Dzisiaj:
Piątek, 19 kwietnia 2019 roku
Adolfa, Leona, Tymona, Włodzimierza

Kilka godzin jak kilka minut

22 października 2015 | komentarze 4

Nie czuło się upływu czasu na widowni sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury w poniedziałkowe popołudnie i wieczór 19 października, a to za sprawą Dariusza Gnatowskiego – reżysera spektaklu „Słodki Drań”, wspaniałych aktorów: Ewy Romaniak, Agaty Woźnickiej i Andrzeja Roga oraz prelegentów mówiących bardzo merytorycznie i rzetelnie o cukrzycy, jej przeciwdziałaniu, leczeniu i pomocy (nie tylko farmakologicznej) diabetykom.

Program spotkania profilaktycznego, zorganizowanego przez Fundację „Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja”, której prezesem jest Dariusz Gnatowski, składał się z wykładów, prezentacji, zawierał dość wyraziste i przemawiające zarówno do rozumu, jak i wyobraźni przykłady.

Poprzedziło go bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi. Przeprowadziły je pielęgniarki z Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej (dzięki życzliwości i i współpracy Stanisława Świętka – dyrektora dąbrowskiej przychodni): Anna Dorecka i Małgorzata Forgiel. Profilaktyczne zajęcia edukacyjne bardzo rzetelnie, profesjonalnie i ciekawie prowadzili: Ilona Kawa (edukator diabetologiczny i podolog) oraz Radosław Rojek (fizjoterapeuta).

Spektakl „Słodki Drań” to wartka akcja, znakomicie zagrane role i dramat rodziny uwikłanej w społeczny problem cukrzycy. Reżyser, znakomity aktor komediowy Dariusz Gnatowski, wspaniale pokierował inscenizacją, z resztą aktorów związanych z krakowskimi teatrami stworzył artystyczny monolit. Tekst wyszedł spod pióra jednego z najlepszych polskich autorów i twórców sztuk teatralnych średniego pokolenia – Jana Jakuba Należytego, sugestywna muzyka, często stanowiąca ważne ogniwo spektaklu (piosenki!) jest dziełem Dawida Suleja Rudnickiego.

Oprócz warstwy czysto teatralnej warto zwrócić uwagę w „Słodkim Draniu” na choreografię w wykonaniu energetycznych aktorek: Ewy Romaniak i Agaty Woźnickiej (za to odpowiada Aleksandra Kupis). Reszty dopełnia pomysłowa i funkcjonalna scenografia oraz trafnie zaprojektowane i dobrane kostiumy (Barbara Guzik). Treści profilaktyczne zostały umiejętnie wplecione w fabułę przedstawienia, dzięki temu nie można mu zarzucić tendencyjności.

Popołudnie i wieczór w DDK dostarczyły bardzo cennej wiedzy na temat przeciwdziałania zachorowaniom na cukrzycę, walki z tą chorobą, postępowania z diabetykiem w rodzinie, czy choćby prostych recept na zachowanie zdrowia, wigoru przy prowadzeniu aktywnego stylu życia (np. praktyczne rady posługiwania się kijami do Nordic Walking).
Widzowie, głównie seniorzy – studenci UTW wychodzili zauroczeni, chwaląc dzieło odtwórcy serialowej roli Boczka, znanego im ze srebrnego ekranu (wiarygodnego także z tego powodu, że sam jest osobą zmagającą się z cukrzycą) i partnerów jego projektu, dofinansowanego ze środków ASOS i FIO.

DDK


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 22 października 2015 o 14:36
  brum :
  Dlaczego nie można dodawać komentarzy pod artykułem o p.Krajewskim ??? Boicie się że ktos prawdę może napisać ???
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 12)
 2. 22 października 2015 o 17:23
  nowy :
  nie martw się "brum" i tak go nie wybiorą. ja na pewno na niego nie zagłosuje.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 5)
 3. 22 października 2015 o 20:59
  mieszkaniec :
  Jasne, że boją się przeczytać o sobie prawdę. Naiwni wierzą, że WK pomoże im osiągnąć lokalny sukces. Szkoda, że nie potrafią myśleć logicznie i wyciągać wniosków. Przecież Wiesław jest z pisu, a to wszystko wyjaśnia. Naiwny komitet poparcia powinien być komitetem ODPARCIA.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 5)
 4. 23 października 2015 o 05:40
  Józek :
  Wyście już prawdę pokazali Wyborcy wam powiedzą dziękuję dość tej nienawiści
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)