Dzisiaj:
Poniedziałek, 27 maja 2019 roku
Izydora, Juliusza, Lucjana, Magdaleny

Nowoczesne oddziały w dąbrowskim szpitalu

10 października 2018 | komentarzy 11

Dąbrowski szpital unowocześnia się i zmienia oblicze. Właśnie oddano do użytku zmodernizowany Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Pododdział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, a rozpoczął się już kompleksowy remont chirurgii.

Wszystko to w ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego i pieniędzy z budżetu powiatu.

– Jaki niesamowity przeskok cywilizacyjny dokonał się przez te ostatnie lata, jeżeli chodzi o szpitale. To, co się udało tutaj zrobić, w dąbrowskim szpitalu, to jest coś niesamowitego! Należy się Wam wszystkim wielki szacunek za Waszą pracę i starania – pochwalił wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys, oglądając wyremontowane, nowoczesne oddziały dąbrowskiego szpitala.

Wicemarszałek i starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski zwrócili jednak uwagę na niedostateczne finansowanie szpitali.
– Straty, które ponoszą szpitale, są bardzo poważnym problemem. Wszystko powinno być finansowane w ramach Funduszu Zdrowia. Szpitale mają roszczenia finansowe w stosunku do NFZ. Na przykład mamy roszczenia na ponad 10 tys. zł. w szpitalu kardiologicznym w Krakowie. Mamy dwa wyjścia – albo odsyłać ludzi chorych, potrzebujących pomocy, albo zadłużać szpital. A rząd powiedział nam – niech marszałek sam sobie zapłaci – mówił Stanisław Sorys przy okazji wizytowania zmodernizowanego, nowoczesnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. – To jest dopiero pierwszy etap – stworzenie najlepszych warunków do leczenia. Ale potrzebne są jeszcze pieniądze na funkcjonowanie i pomoc medyczną. A rząd powiedział: podwyższymy wypłaty pielęgniarkom, lekarzom… A kto za to zapłaci? Organ prowadzący.

– Każdego roku przekazujemy 2 mln. zł do szpitala na inwestycje. Ale kij ma dwa końce. Można mieć miękkie serce, a pieniędzy na szpital nie przybywa – dodał starosta Tadeusz Kwiatkowski.

– Dotąd mieliśmy czterołóżkowy OIOM, a jak jest minimum sześciołóżkowy, wówczas można już szkolić lekarzy – rezydentów, dlatego mamy teraz sześć łóżek. Mamy nowoczesne łóżka na pilota; te same zresztą, co w szpitalu uniwersyteckim, bo ta sama firma nam to realizowała. Zainstalowaliśmy wentylację i klimatyzację, zakupiliśmy nowoczesny sprzęt monitorujący i podtrzymujący funkcje życiowe – mówił dyrektor dąbrowskiego szpitala Łukasz Węgrzyn.

Na dąbrowski OIOM, zaraz po modernizacji, trafiło czterech pierwszych pacjentów. Szpital, mimo intensywnych i gruntownych remontów, wymiany łóżek i sprzętów, bez przeszkód świadczy usługi medyczne na wszystkich oddziałach; nawet tych remontowanych. Właśnie oddano do użytku również wyremontowany i nowoczesny Pododdział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, włączony do Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej. To nowe skrzydło po dawnym bloku operacyjnym. Liczy 25 łóżek; po 4 – 5 łóżek w jednej sali.

– Mamy kompleksowe usługi medyczne. Pacjentom po operacji proponujemy pozostanie na pododdziale przez trzy tygodnie, gdzie mają profesjonalną pomoc i opiekę, i 90 procent pacjentów z chęcią zostaje u nas – mówił kierownik Pododdziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, dr n. med. Daniel Chrzan.

– Endoprotezy praktycznie robimy od ręki. Z całej Polski mamy pacjentów. Jest naprawdę dobry zespół lekarzy – ośmiu cenionych ortopedów. Mamy pacjentów nawet z Krakowa – poinformował dyrektor dąbrowskiego szpitala Łukasz Węgrzyn.

W dzień oddania dwóch wyremontowanych oddziałów w szpitalu rozpoczął się już remont kolejnego.

– Obecnie realizujemy dwa projekty. Pieniądze z pierwszego pozwoliły na głęboką modernizację kotłowni, z czego się szczególnie cieszę. Mamy już teraz tam XXI wiek. To jest 90 odwiertów na 150 m. głębokości każdy i 2,5 mln. zł. „zakopane” pod ziemią. Mamy panele fotowoltaiczne. Wymieniamy całe oświetlenie na ledowe. Są nowe kotły grzewcze. Liczyłem tutaj na wielkie oszczędności, ale gaz wzrósł o 40 %, a zapowiada się podwyżka prądu o 63 %. Tutaj mieliśmy 4,5 mln. zł. od marszałka i 4 mln. zł – ze starostwa powiatowego – wyjaśnił Łukasz Węgrzyn. – A zieleń i wystrój zewnętrzny nie jest realizowany z naszych środków, tylko ze środków zewnętrznych – z projektów przeznaczonych na ten cel.

To jest dobre serce powiatu – podsumował starosta Tadeusz Kwiatkowski.

Drugi projekt opiewa na około 10 mln. zł. W ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego oraz pieniędzy z budżetu powiatu odnowione zostanie łącznie siedem oddziałów. Dwa już oddano do użytku po remoncie.
Rozpoczął się remont ortopedii w miejsce obecnej chirurgii, która też zostanie zmodernizowana. Odnowiony zostanie Oddział Wewnętrzny (z Salą Intensywnej Terapii) i pulmonologiczny. Powstanie także nowy pawilon, gdzie znajdzie się Oddział Obserwacyjno – Zakaźny.  W ramach tego projektu wymienione zostaną wszystkie łóżka szpitalne (ok. 200 łóżek)  na nowoczesne, obsługiwane przy pomocy pilota. Zakupiono również nowoczesny sprzęt medyczny, m.in. kardiomonitory, respiratory, USG, videobronchoskopy i videogastroskopy. Na wszystkich oddziałach będzie klimatyzacja i wentylacja.

W kwietniu 2019 r. zakończy się kompleksowy remont całego szpitala i wszystkich oddziałów.

us

fot. powiatdabrowski.pl

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 10 października 2018 o 21:07
  Inny :
  Gdyby pielęgniarki i lekarze nie rozliczali np wniosków refundacyjnych za zmarłych pacjentów już byłoby więcej kasy w NFZ. Dalej, gdyby NFZ nie dopuszczał do refundacji produktów z marżami przekraczającymi 400% też więcej pieniędzy by się znalazło... przykład wózek inwalidzki refundacja 500zł, cena hurtowa około 200-300zł, cena producenta (chińczyk sprowadzony do Polski) około 100zł... Dalej chcąc udać się do dermatologa muszę iść po skierowanie do rodzinnego, rodzinny najpierw próbuje sam coś czarować, ale u nie wychodzi więc po 3 wizytach wysyła mnie do dermatologa... a ten znów odsyła mnie do rodzinnego żebym porobił jakieś tam badania i potem znowu wziął skierowanie i poszedł znów do dermatologa... i zamiast 3 wizyt u lakarza specjalisty NFZ płaci za 6 wizyt u rodzinnego i 3 u specjalisty etc etc -> Skończcie przepieprzać pieniądze podatników to może będą fundusze na lesczenie...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +24 (w sumie : 24)
 2. 10 października 2018 o 21:22
  Kopernik :
  UWAGA - KONKURS:Na ilu zdjęciach szpitala widać Pana STAROSTĘ lub Zastępcę? Oblicz procent takich zdjęć(zadanie dodatkowe)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +21 (w sumie : 23)
 3. 10 października 2018 o 22:01
  Tipi :
  Wypadałoby jeszcze zmienić podejście wobec pacjentów z XIX-wiecznego traktowania jak chłopów pańszczyźnianych na bardziej XXI-wieczne i będzie ok. I nie mówię tu o pacjentach chamskich i roszczeniowych, bo tacy o dziwo traktowani są lepiej niż ci grzeczni. Rozumiem usprawiedliwienia, które zaraz się posypią - niskie pensje (szczególnie pielęgniarek, salowych, itp.), za mało personelu, itp. Ale to nie pacjent jest temu winny - a to jemu się obrywa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +26 (w sumie : 30)
 4. 10 października 2018 o 22:13
  och :
  Nie są to warunki dobre jak łóżko przy łóżku. Intensywna terapia to pokoje jednoosobowe powinny być, ale dobre i to, przynajmniej łózka są ok
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 16)
 5. 10 października 2018 o 23:26
  hakenkrojc :
  OOHHH jak rodzinnie PSLowsko.Byle do wyborów.Po nich może być nieciekawie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +19 (w sumie : 29)
 6. 12 października 2018 o 13:07
  zibi :
  Nie wiem jak innym, ale jak widzę PSL'owca Kwiatkowskiego, to mi siły witalne odchodzą, gość drażni wąsem nie wspominając o charakterze.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 13)
 7. 12 października 2018 o 17:10
  ja :
  Trzeba przyznać,że jest teraz pięknie i nowocześnie.Zadbajcie jeszcze o wiekszą ilość fachowego personelu,a będzie prawie jak na zachodzie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 16)
 8. 13 października 2018 o 06:40
  Inny :
  Tipi niestety takie traktowanie pacjenta to jest standard w Polskiej państwowej slużbie zdrowia... od jakiegoś czasu zauważyłem, że już nawet "obdarowywanie", które przyjęło się u nas w kraju jako normalne nie daje nic - to towarzystwo jest tak nauczone, brać różne bombonierki, flaszki dobrych alkoholi, dobre kawy i koperty z załącznikami, że na chwilę obecną traktują to jak nic i dalej mają człowieka za nic... ale to ludzie sami nauczyli ich czegoś takiego. Dziś żeby w szpitalu ktoś sie tobą zajął trzeba od razu "z ryjem", "z paragrafami" i żądać wszystkiego na piśmie np. pan doktor odmawia wykonania zabiegu/badania - proszę na piśmie z pieczątką z prawem wykonywania zawodu - i od razu się da. Sprywatyzować służbę zdrowia, wpuścić na rynek pracy lekarzy np z Ukrainy i innych krajów i nagle skończą sie strajki i żądania, kiedy rynek usług medycznych przestanie być tylko w rękach państwa i "braci lekarskiej", skończy się też trwonienie pieniędzy z NFZtów.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 9. 13 października 2018 o 20:44
  Anonim :
  Och.... tobie się coś pomieszało oiom to nie zakaźny tutaj musi być tak że wszyscy wszystko widzą i reaguja odpowiednio szybko
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)
 10. 14 października 2018 o 19:59
  do Kopernika :
  na 25% nie ma Pana Starosty - ubolewam
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 11)
 11. 16 października 2018 o 16:16
  Młody :
  Ehhh wybory....to ja się zapytam co z opieką całodobową dla.dzieci ??dlaczego tego tematu nikt nie porusza??może niech się Pan starosta zapyta władz szpitala kto przyjmuje dzieci w godzinach nocnych lub w weekendy ...ja mu podpowiem ...opieka w Tarnowie!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 14)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)