Dzisiaj:
Sobota, 6 czerwca 2020 roku
Dominiki, Norberta, Pauliny, Symeona

„Kapela Brodów” w dąbrowskiej synagodze

26 czerwca 2017 | 1 komentarz

Ciepły wieczór 17 czerwca 2017 r. przejdzie do historii jako magiczny czas wirtuozów spod znaku „Kapeli Brodów”. Wspaniały koncert w dwóch odsłonach dla blisko 250-os. widowni był wielkim wydarzeniem artystycznym w dziejach Ośrodka Spotkania Kultur.

Dużą część publiczności, reagującej bardzo żywiołowo i spontanicznie, stanowili studenci kilku UTW (dąbrowski, tarnowski i brzeski).

Koncert zaszczycili też swoją obecnością: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski z małżonką Teresą oraz dr Małgorzata Kołpa – Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie (lidera projektu „Razem tworzymy senioralną przestrzeń – PWSZ w Tarnowie i Uniwersytety Trzeciego Wieku”, z którego koncert został w dużej mierze sfinansowany).

Partnerem był Dąbrowski Dom Kultury, który użyczył salę i sfinansował profesjonalne nagłośnienie zespołu („Sonic” Mariusz Budzik) oraz pokrył koszty noclegu muzyków z Olsztyna. „Kapela Brodów” zagrała, będąc na szlaku artystycznym „Galicjaner Sztetl” („Dni Pamięci Żydów Galicyjskich”), następnego dnia koncertowała pod Bimą w Tarnowie.

„Kapela Brodów” to polski zespół folkowy, laureat licznych konkursów (m.in. „Folkowy Fonogram Roku – Nowa Tradycja” organizowanym przez Polskie Radio), chętnie zapraszany na różnego rodzaju festiwale np.: „Rozstaje”, Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”, „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata” w Grodzisku Mazowieckim, „Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu Dolnym. Zespół grywa w różnych składach w zależności od repertuaru i okoliczności. Liderem grupy jest Witek Broda, grający na skrzypcach, lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów, Witek bierze czynny udział w wielu projektach związanych z tradycyjną muzyką polską.

DDK


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 27 czerwca 2017 o 09:09
    Brum :
    'W Dąbrowskiej Synagodze'?? a niby gdzie to jest?? Myślałem że w Dąbrowie nie ma już synagogi tylko Ośrodek Spotkania Kultur. Widać jestem niedoinformowany.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 10)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)