Dzisiaj:
Piątek, 29 marca 2024 roku
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

III Przemarsz pod Wieżycą

13 marca 2017 | komentarze 2

Tegoroczny sezon rycerski pod Wieżycą we wsi Oleśnica w gminie Olesno rozpoczął przemarsz na trasie Wieżyca – Breń. 19 rekonstruktorów historycznych w strojach, ze stosownym na taką wyprawę wyposażeniem i… psem przemierzyło 18 kilometrową trasę.

Na początek grupa odwiedziła Kościół pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej, który dzięki uprzejmości ks. proboszcza Stanisława Cyrana został na ten cel specjalnie udostępniony.

 

Obecna świątynia datowana na rok 1771 stoi w miejscu gdzie pierwszy obiekt sakralny istniał już w początkach wieku XV. Nie przypadkiem znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej – budowla o charakterze bazylikowym, trzynawowa, jest jednym z największych zachowanych kościołów w Polsce i choć wyposażenie nie sięga początków jej istnienia, to polichromia godna jest zobaczenia przez każdego miłośnika architektury dawnej. Dzięki ofiarności Dąbrowian jest też w bardzo dobrym stanie.

Następnie na przełaj lasami ekipa dotarła do Dworu Konopków w Brniu. Tu ku naszemu zaskoczeniu powitano zmęczonych podróżnych gorącymi napojami, a po chwili odpoczynku po obiekcie mieszczącym dziś Centrum Polonii i Powiatową Bibliotekę Publiczną, oprowadziła nas p. Dorota Wenc.

Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w pobliskich okopach szwedzkich, bardzo ciekawym obiekcie, który niestety nie doczekał się nadal profesjonalnych badań archeologicznych mogących rzucić światło na prawdziwą jego historię, a być może też na dzieje obiektów mogących go w tym miejscu poprzedzać i cofnąć jego datowanie o kilka wieków. Stąd polnymi drogami nastąpił powrót na Wieżycę.

Oczywiście po drodze natknęliśmy się na licznych mieszkańców, którzy już przyzwyczaili się do takich rokrocznych wypraw i śledzą nawet nasze poczynania na facebooku. Szczególnie miłe było spotkanie z młodzieżą ze szkoły w Oleśnie, która brała już wielokrotnie udział w naszych projektach z zakresu edukacji historycznej. Na szlaku widzieliśmy też mnóstwo dzikich zwierząt i ptaków, co świadczy dobrze o włodarzach terenu dbających o czystość lokalnego środowiska.

W wyprawie oprócz gospodarzy – Pocztu Bagiennych z Wieżycy uczestniczyli Pruscy Rycerze Chrystusowi Bracia Dobrzyńscy i Drużyna Najemna Rujewit z Krakowa, Joannici z Mielca oraz Bractwo św. Jakuba. Cieszymy się, że nasz region jest odwiedzany przez coraz to nowych miłośników aktywnego wypoczynku połączonego z podnoszeniem wiedzy historycznej.

Ten sezon będzie dla organizatorów przemarszu szczególnym wyzwaniem, gdyż w bieżącym roku przypada 600. rocznica powstania wsi Oleśnica, w której Poczet Bagiennych ulokował swą wieżę. Obchody tej uroczystości zbiegają się dodatkowo z jubileuszowym V Turniejem Rycerskim pod Wieżycą planowanym w lipcu.

Poczet Bagiennych w Wieżycy

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 13 marca 2017 o 19:16
    :-) :
    obrona terytorialna Macierewicza :-)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 18)
  2. 14 marca 2017 o 21:04
    buc :
    Razem z Orlętami zniszczą Putina.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 14)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)