Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

„Moda na życie bez uzależnień” (film,foto)

2 czerwca 2016 | komentarze 3

III edycja happeningu w ramach programu „Ogólnopolski Głos Profilaktyki – 2016” promującego „Modę na życie bez uzależnień” jest już za nami. W tym roku dopisała pogoda, frekwencja oraz zaproszeni goście.

Organizatorami przedsięwzięcia był Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Partnerem akcji było Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.


Podobnie jak w ubiegłym roku do udziału w happeningu włączyły się placówki oświatowe z Dąbrowy Tarnowskiej w tym Publiczne Gimnazjum nr 1, Publiczne Gimnazjum nr 2, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2. Nie zabrakło również znamienitych gości.

Miejscem zbiórki uczestników przemarszu był jak w poprzednim roku teren Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. O godz. 10:00 zebrało się bardzo dużo dzieci i młodzieży wraz z opiekunami, którzy przynieśli wykonane przez siebie transparenty promujące życie wolne od nałogów. Następnie wszyscy uczestnicy wyruszyli ulicami miasta promować hasło przewodnie happeningu, czyli „Modę na życie bez uzależnień”, które miało odzwierciedlenie w hasłach na wykonanych transparentach. Bez uzależnień jest o niebo lepiej!, Warto żyć na trzeźwo!, Nie rezygnuj z marzeń! Dziś jest właśnie taki dzień kiedy warto wszystko przemyśleć, Przyjaźń jest silniejsza niż narkotyk. – to tylko niektóre hasła tegorocznej akcji.

W przemarszu wzięli udział organizatorzy oraz zaproszeni goście w tym m.in. Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski insp. Andrzej Kupiec – Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Katarzyna Hałun – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej, zarazem Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Agata Kaczor – pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, Ewa Borek – członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ferdynand Gawron – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Tarnowie, Krzysztof Krakowski – Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1, Andrzej Milewski – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, Małgorzata Wódka – Zastępca Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, oraz dzieci, młodzież, nauczyciele oraz rodzice.

W trakcie przemarszu do kolumny dołączyli znamienici goście, którzy w tym dniu przybyli z Krakowa w osobach Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy oraz radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesława Łączyńskiego wraz z gospodarzem miasta i jednocześnie głównym organizatorem happeningu Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Jackiem Saratem. W przemarszu wzięło udział łącznie blisko 500 osób.

Kulminacja wydarzenia nastąpiła na terenie Publicznego Gimnazjum nr 1, gdzie wszystkich zebranych powitał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, który również odczytał odezwę społeczności PaT. Zgodnie z założeniem programu PaT po odczytaniu odezwy wszyscy uczestnicy happeningu wykonali GEST (realizowany w tej formie na terenie całego kraju) zwany Zrywem wolnych serc polegający na uprzednim położeniu prawej dłoni na sercu i wybijaniu przez 60 sekund jego rytmu.

Potem głos zabrał Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, insp. Andrzej Kupiec Komendant Powiatowy Policji, Stanisław Klimek – Prezes Stowarzyszenia „Nowa szansa”, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili jak ważna jest współpraca wszystkich instytucji na rzecz przeciwdziałania patologiom społecznym jakimi są narkomania, alkoholizm i przemoc oraz kierowali dużo pozytywnych opinii na temat powyższego przedsięwzięcia zwracającego uwagę na te problemy. Podkreślali jak ważna jest w tym elemencie szeroko pojęta profilaktyka. Nie obyło się też bez życzeń dla wszystkich dzieci i młodzieży z okazji obchodzonego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Ponadto w części oficjalnej Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Roman Bartuś Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej rozdali ufundowane przez obie instytucje nagrody laureatom konkursu fotograficznego pod hasłem: ”Uzależnienia – droga do nikąd” zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Prace z konkursu były udostępnione na terenie pikniku dla uczestników.

Kolejną częścią happeningu był piknik w ramach, którego odbył się występ gwiazdy happeningu zespołu Poziom 600 ze Śląska. To jedna z najdłużej działających grup rock′n′rollowych na Śląsku. Zespół trzykrotnie brał udział na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Jest laureatem XX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki OPOLE –DEBIUTY. Dał setki koncertów w kraju. POZIOM 600 łączy w sobie potężną dawkę muzycznej energii, rzetelny warsztat muzyczny i wieloletnie doświadczenie sceniczne. Repertuar zespołu, na czele którego stoi Piotr Cybułka, stanowią głównie autorskie piosenki – od lirycznych ballad, bluesa, reggae, aż do punk rocka i rock’n’rolla. Kapela jest od wielu lat muzycznym ambasadorem, animatorem i kontynuatorem ogólnopolskich kampanii profilaktycznych „Alkohol kradnie wolność”, „Stop narkomanii”, „Narkotyki – nie wchodzę” czy „Zachowaj trzeźwy umysł”. Należy przyznać, ze zaproszenie zespołu było bardzo dobrym pomysłem gdyż oprócz bardzo dobrego występu zespół ten przed każdym utworem kierował przesłanie do uczestników o szkodliwości i zgubnych skutkach wszelkiego rodzaju uzależnień.
W międzyczasie uczestnicy korzystali w przygotowanych przez organizatorów atrakcji w tym z pokazów sprzętu policyjnego w namiocie policyjnym, pokazów sprzętu dąbrowskich strażaków, pokazu udzielania pierwszej pomocy przez Pana Andrzeja Dziedzica oraz przygotowanych posiłków przez firmę cateringową oraz na stoisku ze zdrową żywnością. Należy podkreślić, że występ zespołu oraz poczęstunek dla uczestników został ufundowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów alkoholowych w ramach programu profilaktycznego. Był również na miejscu przewodnik z psem służbowym. Ponadto w ramach promowania zdrowego stylu życia odbyły się dwa mecze towarzyskie równolegle w czasie koncertu na Orliku pomiędzy Szkołami Podstawowymi nr 1 i 2 oraz Gimnazjami nr 1 i 2. Wynik w tych zawodach był sprawą drugorzędną. Najważniejsza była idea promowania zdrowego stylu życia. Wszyscy uczestnicy rywalizacji sportowej otrzymali medale i pamiątkowe puchary ufundowane przez Starostę Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego. Dlatego każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Happening prowadził oficer prasowy dąbrowskiej Policji asp. sztab. Krzysztof Lechowicz. Patronami medialnymi przedsięwzięcia byli: Grupa medialna Tarnowska.tv, portal informacyjny „e-kurier dąbrowski”, Tygodnik „Miasto i Ludzie” oraz portal informacyjny „Nasze Powiśle”.
Należy dodać, że połączenie obchodów Dnia Dziecka z ideą promowania życia wolnego od uzależnień w ramach zorganizowanego happeningu okazało się po raz kolejny bardzo dobrą inicjatywą, która już na stałe wpisała się do kalendarza imprez o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym realizowanych na terenie Powiśla Dąbrowskiego.

Przy okazji organizatorzy dziękują wszystkim osobom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania III edycji happeningu.

tekst, fot. – KP Policji/KL/

Relacja filmowa  e-Kurier Dąbrowski


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 2 czerwca 2016 o 21:44
  dąbrowianin :
  Świetna inicjatywa! Bardzo fajne utwory ma ten zespół. Gdyby nie ich występ w ogóle bym nie wiedział ze taki zespół istnieje. Brawo dla organizatorów!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 2. 3 czerwca 2016 o 08:13
  postronny :
  Ja pochwalam takie inicjatywy. Każda akcja, która choćby jednej osobie pomoże jest warta zorganizowania. Z filmu można dowiedzieć się, że były fajne atrakcje dla dzieciaków i ten zespół naprawdę super.Dwie piosenki słyszałem, ale bomba! Jak znam życie malkontenci zawsze się znajdą, ale ja jestem na plus takim działaniom. Brawo!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)
 3. 3 czerwca 2016 o 12:58
  Ewa 200 :
  Wspaniała impreza! Zespół Poziom 600 był fantastyczny!!! Zaproście ich jeszcze do nas, bo super grają a i komentarze mieli w temacie. Dzięki :)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)