Dzisiaj:
Sobota, 6 czerwca 2020 roku
Dominiki, Norberta, Pauliny, Symeona

KONFLIKT W KOMENDZIE PSP W DĄBROWIE

14 maja 2020 | komentarzy 18

Jak dowiedziało się Radio Kraków, część strażaków zarzuca komendantowi Krzysztofowi Kolarczykowi fundamentalne zaniechania dotyczące badań lekarskich oraz egzaminów BHP, ale także mobbing. Komendant odpowiada, że chce dobrze i przekonuje, że chce się porozumieć z załogą.

Część strażaków w to jednak nie wierzy i ma już dość pracy w takiej atmosferze. Kontrolę dokumentów pracowniczych strażaków z Dąbrowy Tarnowskiej przeprowadza komenda wojewódzka, a o sprawie wie także Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.


Nieprawidłowości proceduralne

Strażacy z Dąbrowy Tarnowskiej zarzucają komendantowi, że od 2015 roku do 2019 w komendzie nie przeprowadzano egzaminów kończących szkolenia BHP. Co gorsza, że w pewnym okresie pomiędzy 2018 i 2019 rokiem kilku strażaków jeździło na akcje bez ważnych badań lekarskich. Komendant Krzysztof Kolarczyk odpowiada, że nie może się w tej chwili do tego w pełni ustosunkować, bo ta kwestia jest właśnie weryfikowana w ramach kontroli komendy wojewódzkiej.

Na pewno jest protokół z przeprowadzonego egzaminu kończącego BHP z 2017 roku, to wiem na pewno. Ta kontrola już wykazała, że taki egzamin się odbywał. W kwestii badań lekarskich jestem przekonany, że od 2019 roku, bo to już zostało sprawdzone, na pewno nie dochodziło do takich sytuacji, że strażacy nie mieli badań lekarskich. Pozostałe lata są ustalane, czy dochodziło do takich nieprawidłowości – mówi w rozmowie z Radiem Kraków.

Na pytanie jak komendant pilnuje tych spraw, skoro nie umie odpowiedzieć na tak proste pytanie, starszy brygadier Krzysztof Kolarczyk przekonuje, że powinni to nadzorować także: zastępca komendanta, kierownicy poszczególnych jednostek organizacyjnych, jak i dowódcy zmian. „Komendant nie jest w stanie wszystkiego stwierdzić, to dowódca zmiany dopuszcza do pewnych funkcji strażaków i wyznacza ich do pełnienia zadań” – przekonuje Krzysztof Kolarczyk.

Jeden ze strażaków z Dąbrowy Tarnowskiej, który woli pozostać anonimowy, mówi wprost: komendant kłamie. „Minimum cztery osoby nie miały ciągłości badań lekarskich w 2019 roku. Przy czym jeden strażak minimum przez pół roku ich nie miał i jeździł do zdarzeń bez ważnych badań. Co więcej, najprawdopodobniej tych osób będzie więcej” – podkreśla.

Atmosfera w komendzie. „Chcemy skupić się na pracy, a nie chować po kątach przed komendantem”

Inny strażak z Dąbrowy Tarnowskiej podkreśla, że nie chodzi tylko o kwestie proceduralne, ale przede wszystkim o atmosferę w pracy, a ta według niego jest zła ze względu na zachowanie komendanta Kolarczyka. „Chcemy normalnie przychodzić do pracy, żeby nikt nam nie szukał żadnych drobnostek, a były sytuacje, że komendant sprawdzał monitoring po tym jak powstały związki zawodowe i szukał nieprawidłowości” – mówi.

Jak relacjonowali reporterowi Radia Kraków dąbrowscy strażacy, komendant krzyczał na nich i wyżywał się.

Konflikt istnieje. Natomiast kwestia zakresu tego konfliktu, to jest do oceny przez strażaków – przyznaje sam komendant Kolarczyk.

Krzysztof Kolarczyk przekonuje, że chce się porozumieć z załogą. Dlatego jak mówi, wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez komendanta wojewódzkiego z udziałem przedstawicieli związkowców i poszedł na dwa tygodnie urlopu, z którego niedawno wrócił. „Przez ostatnie dwa tygodnie byłem na urlopie. Od tej pory z mojej strony na pewno nie było żadnych działań zmierzających do zaognienia tej sytuacji nie było” – mówi.

czytaj więcej

źródło: Radio Kraków

fot: B. Maziarz

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 14 maja 2020 o 20:08
  "jaculo" :
  " Coś "śmierdzi" w Dąbrowie Tarnowskiej, niedawno wodociągi teraz straż zawodowa co następne? dobra zmiana ?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +23 (w sumie : 29)
 2. 14 maja 2020 o 21:07
  Tomek :
  Hej co to za komendant co zrzuca odpowiedzialność na swoich pracowników. Przecież to on odpowiada za funkcjonowanie jednostki. Bez badań to nawet osp nie jeździ do akcji....
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +30 (w sumie : 32)
 3. 15 maja 2020 o 10:02
  Strażak emeryt :
  Opamiętajcie się nie szlakująie naszej jednostki Należy ten problem rozwiązać we własnych wewnętrznych strukturach I więcej ćwiczeń więcej potu aby na głupoty nie było czasu Straż to nie przedszkole Ale jak jest jak do pracy przyjmuje się osoby z nadania
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +18 (w sumie : 36)
 4. 15 maja 2020 o 12:55
  Juro :
  Panie Emeryt tu nikt nie atakuje jednostki !!! A to co Pan proponujesz ma swoją nazwę
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 15)
 5. 15 maja 2020 o 13:30
  do jaculo :
  a złobek i pomoc społeczna ? zapomniałeś !
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 14)
 6. 15 maja 2020 o 14:07
  Sherlock Holmes :
  Szkoda gadać. Co w tej Dąbrowie jeszcze wyjdzie z udziałem pis. Strażak emeryt pisze, żeby więcej potu było na ćwiczeniach. Tak to prawda, ale jak zaczną ćwiczyć tak jak na prawdziwych zawodowców przystało, to potem nie będzie miał kto do zdarzenia wyjechać. A przykład do ćwiczeń powinien dać komendant wraz z zastępcą, a nie bawić się w politykę. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że ani do polityki ani na komendanta ten pan się nie nadaje. Straż to nie przedszkole - oczywiście że tak panie emerytowany strażaku. W przedszkolu jest zabawa i trochę nauki dla dzieci, też poprzez zabawę, ale jest ogólnie porządek, dyscyplina i przedszkolacy nie mają związków zawodowych. Przedszkolak jak się mu powie co wolno a czego nie to można domniemać że zrozumie, a dopuszczenie do pracy ( o ile to prawda) bez badań, to się kwalifikuje na początku i to w trybie bardzo pilnym do Inspekcji Pracy, a potem wiadomo gdzie...Strażakom, jako jednej z nielicznych grup zawodowych akurat się życzy jak najmniej pracy, ale tu niestety widocznym problemem jest brak zajęć. Tu by musiała koniecznie powrócić dyscyplina z czasów już słusznie minionych, wtedy nie mieli by czasu na myślenie o zakładaniu związków, o tym co zrobić z wolnym czasem, nie byłoby mobbingu, albo doszukiwania się dowodów czy jest czy tez go nie ma. Wygląda na to, że niektórzy panowie trochę robią z siebie wyrośniętych dzieciaków, a komendant jest jakby bezradny, ale posądzany o mobbing. Cyrk na dużych kółkach, czyż nie tak??? Panie emerytowany strażaku, czy pan uważa, że takie rzeczy jeżeli są nie powinno się nagłaśniać, tak jak niechlubne wydarzenie wśród niektórych duchownych - otóż nie proszę pana, tym bardziej że jest to instytucja zależna od naszych podatków - budżetówka drogi panie i jeżeli jest tam sytuacja kwalifikująca się do podjęcia czynności dyscyplinarnych łącznie z wydaleniem ze służby, to powinno to natychmiast nastąpić,a opinia publiczna powinna o tym także wiedzieć. Jeżeli fakty będą potwierdzone, winnych należy ukarać, jeżeli mają miejsce pomówienia, to tych którzy są autorami tych pomówień.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +22 (w sumie : 26)
 7. 15 maja 2020 o 16:04
  Tipi :
  "Dobra zmiana" coraz więcej aspektów naszego życia zamienia w.... "krainę mlekiem i miodem płynącą"
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +21 (w sumie : 37)
 8. 16 maja 2020 o 07:48
  Obserwator :
  Przeczytajcie dobrze tekst. Sprawa nadzorowania jest przez zewnętrznych szefów KW i KG. Było jakieś spotkanie, jest koronawirus i jest kontrola. I robi się szopkę medialną zamiast poczekać na wyniki kontroli. Strażacy są niezadowoleni z dotychczasowej reakcji KW - to jaka by była dobra. Zwolnienie Komendanta na podstawie potwierdzonych informacji. Może ta sytuacja ma jednak jakiś podtekst.Z tego co słychać stara kadra podziel na emeryturę a Solidarność dziś może być dobrą trampoliną niekoniecznie dla najlepszych. Widać, że budowa jest zaawansowana więc może ktoś doszedł do wniosku że razem z pozbywaniem się starych rzeczy trzeba pozbyć się starego Komendanta. Stało się tak np. w Bochni.A tak nawiasem mówiąc bardzo podoba mi się żałosny głos Komendant na nas krzyczy - z tego co pamiętam to wydawanie rozkazów wymaga zdecydowanego przekazu ewentualnego. A może komuś umyka że nosi mundur i jest to związane z pewnymi obowiązkami.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 14)
 9. 16 maja 2020 o 13:10
  ania :
  A gmina Gręboszów kupuje nowy samochód strażacki. Coś się dzieje u strażaków. Na strażaków zawsze można liczyć.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 8)
 10. 16 maja 2020 o 13:59
  Czy to prawda :
  A dlaczego Kurier nie napiszę o drugiej twarzy z-cy komendanta.Znowu Dąbrowskie składniki dają znać. Czy to jest taki problem sprawdzić czy jest członkiem prześladowanego związku zawodowego. Z-ca jak komendant jest osobą publiczną.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 13)
 11. 16 maja 2020 o 15:34
  Julka :
  A Krajewski z proboszczem się nie pojawili???
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +20 (w sumie : 30)
 12. 17 maja 2020 o 20:05
  młody :
  Szkoda, że niektórzy takie pierdoły wypisują, proszę Państwa praca w tej chwili w tej jednostce to piekło,a nie służba. To odbija się na moralach załogi która w czasie ratowania "DUPY" każdemu z was nie robi tego z oddaniem nawet własnego życia bo po prostu każdy myśli żeby tylko po powrocie nie dostać opierniczu za coś lub za kogoś a najczęsciej po prostu o nic - dla zasady.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 13. 17 maja 2020 o 21:15
  Strażak :
  Do Pana Komendanta: "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym". Nie ta epoka. A teraz dwa słowa do Pana Naczelnika: Karma wraca... . Ludzie więcej widzą niż myślicie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 7)
 14. 18 maja 2020 o 15:27
  Xyz :
  No to kolarczyk do wymiany!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 8)
 15. 18 maja 2020 o 19:56
  Emeryt2 :
  Strażacy bez badań jadą do akcji. Związki obwiniają Komendanta. Ja uważam,że winny jest najbardziej ten strażak , przecież wie że nie ma badań a przychodzi z uśmiechem na twarzy do pracy.Pytam , co robi dowódca zmiany , co robi dowódca JRG. Nie wiedzą ob braku badań? . A kto w komendzie odpowiada za kierowanie strażaków na badania.Jak przebiega inspekcja gotowości bojowej w trakcie której sprawdzane są wszelkie dokumenty ? Wygląda to na produkowanie celowe haków na Komendanta . Szkolenia BHP : W każdym konspekcie do ćwiczeń temat BHP jest na ważnym miejscu i są to tematy wałkowane na każdych ćwiczeniach. Konflikt jest sztucznie podsycany , w komendzie jest za dużo oficerów a Komendant może być jeden.I mam nadzieję że kolejny Komendant ( obawiam się że obecny dni ma policzone) bedzie z poza powiatu i przypomni c o niektórym o podległości , regulaminach i drodze służbowej. Komendant krzyczy - chłopcy strażacy martwie sie o was bo nie potraficie radzić sobie ze stresem. Myślę ,że 1/3 nie zaliczy egzaminu BHP , 1/3 testów sprawnościowych a 1/3 badań lekarskich. I kończąc - niszczycie autorytet strażaka PSP , ogarnijcie się. Niestety, ale atmosfera w komendzie ma przełożenie na bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu.Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 10)
 16. 18 maja 2020 o 22:26
  Mara :
  W Dabrowie jest mozliwe wszystko. Sami swoi rzadza. Kazdy ma zalatwiona prace. Porazka-policja , prokurator i osoby z nim pracujace Porazzzzzkaaaa!!!!(siedza, obgaduja a praca jest kara),wodociagi, a teraz straz. Ludzie nie do zycia !!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)
 17. 18 maja 2020 o 22:27
  M. :
  W dabrowie to wszystko jest do ..Ludzie okrutni.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 8)
 18. 21 maja 2020 o 13:28
  Do strażak :
  I takacwypowiedź pokazuje właśnie sedno konfliktu. Walka o stołek a nie dobro strażaków nie mówiąc o bezpieczeństwie mieszkańców. Strażacy nie płacimy Wam za walkę o stołki tylko za bezpieczeństwo które nam macie zapewniać.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 10)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)