Dzisiaj:
Poniedziałek, 28 września 2020 roku
Amadeusz, Amedeusz, Damian, Kosma, Przedbor, Urban

Małopolska poszerzy granice? (wideo)

20 kwietnia 2011 | 1 komentarz

Czy rzeka Breń będzie rzeką graniczną oddzielającą Małopolskę i Podkarpacie? To propozycja marszałka województwa małopolskiego.

Zmiana przebiegu granicy ma według niego poprawić ochronę przeciwpowodziową czyli zapobiec ogromnym szkodom, jakie między innymi w gminie Szczucin w ubiegłym roku wyrządziła woda.

Z pozoru to drobna zmiana, ale ma ogromne znaczenie. Marszałek Marek Sowa zaproponował przesunięcie granicy między Małopolską a Podkarpaciem, tak by to rzeka Breń naturalnie oddzielała oba województwa. Chodzi o gminę Szczucin w Małopolsce i Gminę Czermin na Podkarpaciu.

Po przesunięciu granicy Małopolska zyskałaby 25 hektarów ziemi i 7 nowych mieszkańców. 21 Małopolan zamieszkałoby w województwie podkarpackim.

Dzięki tym zmianom łatwiej będzie zarządzać wałami i korytem rzeki Breń, bo do tej pory na poszczególnych odcinkach był inny administrator. W gminie Szczucin jednym z odcinków rzeki zajmował się podkarpacki zarząd melioracji i to było źródłem problemów.

Małopolanie też chcą zmian, mając w pamięci zeszłoroczną powódź, kiedy to Gminę Szczucin zrujnowała woda z podkarpackiego odcinka rzeki Breń. Straty w gminie są szacowane na 100 milionów złotych, przy 2 miliardach w całej Małopolsce. Ryzyko powodzi z pewnością będzie mniejsze, jeśli proponowane zmiany wejdą w życie. Pod wnioskiem marszałka musi podpisać się minister spraw wewnętrznych i administracji. Zmiany weszłyby w życie 1 stycznia. (Kronika)

obejrzyj wideo


źródło:

TVP Kraków


 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 25 kwietnia 2011 o 09:51
    xyz :
    ciekawa propozycja, nawet jestem za jako mieszkanka dąbrowy, ale dla tych co zmienią województwo to chyba już będzie jakiś problem bo się im adres zmieni i lataj wyrabiaj nowy dowód i we wszystkich urzędach zmieniaj.....
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)