Dzisiaj:
Wtorek, 27 października 2020 roku
Frumencjusza, Iwony, Sabiny, Siestrzemiła, Wincentego

ODDALI HOŁD BOHATEROM

3 sierpnia 2020 | Brak komentarzy

1 sierpnia w stolicy powiatu dąbrowskiego o godz. 17:00, w gdzinę “W”, odbył się uroczysty apel przed pomnikiem w Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości z udziałem władz samorządu powiatowego, gminnego oraz delegacji dąbrowskich strzelców.

Z racji obecnie panującego stanu epidemiologicznego uroczystość miała bardzo skromny, ale równie dostojny charakter.


Oddając hołd pomordowanym wszystkim ofiarom II wojny światowej i tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę – w imieniu mieszkańców: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Radny Rady Powiatu Dąbrowskiego Andrzej Giza, w imieniu Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej – Kierownik Referatu Promocji, Kultury i Informatyzacji Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Krzysztof Orwat oraz delegacja Jednostki Strzeleckiej JS-2083 z dowódcą chor. Tomaszem Żygułą złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed „Pomnikiem ku czci poległych Synów Miasta Dąbrowy w latach wojny 1914-1918 i 1920″.

Akcję „Burza” rozpoczętą 1 sierpnia 1944 roku można niewątpliwie zaliczyć do najkrwawszych akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Walka trwająca ponad dwa miesiące była nie równą walką. Polscy żołnierze i cywile nie mieli w pełni wyposażonej armii. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni spowodowały, że w momencie wybuchu Powstania żołnierze dysponowali zaledwie 40% i tak skromnych zasobów broni i amunicji. Co według szacunków co dziesiąty z nich mógł stanąć do walki z bronią w ręku. Pozostali mogli liczyć na broń przejęta od wroga lub przejętą po poległych kolegach.

W relacjach wielu uczestników osobiste motywy udziału w powstaniu były rozmaite lecz w opowiadaniach świadków tamtego okresu głównymi celami tego pospolitego zrywu przede wszystkim było spełnienie patriotycznego oraz żołnierskiego obowiązku i wyzwolenie stolicy spod władzy znienawidzonego okupanta.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

UM w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)