Dzisiaj:
Piątek, 26 kwietnia 2024 roku
Jarosława, Marka, Wasyla

Narodowe Czytanie w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

9 września 2014 | komentarzy 10

6 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się już po raz trzeci Narodowe Czytanie. Ogólnopolska akcja publicznego czytania zainicjowana została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i jest objęta Jego patronatem.

Patronat nad dąbrowskimi obchodami objął pan burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek. Po raz pierwszy dwa lata temu w 2012 roku czytano w całej Polsce, także w naszej bibliotece, „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, rok później zachwycały nas nietuzinkowym humorem utwory Aleksandra Fredry.

W tym roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zaprosił do Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, gdzie noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynująca przygodą a nierzadko komizmem i humorem. „Wspólna lektura (…), cytując słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, (…) to nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny (…) ale również możliwość spędzenia czasu wolnego w gronie najbliższych i znajomych”. To wzmacnia wszak wspólnotowość i łączy nas jako naród. Tegoroczne wspólne Czytanie było doskonałą okazją, by zapewne nie po raz pierwszy, przeżyć zapierające dech przygody bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza i być może na nowo odczytać „Trylogię”. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach zaborów traktuje o uniwersalnych i ponadczasowych wartościach, jak poświęcenie, honor, ale też miłość i tęsknota. Nie bez powodu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nazwał Sienkiewicza „wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości”.

Wśród czytających te wspaniałe dzieła znaleźli się: burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek , Przewodnicząca Kom. Ds. OKiW- Józefa Borowska Marciniak, Radna Rady Miejskiej- Magdalena Ryczek, uczestniczka DKK przy MBP –Józefa Duda, bibliotekarze i poloniści miejscowych szkół: Pikul Danuta, Pikul Marzanna, Bogusława Warecka, Jolanta Stelmach, Sławomir Bator oraz czytelnicy i uczestnicy biorący udział w akcji.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych do przyszłorocznej edycji Narodowego Czytania, bohaterem której będzie „Lalka” Bolesława Prusa.

MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 9 września 2014 o 16:38
    czytelnik :
    Byłem na akcji czytelniczej i stwierdzam, że choć idea piękna, to wykonanie tragiczne, uwłaczające uczestnikom - na korytarz, przy akompaniamencie szumu automatycznie rozsuwanych drzwi i tupotu przeszkadzających czytelników chcących skorzystać z zasobu biblioteki. Przydział fragmentów bezsensowny. Ci, którzy czytali baaaaardzo nieciekawie, czytali po pół godziny. Ciekawie czytały "Pana Wołodyjowskiego" trzy osoby na samym końcu (nauczyciele), ale krótko. Wszyscy byli znużeni i na pewno nikt, kto nie zna trylogii nie sięgnie po nią po takiej antyzachęcie. Szkoda, że organizatorzy nie wysilili się proponując godną tej idei formę. To przecież trzecie czytanie więc jest sporo wzorców.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 14)
  2. 9 września 2014 o 21:36
    obserwator :
    A mnie się podobało, wszyscy stanęli na wysokości zadania. Szkoda, że się Drogi Czytelniku nie zgłosiłeś do czytania, bo miałeś niepowtarzalną okazję zaprezentować swoje umiejętności.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 13)
  3. 9 września 2014 o 22:17
    do czytelnika :
    No ale impreza na sztukę jest zaliczona do bogatej działalności
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 11)
  4. 9 września 2014 o 22:23
    b :
    W Brniu wszyscy czytający stanęli na wysokości zadania. Słuchało się ich z przyjemnością. Frazy były dopasowane do czytających i ich specyfiki głosu. Całości dopełniły stroje z epoki. Gratulacje.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 12)
  5. 9 września 2014 o 22:59
    ja :
    dlaczego na korytarzu????? żeby się wydawało, że tak dużo ludzi przyszło???
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 11)
  6. 10 września 2014 o 15:09
    do obserwatora :
    Byłeś chyba na innej imprezie. Gdy przyszłam po prostu wypożyczyć książki, zszokowało mnie to, że tak istotna impreza, ogólnopolska akcja odbywa sie na korytarzu. Słuchałam przez chwilę, bo faktycznie było marnie. Lubie książki, czytam dużo i nie podoba mi się lekceważenie takiej sprawy. To, co napisał czytelnik to świeta prawda. A skoro podobało Ci się, to znaczy, że niewiele widziałeś i zgadzasz sie na miernotę. Szkoda.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 11)
  7. 11 września 2014 o 19:27
    mama :
    i co by nie zrobił w D.T. to i tak jest źle:(
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 6)
  8. 11 września 2014 o 21:10
    czytelnik :
    Uważam, że nie sztuka krytykować ale sztuka coś zrobić. I bardzo dobrze że dąbrowska biblioteka włączyła się w akcje mniej czy więcej udaną, wcale nie było tak źle jak piszecie. a to że zrobili to na korytarzu to bardzo dobrze, przecież jest tam ładnie, a co chcielibyście w kuluarach i z kateringiem? W Brniu też nie było cudów Oszołomy!!!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 9)
  9. 13 września 2014 o 15:59
    Anonim :
    to chodzi o to ze maja aule w ktorej powinny sie takie akcje odbywac bo sa do tego warunki chyba ze dla zachety do posłuchania zrobione to było na korytarzu
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  10. 13 września 2014 o 20:21
    bywalec biblioteki :
    Może z tym korytarzem o to chodziło, żeby więcej osób widziało, ale to zły pomysł. Miejsce i harmider korytarza przeszkadzał. Brakło po prostu propagowania akcji i mobilizowania bibliofilów. A sala faktycznie jest właśnie do tych celów.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)