Dzisiaj:
Czwartek, 25 kwietnia 2024 roku
Jarosława, Marka, Wasyla

JAK WYPOWIEDZIEĆ OC?

8 stycznia 2021 | Brak komentarzy

Artykuł sponsorowany
OC standardowo jest zawierane na 12 miesięcy. Bywają jednak sytuacje, gdy klient chce zakończyć umowę wcześniej. Czy można to zrobić? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.


Wypowiadasz OC? Znajdź lepszą polisę!
Jeśli wypowiadasz OC ze względu na zakup używanego samochodu i nie chcesz ubezpieczenia poprzedniego właściciela to znak, że powinieneś zainteresować się wcześniej nową polisą, która będzie bardziej spełniać Twoje oczekiwania. Wystarczy, że skorzystasz z jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów i porównywarki, które pozwolą Ci w szybki i bez problemowy sposób znaleźć atrakcyjne OC. Wejdź na stronę: https://najtaniejuagenta.pl/ i porównaj ubezpieczenia.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie OC?
Jeśli chodzi o wypowiedzenie, to masz dwie możliwości. Możesz pobrać z Internetu gotowy wzór lub sporządzić pismo samemu. Niektórzy ubezpieczyciele umieszczają na swoich stronach internetowych specjalne druki. Jeśli towarzystwo, w którym się ubezpieczasz, akurat tego nie robi, poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak powinno wyglądać wypowiedzenie ubezpieczenia OC.
1. Pełna nazwa ubezpieczyciela
2. Adres siedziby ubezpieczyciela
3. Imię i nazwisko aktualnego właściciela pojazdu
4. Dane kontaktowe właściciela pojazdu
5. Numer rejestracyjny pojazdu
6. Numer polisy OC
7. Podstawa prawna (powinieneś powołać się na ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych).

W jaki sposób dostarczyć wypowiedzenie do ubezpieczyciela?
Istnieje kilka metod, którymi możesz dostarczyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC do firmy. Możesz nadać lis polecony z potwierdzeniem odbioru, by mieć pewność, że dotarł do odpowiednich rąk. Ubezpieczyciele dopuszczają również osobiste dostarczenie wypowiedzenia w placówce firmy. Najpopularniejszą jednak metodą jest wypełnienie dokumentu, zeskanowanie go i przesłanie za pomocą poczty elektronicznej. Szybko, pewnie i bezproblemowo.

W jakich sytuacjach możesz wypowiedzieć umowę?
Koniec umowy – zgodnie z prawem właściciel pojazdu powinien nie później niż jeden dzień przed wygaśnięciem umowy OC złożyć wypowiedzenie. Można tego dokonać w formie papierowej lub elektronicznej. W innym wypadku umowa zostanie automatycznie przedłużona, a jej zerwanie będzie wiązać się z opłatą za czas, w jakim pojazd był chroniony.

Automatyczne przedłużenie – jeśli przegapiłeś koniec umowy i właśnie dowiedziałeś się, że została ona automatycznie przedłużona, to nic straconego. Możesz zrezygnować z nowej umowy, ale tak, jak pisaliśmy wcześniej, musisz liczyć się z kosztami, jakie temu towarzyszą.

Po sprzedaży pojazdu – jeśli sprzedałeś samochód, to Twoim obowiązkiem jest poinformowanie zakładu ubezpieczeń o tym fakcie. Musisz zrobić to po to, by Twoje OC zostało przeniesione na rzecz nowego właściciela. Jeśli ten zrezygnuje z Twojej polisy, to otrzymasz zwrot środków za niewykorzystany okres ochrony. Pamiętaj też, że nabywca pojazdu może do końca umowy swobodnie korzystać z Twojego OC.

Po zakupie używanego auta – jeśli kupiłeś samochód z ważną polisą OC, ale z różnych przyczyn nie chcesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, zawsze możesz wypowiedzieć umowę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Wystarczy tylko, że zastosujesz się powyższych porad i stworzysz stosowne wypowiedzenie.

Po rejestracji samochodu za granicą – jeśli sprzedałeś pojazd zagranicznemu klientowi lub przeprowadziłeś się i chcesz zarejestrować swój samochód w kraju innym niż Polska, pamiętaj o tym, że powinieneś wypowiedzieć umowę u krajowego ubezpieczyciela i zawszeć nową w miejscu Twojego pobytu.