Dzisiaj:
Sobota, 28 listopada 2020 roku
Gościrad, Grzegorz, Jakub, Lesław, Lesława, Rufin, Zdzisław

GRA TERENOWA Z DĄBROWSKIM HALIFAKSEM

27 września 2020 | Brak komentarzy

Ośrodek Spotkania Kultur we współpracy z Centrum Osiedlowym zorganizował grę terenową dla dzieci ze świetlicy osiedlowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Gra trwała ponad 2 godziny, prowadziła do miejsca katastrofy brytyjskiego samolotu „Halifax JP-276A” zestrzelonego przez Niemców w nocy 4/5 sierpnia 1944 r. nad Bagienicą. Wzdłuż leśnej i polnej drogi organizatorzy przygotowali zadania historyczne ukryte w gałęziach drzew.

Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, do której niezbędne były detale przedstawione w książce Dariusza Janusia „Ostatnia misja kapitana Blynna” (uczestnicy gry mieli możliwość zapoznania się z treścią książki wcześniej i korzystania z egzemplarzy tej pozycji beletrystycznej oraz z internetu w smartfonach w czasie trwania gry). W zakresie gry były również zadania kondycyjno-zręcznościowe (rywalizacja dwóch grup w konkurencjach: slalom na polnej drodze i skoki w workach parcianych – sztafety na czas, pojedynek par ze związanymi sznurówkami) oraz myślenie strategiczne, którego celem było wcielenie się w role partyzantów z AK i przygotowanie operacji służącej odciągnięcia uwagi żandarmerii niemieckiej od miejsca zestrzelenia samolotu, aby zabezpieczyć szczątki wraku przed dostaniem się ich w ręce wroga. Nagrodą dla wszystkich i wytchnieniem po emocjach, wysiłku podczas gry terenowej była pizza!

Scenariusz gry opracowali i zajęcia w terenie poprowadzili pracownicy DDK: Elżbieta Wiatr, Justyna Wiatr, Katarzyna Bogusz i dyrektor Paweł Chojnowski. Dzieci biorące udział w zajęciach były bardzo zadowolone i wzbogaciły się o wiedzę historyczna podaną w atrakcyjny sposób. Spędziły czas na świeżym powietrzu, nie był im nawet straszny deszcz, który rozpadał się podczas rozwiązywaniu finałowego, strategicznego zadania na Bagienicy, na miejscu katastrofy dąbrowskiego Halifaksa.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)