Dzisiaj:
Sobota, 15 sierpnia 2020 roku
Alfred, Atanazja, Dobrowój, Euzebiusz, Kalikst, Kaliksta, Machabeusz

I GMINNY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

31 października 2019 | Brak komentarzy

W środę 30 października w Szkolnym Klubie Gier Planszowych GRAciarni w Szkole Podstawowej nr 2 im Mikołaja Kopernika o g.10.00 odbyły się po raz pierwszy w Dąbrowie finały międzyszkolnego turnieju gier planszowych.

Przedstawiciele sześciu szkół z terenu gminy przez blisko trzy godziny zmagali się walcząc na planszach – na przemian atakowali lub się bronili podczas rozgrywek w strategiczną dwuosobową wojenną grę planszową: „W obronie Lwowa” wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Rozrywka dotyczyła więc dramatycznego momentu polskiej historii, kiedy to latem w 1920 r. potężna licząca ponad 19 tysięcy konnica pod dowództwem osławionego Budionnego parła w stronę pozbawionego obrony wojskowej Lwowa, żeby go zająć. Okazało się jednak, że polskie centrum kultury w tamtym rejonie miało obronę – w postaci szesnastu samolotów polskiego lotnictwa. W skład sił obrony wchodziła słynna siódemka – eskadra szalonych pilotów złożonych głównie z amerykańskich ochotników, którzy wymyślili nazwę i herb, a który wiele lat potem kontynuował wspaniałą tradycję i dumnie prężył się na skrzydłach polskich myśliwców z dywizjonu 303 w obronie angielskiego nieba podczas drugiej wojny światowej. Samoloty powstrzymały atak kawalerii.

Ze względu na tematykę i przesłanie tegoroczny turniej świetnie wpasował się w ogólnopolską akcję ministerstwa związaną z szacunkiem i pamięcią o bohaterach polskiej historii i miejscach związanych z walką o niepodległość #szkołapamięta Dwuosobowe zespoły reprezentantów przybyły pod opieką nauczycieli – / w kolejności alfabetycznej/ p. Justyny Bociek, p. Anny Jarmuły Patoń, p. Joanny Pięty, p. Zbigniewa Plebanka, p. Danuty Runger i p. Iwony Tańskiej. Rozgrywki dostarczyły mnóstwa emocji zarówno uczestnikom jak i opiekunom. Dosłownie do ostatnich minut napięcie i duch zdrowej rywalizacji panowały na zielonych stołach klubu planszówkowego dąbrowskiej dwójki. Formuła turnieju sprawdziła się w stu procentach i mamy nadzieję, że w ciągu kolejnych lat los będzie nam sprzyjał na tyle dobrze, że uda się organizować kolejne edycje o edukacyjnym zacięciu.

W turnieju uczestniczyli: Patryk Wałaszek i Patryk Parszcz ze Szkoły Podstawowej z Laskówki Chorąskiej, Bartosz Małek i Kamil Kogut ze Szkoły Podstawowej ze Smęgorzowa, Klaudia Czerwińska i Szczepan Wybraniec ze Szkoły Podstawowej z Nieczajny Górnej, Maciej Leśniak i Piotr Skrok – Wolski ze Szkoły Podstawowej z nr 1 z Dąbrowy Tarnowskiej, Paweł Miodowski i Bartłomiej Koziński ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Nikodem Głowacz i Kacper Marek ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej. Na podium stanęli: I m. – Bartosz Małek ze Smęgorzowa, II m. – Kamil Kogut ze Smęgorzowa, III m. – Klaudia Czerwińska z Nieczajny Górnej. GRATULUJEMY!!!

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali p. Sławomir Bator, p. Marzena Rzepka i opiekunowie reprezentacji szkół. Pierwsze trzy miejsca miały gwarantowane nagrody dla szkół w postaci egzemplarzy gry „W obronie Lwowa” a do tego zwycięzcy otrzymali po egzemplarzu innych gier planszowych, będących składowymi realizowanego w szkole projektu historyczno – edukacyjnego: Kurierzy, 111 – W obronie Warszawy oraz Niepodległościowa Gra Planszowa. Organizatorami Turnieju była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika i Stowarzyszenie Akademia Szans. Turniej został organizowany ze środków uzyskanych z projektu pod hasłem Pamiętamy realizowanego Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans. Projekt jest częścią ogólnopolskiego Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.

Sławomir Bator

Galeria zdjęć

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)