Dzisiaj:
Niedziela, 24 marca 2019 roku
Dzierżysława, Dziersława, Gabor, Gabriel, Marek, Sewer, Sofroniusz, Szymon

Nasza emerytura-o co najczęściej pytamy ekspertów

9 sierpnia 2018 | komentarze 2

Otrzymałem informacje o Stanie Konta Emerytalnego za 2017r. Mam 40 lat, pracuję, co roku wzrasta moje wynagrodzenie. Dlaczego moja prognoza emerytury jest niższa niż w minionych latach?

Główną przyczyną jest obniżony wiek emerytalny. ZUS wysyła informacje już po wejściu nowych przepisów. Od 1 października 2017 roku obowiązuje obniżony wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Konsekwencją tego jest niższa emerytura. ZUS wcześniej brał pod uwagę wyższy powszechny wiek emerytalny, który wówczas obowiązywał więc prognozy były wyższe. Pamiętaj, że prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost Twoich zarobków, które następują wraz z rozwojem kariery zawodowej.

Jakie zasady naliczenia emerytury obowiązują od 1 października 2017r.?

Nowe przepisy obniżające wiek emerytalny nie zmieniają co do zasady sposobu ustalenia wysokości emerytury. W dalszym ciągu wysokość emerytury zależała będzie od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie podzielonych przez średnie dalsze trwanie życia podawane w tabelach przez Główny Urząd Statystyczny.

Czy mogę do stażu pracy doliczyć naukę w przyzakładowej szkole zawodowej?

Tak, pod warunkiem, że zakład pracy, zawarł z Tobą umowę o praktyczną naukę zawodu.

Co mogę zrobić, aby podnieść wysokość swojej emerytury? Mam 45 lat i pracuję na etat.

Wysokość prognozowanej emerytury w informacji z ZUS nie uwzględnia podwyżek wynagrodzenia i rozwoju Twojej kariery zawodowej. Jesteś młodą osobą, pracujesz, jesteś ubezpieczony społecznie. Twoje składki na pewno wzrosną. Im wyższe zarobki, tym większa emerytura. Warto też pracować dłużej, niż do wieku emerytalnego. Każdy przepracowany miesiąc ma wpływ na wysokość świadczenia. Zadbaj również o kapitał początkowy, jeżeli masz już obliczony, możesz złożyć wniosek o przeliczenie.

Jak mam ustalić kapitał początkowy?

Jeśli masz udokumentowany okres zatrudnienia przed styczniem 1999 r. – złóż wniosek o ustalenie kapitału początkowego na formularzu ZUS EKP, dołącz informacje o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ZUS ERP-6,- świadectwa pracy, zaświadczenia od pracodawców, legitymację ubezpieczeniową i książeczkę wojskową dołącz do wniosku. Niech pracodawca lub jego następca prawny na formularzu ZUS Rp-7 potwierdzi twoje okresy zatrudnienia i wynagrodzenie jakie osiągałeś przed 1999 r. Do wniosku dołącz oryginalne dokumenty albo ich odpisy poświadczone przez notariusza. Jeśli nie masz zaświadczeń o wysokości zarobków potwierdzających zatrudnienie przed styczniem 1999 r. bo twój zakład pracy jest zlikwidowany lub przekształcony wystaraj się o takie potwierdzenia lub uwierzytelnione kopie dokumentów z archiwum lub innej jednostki, która przechowuje dokumentację z nieistniejących już zakładów pracy.

Skończyłam 60 lat w czerwcu, ale nie złożyłam wniosku o emeryturę ponieważ znajoma mi odradziła. Czy słusznie?

Podziękuj znajomej, bo dzięki temu Twoja emerytura będzie wyższa. Przy składaniu wniosku warto zasięgnąć informacji np. u doradcy emerytalnego. Czerwiec to jedyny niekorzystny miesiąc do przejścia na emeryturę. Wynika to z zasad przeprowadzania waloryzacji składek emerytalnych. Składniki od stycznia do maja i od lipca do grudnia podlegają waloryzacjom kwartalnym i rocznej, natomiast w czerwcu wyłącznie rocznej. Ważne jest też, aby wniosek złożyć po dniu urodzin. Ma to wpływ na liczę miesięcy dalszego trwania życia, przez którą dzielmy nasz zgromadzony zwaloryzowany kapitał emerytalny.

Bożena Bielawska
p.o. regionalnego rzecznika prasowego ZUS w Małopolsce

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 10 sierpnia 2018 o 14:30
  Jacek :
  Jest to jedno wielkie oszustwo i nic więcej !!! Jeżeli przywracamy wiek emerytalny 60 lat i 65 to powinno być na tych warunkach jakie były ostatnio dla tego wieku a tu przywrócono wiek ale zachowano zasady naliczania więc dlatego jest to oszustwo !
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 7)
 2. 10 sierpnia 2018 o 20:23
  juras :
  król zus - niech abdykuje
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)