Dzisiaj:
Czwartek, 25 kwietnia 2024 roku
Jarosława, Marka, Wasyla

Międzynarodowa konferencja w Dąbrowie T. (filmy)

12 maja 2013 | komentarze 2

„Niepełnosprawność w misji błogosławionego Jana Pawła II” – pod takim hasłem Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowało Międzynarodową Konferencję Naukową w Zakresie Interdyscyplinarnego Podejścia do Problematyki Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, dr Władysław Kosiniak – Kamysz – minister pracy i polityki społecznej oraz starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.

Wśród prelegentów wystąpili tak znakomici goście jak: dr Andrzej Kosiniak – Kamysz (związany z powiatem dąbrowskim; jak sam siebie określa – „syn tej ziemi”), minister zdrowia w rządzie T. Mazowieckiego, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie; prof. Ireneusz Kotela – kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie (ortopeda pracujący niegdyś w dąbrowskim szpitalu); z Włoch: prof. Enrico Castelli (Szpital Dziecięcy „Bambino Gesu), dr Francesco Mattogno (Centrum Ortopedyczne ITOP), dr Fabio de Santis (Fundacja Don Carlo Gnocchi ONLUS), dr Fabio Rodia (Szpital C.T.O). Głos zabrali również dyrektorzy instytucji z terenu powiatu dąbrowskiego: Agnieszka Anioł – Głuszek – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Teresa Kopczyńska – dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wystąpiła także Anna Boruta – dyrektor Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” w Radomiu.

Szeroka, interdyscyplinarna tematyka konferencji pozwoliła spojrzeć na niepełnosprawność dzieci i młodzieży jako na zjawisko wieloaspektowe, a każdy z przedstawionych referatów nawiązywał również do działalności Jana Pawła II, który wiele uwagi poświęcał chorym i niepełnosprawnym (stąd tytuł konferencji: „Niepełnosprawność w misji Jana Pawła II”). Spotkanie w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się w ramach drugiego dnia Międzynarodowej Konferencji Naukowej. Dzień wcześniej (10 maja) zaproszeni goście spotkali się z wychowankami instytucji wychowawczo – rewalidacyjnych w Kupieninie, a Abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w Watykanie i Bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Tarnowski, odprawili mszę świętą w Kaplicy św. Piotra i Pawła.

Zgromadzonych gości i mieszkańców powiatu powitał starosta Tadeusz Kwiatkowski. Słowo wstępne wygłosił Abp Zygmunt Zimowski, który w swoim wystąpieniu nawiązał do działalności Jana Pawła II.

Żyjemy w ciekawych czasach. Nowe stulecie, nowe tysiąclecie, a przede wszystkim piękny pontyfikat naszego Rodaka z Krakowa. (…) Ale te czasy nas zobowiązują, abyśmy ukazywali następnym pokoleniom jego osobę, jego nauczanie. (…) Starał się z czcią spoglądać na każdego chorego. (…) Cierpiący wśród cierpiących, niepełnosprawny wśród niepełnosprawnych – mówił Abp Zimowski. Swoje wystąpienie zakończył słowami Jana Pawła II z Encykliki „Laborem Exercens”: „Byłoby rzeczą w najwyższym stopniu niegodną człowieka (…) gdyby dopuszczało się do życia społecznego (…) tylko osoby zdrowe”.

Poza oficjalnymi prelegentami głos zabrali również: wicewojewoda Andrzej Harężlak i wicemarszałek Stanisław Sorys.

Dr Andrzej Kosiniak – Kamysz (minister w rządzie T. Mazowieckiego i dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie), specjalista medycyny wsi nawiązał do jednej z bardziej znanych wypowiedzi Jana Pawła II:

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” – powiedział wiele lat temu główny patron tej konferencji. I odmienił. – mówił Kosiniak – Kamysz.

Były minister nawiązał do trudnych czasów po transformacji ustrojowej, gdy w polskich szpitalach brakowało wszystkiego: – Służyłem bowiem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i organizowałem w bardzo trudnych warunkach służbę zdrowia.

Dyrektor krakowskiego szpitala podkreślił wsparcie Jana Pawła II i ogromną pomoc narodu włoskiego dla polskiej służby zdrowia w dobie zmiany ustroju. Polska otrzymała wówczas od włoskiego rządu 9 milionów dolarów. Kiedy te przemiany się zaczęły musieliśmy działać systemowo i „odmieniać oblicze tej ziemi”.

Kosiniak Kamysz opowiadał również o medycynie wsi oraz niepełnosprawności dzieci i młodzieży z terenów wiejskich (zwłaszcza niepełnosprawności intelektualnej i psychicznej, której nadal poświęca się zbyt mało uwagi).

Prof. Ireneusz Kotela – kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, przedstawił niepełnosprawność jako problem wieloaspektowy: psychiczny (dostępność leczenia), ekonomiczny („każde nakłady na ten cel będą za małe”) i społeczny (wyobcowanie niepełnosprawnych ze społeczeństwa).
Mimo ładnych haseł: „nie jesteś sam”, osoby niepełnosprawne wciąż są pozostawione same sobie.

Prof. Kotela, jako lekarz ortopeda, szczegółowo przedstawił niepełnosprawność wynikającą z chorób i urazów stawów.

Dyrektor PCPR – u, Agnieszka Anioł – Głuszek opowiedziała o realizowanym przez powiat projekcie „Dobra Przyszłość” „jako przykładzie dobrych praktyk na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych z terenu powiatu dąbrowskiego”. Prezentację na ten temat przedstawiła kierownik projektu – Marzena Gubernat.

Goście z Włoch: prof. Enrico Castelli, dr Francesco Mattogno, Dr Fabio de Santis i dr Fabio Rodia opowiadali o systemie opieki zdrowotnej we Włoszech i wspomaganiu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Dyrektor ZOZ – u w Dąbrowie Tarnowskiej Teresa Kopczyńska poruszyła psychologiczny aspekt niepełnosprawności i przedstawiła możliwości dąbrowskiej placówki w zakresie pomocy niepełnosprawnym (szpital – jak zapewniła – dysponuje odpowiednim sprzętem rehabilitacyjnym). Zwróciła również uwagę na potrzebę aktywizacji społecznej i zawodowej ludzi dotkniętych niepełnosprawnością.

Anna Boruta – dyrektor Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” w Radomiu, zaprezentowała tamtejszą placówkę.

Zwieńczeniem konferencji były trzy prezentacje multimedialne stowarzyszeń z terenu powiatu dąbrowskiego działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Zgromadzeni goście obejrzeli filmy przedstawiające Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” z Dąbrowy Tarnowskiej, szczucińskie Stowarzyszenie „Otwarte Serce” oraz Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie „Przyjazny Świat” prowadzące Niepubliczny Ośrodek  Rewalidacyjno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Kupieninie.

Ula Skórka




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 15 maja 2013 o 10:03
    barka :
    kiedy w ubiegłym roku przed budynkiem na placu czerwonym naprzeciwko seminarium postawiono „namiot spotkania”, zorganizowany przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w którym znajdowały się instalacje multimedialna będące świadectwem sprawności ciała i umysłu a przede wszystkim słowa Bożego jakie głosił Jana Paweł II i specjalna brama, w której można było posłuchać głosów bohaterów muzeum to media się tym nie interesowały. Jeszcze troche a w świadomości młodzieży zrobicie z papieża dauna.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -7 (w sumie : 7)
  2. 15 maja 2013 o 21:28
    nikt :
    barka - masz coś przeciwko osobom z zespołem Downa? nawet bladego pojęcia nie masz ile szacunku dla, jak to piszesz, "daunów" miał JPII? wypierz sobie lepiej berecik bo chyba dawno nie był wietrzony...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)