Dzisiaj:
Wtorek, 6 czerwca 2023 roku
Dominiki, Norberta, Pauliny, Symeona

OBCHODY 83. ROCZNICY WYDARZEŃ WRZEŚNIOWYCH

19 września 2022 | 1 komentarz

W Szczucinie odbyły się powiatowe obchody 83. Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych. 12 września 1939 roku żołnierze Wermachtu spalili szkołę, w której zginęło około 72 osób, żołnierzy i mieszkańców Szczucina. Była to jedna z pierwszych masowych egzekucji ludności po wybuchu II wojny światowej w kraju.

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie została poświęcona, odnowiona przez IPN mogiła, w której jest pochowany Ignacy Boduch.

Ignacy Boduch ps. „Tarzan” w czasie wojny należał do Placówki Armii Krajowej „Malwina”, dowódca drużyny z Odmętu. 25 lipca 1945 r. został zastrzelony przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Marii Magdaleny w Szczucinie, podczas której modlono się za Ojczyznę. Na sam koniec uczestnicy wydarzenia przeszli pod Kwaterę Pamięci Narodowej. Po powitaniu i przemówieniach okolicznościowych przedstawiciele władz samorządowych, instytucji gminnych i powiatowych oraz zaproszeni goście złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Uroczystość zwieńczył program artystyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie.

Przeczytaj: KULISY ZBRODNI WOJENNEJ W SZCZUCINIE

Mogiła, w której jest pochowany Ignacy Boduch, przed i po renowacji.

 

fot. M. Kolano


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 20 września 2022 o 08:55
    Janicek :
    Dlaczego nie było żadnej delegacji z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie ? A może Dąbrowa już nie leży w powiecie dąbrowskim ?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)