Dzisiaj:
Środa, 12 sierpnia 2020 roku
Bądzisław, Hilaria, Klara, Lech, Leonida, Piotr

NAJLEPSZE CIASTA OD KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

4 lipca 2020 | komentarze 2

Jak wybrać najlepsze z najlepszych słodkości? Przed takim dylematem stanęło jury konkursu na najlepsze ciasto z polskimi owocami sezonowymi, kosztując 15 różnych ciast i tortów wykonanych przez uzdolnione panie z Kół Gospodyń Wiejskich powiatu dąbrowskiego.

Wybór, jak przyznali członkowie jury był bardzo trudny. Oceniano nie tylko wykwintne walory smakowe, ale też artystyczne walory wizualne, a kunszt lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu jest nie do przecenienia, co tym bardziej nastręczało trudności podczas oceniania.

Nic dziwnego, że jedna z przedstawicielek jury, Anna Morawiec, określiła te wypieki mianem „poezji smaku”, ale i „poezji języka polskiego”. Nie tylko kunsztu bowiem nie zabrakło uczestniczkom konkursu, ale i weny językowej, przy wymyślaniu nazw swoich ciast i tortów: Owocowa rozkosz, Marzenie, Malinowa chmurka, Niebo w gębie, Truskawkowy las czy Grądzkie cudeńko.

Konkurs odbył się w stanicy turystycznej zespołu dworsko – parkowego w Brniu. Wzięło w nim udział 15 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń kobiet z terenu powiatu dąbrowskiego. Wyśmienite walory smakowe i artystyczne oceniało 4-osobowe jury w składzie: wicestarosta Krzysztof Bryk, kierownik Biura Powiatowego Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej, Anna Morawiec, Marzena Pabian, prowadząca pracownię cukierniczą „Lawendowy Zapach i Anielski Smak” oraz nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie, Agnieszka Jarzwiec. Chociaż konkurs dotyczył wykwintnych słodkości, jury miało twardy orzech do zgryzienia. Dwa pierwsze miejsca ex aequo zajęło: Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Gręboszowie. Na drugim miejscu znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich w Ujściu Jezuickim.

Wyróżnienia zaś otrzymały:
– Koło Gospodyń Wiejskich w Swarzowie
– Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Grunt
– Koło Gospodyń Wiejskich Bieniaszowice – Okręg
– Koło Gospodyń Wiejskich Biskupice
– Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów
– Koło Gospodyń Wiejskich Lubiczko
– Koło Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy
– Koło Gospodyń Wiejskich w Grądach
– Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie
– Koło Gospodyń Wiejskich w Bolesławiu
– Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach Breńskich
– Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcowie.

Główną nagrodą w konkursie było zaproszenia dla, w sumie, 20 przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń kobiet na profesjonalne warsztaty kulinarne z przygotowania i dekoracji ciast i tortów, które odbędą się w dwóch terminach: 6 – 7 oraz 13 – 14 lipca 2020. Uczestniczki otrzymały również nagrody książkowe i upominki promocyjne powiatu dąbrowskiego.

Nagrody wręczali: poseł Wiesław Krajewski, starostowie: Lesław Wieczorek i zastępca Krzysztof Bryk oraz, obecni na spotkaniu, wójtowie i burmistrzowie gmin, na których terenie działają wyróżnione Koła Gospodyń Wiejskich. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję skosztować każdego z ciast i tortów i – przy okazji – podzielić dylematy jury, któremu bardzo trudno było wybrać najlepsze z najlepszych wypieków.

Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach projektu pn. „Warsztaty pieczenia i dekoracji ciast dla Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Dąbrowskiego”, dofinansowanego z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020). Celem konkursu było podtrzymywanie i kultywowanie tradycji przekazywania przepisów na tradycyjne ciasta z polskimi owocami sezonowymi; wymiana doświadczeń kulinarnych i prezentacja umiejętności uczestników; popularyzacja kultury i polskiej tradycji ludowej; integracja społeczności lokalnej.

Partnerami projektu były: Koło Gospodyń Wiejskich w Podborzu, Koło Gospodyń Wiejskich w Grądach oraz Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Brniu.

us

fot. U. Skórka/ powiatdabrowski.pl


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 10 lipca 2020 o 12:02
  tara :
  A moze by tak kilka ciekawych przepisow!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)
 2. 10 lipca 2020 o 17:07
  Julka :
  Poseł Krajewski to juz nie ma co robic tylko placki ocenia Ta jego działalność jest juz żenujaca
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)