Dzisiaj:
Piątek, 29 marca 2024 roku
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn

Kapela Brodów w dąbrowskiej synagodze

11 czerwca 2017 | Brak komentarzy

Niezwykle interesująco zapowiada się późne sobotnie popołudnie 17 czerwca w Dąbrowie Tarnowskiej. W Ośrodku Spotkania Kultur (dawna synagoga) o godz.17:00 wystąpi jeden z najlepszych zespołów klezmerskich w Polsce – „Kapela Brodów” z Olsztyna.

Grupa w ramach trasy „Galicjaner Sztetl” („Dni Pamięci Żydów Galicyjskich”) będzie gościć w regionie i dzięki pozyskaniu przez PWSZ i kilka UTW w regionie (w tym także działającego przy DDK) środków finansowych na realizację zadania: „Razem tworzymy senioralną przestrzeń – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Uniwersytety Trzeciego Wieku!” w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.


„Kapela Brodów” to polski zespół folkowy, laureat licznych konkursów (m.in. na „Folkowym Fonogramie Roku – Nowa Tradycja” organizowanym przez Polskie Radio), chętnie zapraszany na różnego rodzaju festiwale np.: „Rozstaje”, Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”, „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata” w Grodzisku Mazowieckim, „Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu Dolnym. Zespół grywa w różnych składach w zależności od repertuaru i okoliczności. Liderem grupy jest Witek Broda, grający na skrzypcach, lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów, Witek bierze czynny udział w wielu projektach związanych z tradycyjną muzyką polską.
Premiera ich najnowszej płyty „MUZIKAIM” miała miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2015). Na repertuar – działającej od 1992 roku kapeli – składają się utwory świeckie i religijne pochodzące ze zbiorów własnych, zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL.

W swoich wykonaniach zespół zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu, basów kaliskich.

Ze względu na szczególny charakter dąbrowskiego koncertu (zadanie adresowane do studentów UTW zgłaszanych imiennie wcześniej) informujemy, że w OSK 50 można będzie odebrać bezpłatnych 50 wejściówek (w godzinach pracy instytucji od wtorku 13 czerwca). Nie gwarantujemy wolnych miejsc siedzących po wyczerpaniu się wejściówek.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)