ważnych dla Gombrowicza. Pokazywał, że jesteśmy odpowiedzialni za ich właściwe rozumienie i przeżywanie, a literaturę uważał za narzędzie kształtujące dojrzałe życie. Jednocześnie wierzył, że czytanie i pisanie bywa oszałamiającą, choć wymagającą przygodą, bo przypomina podróż w nieznane: Dokąd zajadę – nie wiem, lecz muszę zajechać cało. Więcej – muszę przy sposobności wydobyć całą rozkosz z tej jazdy.”

Anna Spólna, Muzeum Witolda Gomborwicza we Wsoli


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)