Dzisiaj:
Niedziela, 1 listopada 2020 roku
Alfonsa, Alfonsyny, Antoniego, Antoniny, Augusta, Augusty, Godzimira, Godzisza, Lucylli, Łukasza, Saturnina, Saturniny, Urbana, Wolfganga

JANUSZ WAŁASZEK WICEMISTRZEM MAŁOPOLSKI

25 września 2020 | 1 komentarz

W imieniu Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej z całą przyjemnością informujemy mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, że rolnik z naszego powiatu – Pan Janusz Wałaszek otrzymał 24 września nagrodę Wicemistrza Małopolski w kategorii „ Rolnik” w konkursie Agroliga 2020, którą odebrał w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Niestety w tym roku, z przyczyn wiadomych, została odwołana największa impreza okołorolnicza w regionie, podczas której tradycyjnie następowało wręczenie nagród w tym konkursie.


Konkurencja jak zwykle była duża i wielu rolników pretendowało do tej zaszczytnej nagrody, dlatego serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszym producentom za promocję Powiśla Dąbrowskiego na rolniczej arenie województwa małopolskiego.

Rodzina Państwa Wałaszków, w miejscowości Żdżary w gminie Radgoszcz, zajmuje się od kilku lat, innowacyjną na naszym terenie, produkcją truskawek na podłożu kokosowym. Taka uprawa wymaga sporej wiedzy, uważności i doświadczenia, jednakże podłoże kokosowe jest w pełni ekologiczne i biodegradowalne. Składa się ze zmielonych włókien orzechów kokosowych o obojętnym PH. Roślinom nie grożą żadne choroby odglebowe. Dodatkowo wysokie tunele zapewniają wietrzenie roślin i jednocześnie zabezpieczają je przed deszczem. Skutkuje to ograniczeniem występowania chorób grzybowych. Owady natomiast wyłapują przygotowane pułapki z feromonami dzięki czemu nie stosuje się tutaj środków ochrony roślin.

Zbiór owoców odbywa się w komfortowych warunkach w porównaniu do upraw tradycyjnych – na stojąco, a nie na kolanach i trwa od maja aż do grudnia. Jego koniec zależy od pojawienia się pierwszych, poważnych chłodów. Owoce są zdrowe, czyste, smaczne i pięknie wyglądają. Uprawa prowadzona jest w tunelach na obszarze 0,5 ha i Wałaszkowie planują dalsze powiększenie plantacji.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że gospodarstwo wytypowane przez nasze powiatowe biuro Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej do „ Agroligii 2020 ” otrzymało tak wysokie miejsce.

Relacja fotograficzna z wręczenia nagród będzie dostępna na stronie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz na Facebooku.

Anna Morawiec
Kierownik Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
w Dąbrowie Tarnowskiej


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 26 września 2020 o 20:58
    Beata :
    Gratulacje. Dalszego rozwoju i satysfakcj.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)