Dzisiaj:
Środa, 12 sierpnia 2020 roku
Bądzisław, Hilaria, Klara, Lech, Leonida, Piotr

Konferencja Hodowców Trzody Chlewnej na Powiślu

4 lipca 2017 | 1 komentarz

Za nami już I Konferencja Hodowców Trzody dla rolników z powiatu dąbrowskiego i powiatów sąsiednich. Miała ona miejsce 27 czerwca w Dąbrowskim Domu Kultury.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z inicjatywy Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej w czasie stosunkowo korzystnym dla tej branży. Jak wiadomo podlega ona częstym wahaniom cenowym. Obecnie cena za kilogram żywca wynosi około 6 zł brutto. Tak wysokiej kwoty nasi rolnicy nie pamiętają.


Wynika ona przede wszystkim z niskiej podaży wieprzowiny na rynku w kraju. Jest to dosyć optymistyczna prognoza dla hodowców, którzy zainwestowali w modernizację budynków, budowę całkiem nowych chlewni, oraz tych, którzy ze świadomością dbają o genetykę materiału hodowlanego.

Po uroczystym otwarciu Konferencji przez kierownika MODR biuro w D.T. – Annę Morawiec, uczestnicy mieli okazję posłuchać nie tylko o genetyce, ale również o ekonomicznych aspektach produkcji trzody i zarządzaniu rozrodem w stadzie, w czasie wykładu lek. wet. Stanisława Pędziwiatra – wieloletniego praktyka w tej dziedzinie.

Niezwykle interesujący temat – żywienie prosiąt, poruszyła kierowniczka Produktu Trzody w firmie Ekoplon – Jolanta Kotas, natomiast nowości w ofercie dąbrowskiej firmy paszowej Centrum Paszowe omówił Bartłomiej Wąż. Po pierwszej części konferencji, z najważniejszymi komunikatami dla rolników wystąpiły zaprzyjaźnione firmy: za-ca kierownika Piotr Bielaszka – biuro ARiMR w D.T. , lek.wet Jacek Janas – Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna, oraz Maciej Dymacz – przedstawiciel Stowarzyszenia ARID.

Na zakończenie części merytorycznej zostały rozlosowane, dla wszystkich uczestników, cenne nagrody. Niespodziankę poprzedziło wystąpienie Ewy Dudzik, która zaproponowała rolnikom nowa ofertę kredytową Banku Zachodniego WBK Odział w Dąbrowie Tarnowskiej. Część nieoficjalna konferencji została przeniesiona na korytarze DDK, gdzie podczas wspólnego, pysznego posiłku, przygotowanego przez Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów, można było wymienić doświadczenia technologiczne lub zwyczajnie porozmawiać o czerwcowej pogodzie, która w tym dniu była wyjątkowo słoneczna.
Sponsorzy: Ekoplon, Centrum Paszowe, Bank Zachodni WBK, POLAN
Organizatorzy: Dział Technologii MODR z/s Karniowice oraz MODR biuro w Dąbrowie Tarnowskiej

Rolnikom i sponsorom dziękujemy za udział w konferencji, a wszystkim konsumentom życzymy zdrowej, o wysokiej jakości, ekologicznej, taniej i polskiej wieprzowiny – przetworzonej przez polskich przetwórców.

Szczególne podziękowania za współpracę kierujemy do naszych koleżanek z MODR z/s Karniowice – Ewy Ryjak i Agaty Karpowicz. Za pomoc przy dystrybucji zaproszeń dziękujemy Januszowi Morawcowi – firma Żywmor.
Warto od czasu do czasu, spotkać się w grupie producentów z wieloletnim doświadczeniem, aby wymienić spostrzeżenia, utrwalić wiadomości czy uchwycić nowinki technologiczne. Warto promować powiślańskich producentów żywności i każdy moment jest dobry, żeby wspierać i współpracować z lokalnymi firmami okołorolniczymi.

Anna Morawiec

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 4 lipca 2017 o 20:16
    buc :
    A KOSINIAK KAMYSZ chodowca opiekun gdzie?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 12)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)