Dzisiaj:
Piątek, 22 stycznia 2021 roku
Anastazy, Dobromysł, Gaudencjusz, Gaudenty, Marta, Wincenty

MOST W BORUSOWEJ W POŁOWIE GRUDNIA

1 grudnia 2020 | komentarzy 16

Most na Wiśle, który zastąpi przeprawę promową ma być gotowy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Kierowcy już nie mogą się doczekać, bo będzie to najkrótsze połączenie południa Polski w kierunku Kielc czy Warszawy.

No, ale to co cieszy kierowców, mocno niepokoi mieszkańców gminy Gręboszów, którzy się boją że po oddaniu mostu, auta rozjeżdżą ich miejscowości. I pytają kiedy obwodnica Borusowej, Kozłowa i Hubenic?

Wójt Gręboszowa Krzysztof Gil, w programie Słowo za Słowo zapewnił, że prace rozpoczną się niebawem. Podkreślił jednocześnie, że jest to inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Z informacji jakie posiadam to odcinek Hubenic i Kozłowa jest już na końcówce prac projektowych. I jeżeli w przyszłym roku uda się uzyskać wszystkie pozwolenia, a jeszcze jest kwestia finansowania, bo jest to inwestycja rzędu 30-40 mln złotych za ponad czterokilometrowy odcinek, to myślę że przy dobrych wiatrach w przyszłym roku powinno nastąpić wbicie łopaty, ewentualnie z lekką obsuwką na wiosnę roku 2022.

Zdaniem wójta, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to obwodnica mogłaby powstać w ciągu 2, 3 lat.

Tymczasem na obwodnicę czekają też mieszkańcy Żabna, którzy także obawiają się dużego natężenia ruchu po otwarciu mostu łączącego województwo małopolskie ze świętokrzyskim. Oni jednak będą musieli poczekać znacznie dłużej. Jeszcze nie ma decyzji którędy trasa będzie przebiegać.

źródło: RDN Małopolska

fot. archiwum e-Kuriera Dąbrowskiego


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 2 grudnia 2020 o 07:17
  młodzi :
  Zdaniem wójta - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to obwodnica mogłaby powstać w ciągu 2, 3 lat- czyli może nawet powstać dopiero w 2025 roku, przy scenariuszu, że wbicie łopaty nastąpi - z lekką obsuwką na wiosnę roku 2022 -. To już będzie po kadencji obecnego wójta i mamy nadzieje, że będzie patrzył na to nie z urzędu, tylko z domu. Jak sięgniemy pamięcią, to obwodnica tych miejscowości wraz z mostem mogła powstać wiele lat wcześniej, tylko prominentni lokalni działacze pis inwestycje zablokowali.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 24)
 2. 2 grudnia 2020 o 07:30
  pytam :
  a gdzie czas związany z regulacją prawną i geodezyjną gruntów? To nie most, to odcinek drogi ponad 4 kilometry, gdzie nie wszyscy jeszcze dokładnie wiedzą, jak będzie przebiegała trasa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 12)
 3. 2 grudnia 2020 o 11:41
  lont :
  najważniejsze że pis-owski sukces już jest a droga w 2030 roku może będzie a może nie , zależy jak powieją wichry historii !!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 27)
 4. 3 grudnia 2020 o 07:08
  bob :
  Ciekawe, czy otwarcie to będzie pisowska propaganda (tak jak w przypadku obwodnicy w Dąbrowie), czy będą mieć honor i zaproszą tych, którzy przez wiele lat starali się o ten most, tak z małopolskiego i świętokrzyskiego. Chociaż na honor w przypadku akurat tej grupy rządzącej raczej nie ma co liczyć, czego już niejednokrotnie doświadczyliśmy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 27)
 5. 3 grudnia 2020 o 10:55
  dfdsf :
  Nie bardzo rozumiem dlaczego niepokój jest wzbudzony akurat tylko u mieszkańców Gminy Gręboszów. Ci akurat mają z czego się cieszyć. Wreszcie dostają możliwość połączenia z 2 województwami. Dodatkowo mowa tylko o 3 miejscowościach w których zgodnie z Google mieszka ok 760 mieszkańców, z których pewnie znaczna część sama przyczyniła się do tego że obwodnicy nie będzie. Moje niezrozumienie budzi też fakt niepokoju mieszkańców Żabna i okolic. Mówimy o ruchu tranzytowym, którego głównym kierunkiem jest autostrada A4 (jedyny zjazd ze względu na brak mostu na Dunajcu). Nikt o zdrowym rozsądku nie pojedzie dłuższą i krętą drogą gdy jest droga alternatywna przez obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej. Po zakończeniu budowy ronda w Lisiej Górze (pewnie już za kilka dni) każda nawigacja samochodowa wskaże tą terasę jako najszybszą i najkrótszą. Największy moje niezrozumienie budzi jednak fakt braku jakiejkolwiek wypowiedzi Wójta Gminy Olesno. Na tej trasie prawdziwy problem powstanie właśnie dla Ćwikowa, Olesna i Swarzowa. Drogi do tej pory omijane przez ciężki transport staną się sporym problemem dla znacznej części mieszkańców. Jakoś wierzyć mi się nie chce, że ten problem nie został dostrzeżony.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 12)
 6. 3 grudnia 2020 o 11:43
  obserwator :
  To że mamy takiego wójta to nieszczęście dla gminy, chwali się mostem a w Wójt chwali się mostem a bawił się w piaskownicy gdy trwały prace nad mostem. A o tych co przyczynili się do tego przedsięwzięcia się zapomniało
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 12)
 7. 3 grudnia 2020 o 12:43
  obserwator :
  Wójt to porażka
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 18)
 8. 3 grudnia 2020 o 18:37
  wbc :
  dfdsf: a4 nie jest celem samym w sobie, w zdecydowanej większości jest to dojazd w kierunku zachodnim co oznacza, że najkorzystniejszym wariantem będzie 973+975 i wjazd z Wierzchosławicach (taki wariant w tym momencie sugeruje nawigacja - w momencie wskazania początku trasy w Borusowej). Zapewne trasę przez Żabno-Łęg Tarnowski wybiorą wszyscy, którzy jadą do centrum Tarnowa oraz Mościc (swoją drogą proszę podpytać mieszkańców np. Gręboszowa, Żelichowa którędy dojeżdżają do Tarnowa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 7)
 9. 4 grudnia 2020 o 10:42
  obserwator :
  do bob czy ty myślisz że oni mają honor.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 7)
 10. 4 grudnia 2020 o 11:12
  dfdsf :
  Drogi kolego/koleżanko wbc w całym szacunkiem dla Ciebie - GŁUPOTY WYPISUJESZ . Głupota o której piszesz to kierunek tranzytu: „dojazd w kierunku zachodnim” (pewnie w domyśle do Krakowa/ Katowic/Wrocławia…bo tam prowadzi autostrada)?. Pięknie podałeś/łaś numery dróg do zjazdu w Wierzchosławicach BRAWO. Niestety nie udało ci się spojrzeć na tą mapę w szerszym kontekście. Podobnie jak część uczniów masz problem z interpretacją, więc dla Ciebie interpretuję i wyjaśniam: Ruch tranzytowy który pojawi się po otwarciu mostu ma jakiś główny kierunek i tu się z tobą zgodzę. Zgodzę się również że będą to węzły autostradowe. W dniu dzisiejszym dystans i czas przejazdu do obu zjazdów autostradowych są podobne: zjazd Tarnów Zachód (Wierzchosławice) ok 37 km, zjazd Tarnów Centrum ok 34 km. Po zakończeniu budowy ronda w Lisiej Górze przejazd wariantem trasy przez Gminę Olesno będzie krótszy i prawdopodobnie ze względu na przebieg trasy, przez drogę krajową z nową obwodnicą, szybszy. I tu uwag!!!! Wg Ciebie kierowcy w tzw „tranzycie” jadący z woj. Świętokrzyskiego mają kierować się na autostradę A4 w kierunku zachodnim – niby z jakiego powodu. Wydaje się, że uważasz kierowców TIRów za idiotów. W twojej opinii taki kierowca jadąc przez Nowy Korczyn do Krakowa zamiast przejechać kolejne 50 km drogą nr 79 wybierze dłuższy i znacznie gorszy wariant trasy przebiegający przez most w Borusowej :) - po co?. Może znasz jakąś inną analizę, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że główne kierunki to południe i wschód czyli zjazd autostradowy Tarnów Centrum. Kierowcy wybiorą trasę, która jest krótsza, prostsza i w dużej części przebiega przez drogę krajową z nową obwodnicą. Problem polega na tym, że niedługo na drodze pojawią się nowe setki jak nie tysiące samochodów dziennie. Zarządzający Gręboszowem, Żabnem, Otfinowem walczą o swoje używając argumentu (w mojej opinii wyssanego z palca) o zwiększonym ruchu. Wody w usta nabrali natomiast wójtowie w przypadku trasy Borusowa – Dąbrowa Tarn. Tych akurat problem będzie dotyczył. Do tego prasa pisała też o planowanym remoncie mostu w Szczucinie i skierowaniu ruchu na nowy most w Borusowej. Oznacza to w niedługim czasie kolejne tysiące samochodów dziennie na drogach tych miejscowości.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 9)
 11. 4 grudnia 2020 o 21:48
  wbc :
  dfdsf: proszę dokładnie przeczytać co napisałem. Proszę sprawdzić ile razy pada słowo "TIR". A teraz odnośnie głupoty i wykrzykników, swoje wyobrażenia o ciężkim tranzycie radzę zweryfikować podczas przejażdżki po drodze Hubenice-Borusowa. Przecież oczywiste jest, że przed otwarciem mostu zostanie wprowadzone tam ograniczenie tonażowe (pewnie 12t). A zanim powstanie sensowny dojazd, będzie przejezdna S19+S17 i tranzyt o którym piszesz pójdzie przez Lublin (od Barwinka do PKiN różnica S17 vs DK73 wynosi mniej niż 5km)).
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 6)
 12. 5 grudnia 2020 o 07:57
  Wacław :
  do dfdsf : masz zupełną rację, ale to jest wykład dla tych co cokolwiek rozumieją i znają się na analizie ruchu ( kierunki, nawigacja, natężenia, zagrożenia, ekonomia, analiza SWOT itp), natomiast niektórzy odbiorcy przekazu ( np typu wbc :), to inteligencję, wiedzę, sposób pojmowania, umiejętność analizy nabyli prawdopodobnie na placu targowym w miejscu, gdzie jest handel drobiem.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 8)
 13. 5 grudnia 2020 o 18:23
  do ktytyków :
  wójt jest młody ambitny i inteligentny,krytykować łatwo szczególnie tym co nic nigdy w życiu nie osiągneli
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 21)
 14. 8 grudnia 2020 o 07:18
  myśliwy :
  do komentarza 5 grudnia 2020 o godz. 18:23 - ja akurat krytykuję, bo mam do tego demokratyczne prawo, w życiu osiągnąłem co zamierzałem i jeszcze sporo jest przede mną. A wójt, no cóż, jest tylko młody, natomiast resztę cech to raczej odziedziczył, tylko że nie ma się czym szczycić. Moim i wielu innych ludzi życzeniem jest to, aby tak wójt i cały pis za niedługi czas stali się częścią zapomnianej historii i zniknęli z polityki oraz oraz z przestrzeni publicznej. Są od niego o wiele godniejsi następcy do tego stanowiska. Teraz pis, jeszcze przy niezłomnym wsparciu ojca dyrektora, jak najbardziej zmierza właśnie w tym kierunku.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 15)
 15. 10 grudnia 2020 o 10:26
  klaudia :
  co by się nie działo jedno jest pewne, krajewski będzie otwierał tę inwestycję i się pięknie uśmiechał na zdjęciach choć nie ma z owym mostem nic wspólnego. ludzie, którzy przyczynili się do powstania tego mostu nie zostaną zaproszeni bo w większość są z innej partii niż pis albo nawet w całości. krajewski to wasz wiejski bohater z tym, a jego pobożność jest tak wiarygodna jak pobożność jacka kurskiego - wszystko na pokaz. łykajcie to dalej. powodzenia
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)
 16. 13 grudnia 2020 o 11:11
  ania :
  Klaudio. Jeśli wiesz to może napiszesz kiedy było podpisywane pierwsze porozumienie pomiędzy marszałkami małopolski i świętokrzyskiego. Jeśli nie wiesz - to nie zabieraj głosu w tym temacie. A co otwarcia. To zawsze robią to Ci którzy kończą. Wspomnij sobie wcześniejsze czasy. Pa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -10 (w sumie : 10)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)