Dzisiaj:
Czwartek, 18 kwietnia 2024 roku
Apoloniusza, Bogusław, Bogusława, Flawiusza

„Muzeum na kółkach” w Dąbrowie Tarnowskiej

16 marca 2017 | Brak komentarzy

Już w najbliższą niedzielę Dąbrowę Tarnowską odwiedzi „Muzeum na Kółkach” – projekt realizowany we współpracy z samorządem gminnym przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

Koordynatorami lokalnymi są: Karolina Pikul i Paweł Chojnowski. Partnerem i patronem honorowym jest Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.


3 dni wystawy i zajęć edukacyjnych dla młodzieży gimnazjalnej oraz gimnazjalnej i seniorów z UTW stanowić będzie program „latającego” muzeum.

Niedzielna inauguracja (19.03) pawilonu wystawowego usytuowanego na parkingu Urzędu Miejskiego, w samym sercu miasta będzie miała miły, kulinarny akcent: dla odwiedzających organizatorzy przygotowują ciasteczka pieczone zgodnie z przepisem kuchni żydowskiej, ich wypiekiem zajmują się uczennice ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej – wolontariuszki pod kierunkiem Jolanty Stelmach. Pawilon będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach: 11:00-19:00 w niedzielę oraz 11:00-17:00 w poniedziałek i wtorek.

Działania edukacyjne w poniedziałek i wtorek 20-21 marca prowadzone będą przez edukatorów z Muzeum „Polin” w Warszawie, Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie i Jolantę Stelmach – nauczycielkę dąbrowską, ich uczestnicy będą zgłębiać tajniki tematyki społecznej (równość w szkole), obyczajowej i kulturoznawczej oraz religioznawczej (kobieta wobec religii, święty czas, Polska wielokulturowa – wspólny dom, symbolika liczb), a także historycznej (Holocaust w Dąbrowie). Interesująco zapowiada się wtorkowy spacer szlakiem ofiar shoah na trasie: cmentarz żydowski, synagoga, rynek, budynek ZSP nr 2 (miejsce przedwojennej jesziwy), stacja kolejowa (transporty do getta w Tarnowie i obozu zagłady w Bełżcu).

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżone zostały najważniejsze miejsca typowego miasteczka, w którym mieszkali wyznawcy różnych religii i narodowości.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)