Dzisiaj:
Niedziela, 20 stycznia 2019 roku
Dobiegniew, Fabian, Sebastian

I LO zwycięża pojedynek na słowa!

17 stycznia 2018 | komentarze 4

W bieżącym roku szkolnym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej biorą udział w Turnieju Debat Oksfordzkich, których organizatorem jest Tarnowska Liga Debatancka.

Celem tego projektu jest rozwijanie w uczestnikach kultury dyskutowania, umiejętności budowania strategii argumentacji, dostosowania się do reguł, przygotowania konkretnych wypowiedzi.


Uczennice I LO najpierw przeszły dwudniowe szkolenie. Pod okiem specjalisty pana Marcina Lewandowskiego dziewczyny zgłębiały tajniki autoprezentacji, argumentacji i zasad debat oksfordzkich. W październiku 2017 r. stoczyły pierwszy pojedynek na słowa. Temat debaty brzmiał: „Serce jest ważniejsze od rozumu”. Dąbrowska drużyna dobrze opracowaną strategią wygrała starcie z zespołem V LO w Tarnowie. Dziewczyny udowodniły wszystkim, iż nie można wprowadzać wartościowania między sercem a rozumem, gdyż zarówno jedno, jak i drugie jest tak samo ważne w życiu każdego człowieka. Najlepszym mówcą tej debaty została Ewa Hońdo. W styczniu 2018 r. licealistki czeka kolejne starcie
z następną szkołą.

W skład drużyny wchodzą uczennice klas pierwszych: Julia Wolak, Anna Olszowy, Olga Gwóźdź, Gabriela Kuta, Ewa Hońdo, Katarzyna Korczak oraz drugich: Anna Zych, Natalia Anuszewska, Karolina Kozaczka, Wiktoria Łabuz, Wiktoria Stal, Gabriela Leżoń, Justyna Toczek. Ich opiekunem jest p. Agnieszka Ruta.

A oto zasady całego turnieju:
• do każdego pojedynku grupa wystawia 6 osób: 4 mówców głównych oraz 2 „doradców”,
• składy walczą w systemie pucharowym,
• tematy poszczególnych debat losowane są przed rozpoczęciem danego pojedynku dwóch szkół z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem,
• losowanie stron: Propozycja/Opozycja odbywa się godzinę przed pojedynkiem,
• uczniowie w każdej z wylosowanych grup debatują w trzech rundach: filozoficznej, historycznej i społeczno – naukowej.

Zwycięzców pojedynków wskazuje „Loża Mędrców”, która składa się z „działaczy społecznych”, osób publicznych, autorytetów społeczności lokalnej, absolwentów TLD (w tym roku zasiada w niej przedstawiciel powiatu dąbrowskiego p. Grzegorz Olearczyk). Więcej informacji na funpage Tarnowskiej Ligii https://www.facebook.com/tarnowskaliga/.

Dziękujemy autorowi zdjęć Dominikowi Fitrzykowi.

ZSP NR1 w DT


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 18 stycznia 2018 o 17:09
  Ktoś :
  Odgrzewany kotlet z października.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 10)
 2. 20 stycznia 2018 o 15:18
  bingo :
  Ale ciasteczka:)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)
 3. 23 stycznia 2018 o 12:17
  belfer :
  Wcale nie odgrzewany kotlet, bo debata się nie skończyła. Odbywają się kolejne spotkania.Nie ma to jak życzliwość dla innych. Na niektórych "zawsze można liczyć".
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)
 4. 26 stycznia 2018 o 11:51
  ksenia :
  a z ZSME przegrały, czemu o tym nie napiszecie
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)