Dzisiaj:
Czwartek, 3 grudnia 2020 roku
Franciszek, Kasjan, Ksawery, Lucjusz, Unimir

JEST SZANSA NA DODATKOWE EKRANY

7 października 2020 | Brak komentarzy

Jak dowiedziało się Radio Kraków, po protestach części sąsiadów obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, drogowcy przyśpieszą badania hałasu na otwartej 7 września drodze. Wyczekiwana od dziesięcioleci obwodnica pozwoliła odetchnąć centrum miasta, ale przysporzyła też uciążliwości.

Zdaniem mieszkańców np. Gruszowa Małego po drastycznym zmniejszeniu ilości ekranów przy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej w stosunku do pierwotnych zamierzeń, te które powstały, nie chronią ich przed hałasem i nie mogą przez to spać.


Miały zasłaniać całą nieruchomość i sięgać aż do lasu, ale ekrany powstały tylko przed domem pani Janiny Owsiany, przez co jak twierdzi, hałas przedostaje się bokiem razem z pędem przejeżdżających samochodów. Podobnie jak w przypadku domu Kingi Kochanek, gdzie wykonano dużo niższe ekrany, niż pierwotnie zakładano. „Jeżeli ciężarówka przejeżdża i całą ją widać to jak ekrany mają nas chronić. To tak jakby ktoś sobie ubrał na zimę za małą i krótką kurtkę. Ja w nocy się budzę, jedzie samochód jeden za drugim i cały ten huk słyszę. Niech wezmą nas pod uwagę i zapewnią bezpieczeństwo i ciszę, którą mieliśmy do tej pory” – mówi.

Badania, które mają sprawdzić, czy ekrany zamontowane przy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej wystarczająco chronią mieszkańców przed hałasem, powinny zostać przeprowadzone zgodnie z prawem w ciągu 18 miesięcy od oddania drogi do użytku. W przypadku obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej mają się jednak rozpocząć już w listopadzie.

Rzeczywiście jest taka sytuacja, że w związku z już napływającymi głosami od jednej mieszkanki, która się skarży, że postawiono jej krótszy ekran, niż miał być, badania hałasu rozpoczną się prawdopodobnie już od listopada i będą robione sukcesywnie, nie wszystkie na raz. Zobaczymy jaka jest sytuacja i co się okaże. Czy te przekroczenia norm hasłu są rzeczywiście są mimo wybudowanych ekranów, czy ich nie ma – wyjaśnia Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

czytaj więcej

źródło:Radio Kraków

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)