Dzisiaj:
Poniedziałek, 28 września 2020 roku
Amadeusz, Amedeusz, Damian, Kosma, Przedbor, Urban

ODWOŁANO PREZYDIUM RADY MIASTA W DĄBROWIE

17 maja 2019 | komentarze 23

Do pierwszego decydującego głosowania uczestnicy obrad rady miasta nie wiedzieli, czy jeden decydujący głos (głównego bohatera tej sesji – Wiesława Mendysa) zaważy na odwołaniu czy pozostawieniu prezydium rady miasta, w którego skład wchodzili dotychczas wyłącznie radni Prawa i Sprawiedliwości.

Jeden głos – Wiesława Mendysa – miał w praktyce moc podtrzymania bądź oddalenia dotychczasowego prezydium. A sam zainteresowany został – w „nowym” rozdaniu przewodniczącym rady miasta, zaś na jego zastępców wybrano: Jacka Sarata (przewodniczącego rady miasta ubiegłej kadencji) i Jacka Świątka – radnego, ale i pracownika Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którego właścicielem jest Związek Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji.

Ten sam, którego członkowie Zgromadzenia (większość przedstawicieli PiS w radzie miasta) zostali odwołani na ostatniej sesji. Zaś niektórzy radni nawet, jak Jerzy Pasternak, posunęli się dalej i sami zrezygnowali z pełnionej funkcji – w tym przypadku z przewodniczenia Komisji budżetowej. Wszystko odbyło się jednak w spokojnej, kulturalnej atmosferze, a odchodzący podziękowali za pełnione funkcje.

Znaczenia nie miał za to, dla zatwierdzenia uchwał, głos Tomasza Pietrasa (który raz głosował przeciw, innym razem – wstrzymywał się), gdyż większość stanowiło 11. radnych, na 21. uczestniczących w obradach. Decydowało więc, każdorazowo, głosowanie obecnego już przewodniczącego Wiesława Mendysa. A podczas tej – przełomowej – sesji było de facto trzech przewodniczących rady. Rozpoczął ją, jeden z młodszych radnych, odwołany później, dotychczasowy przewodniczący tej kadencji – Dariusz Lizak. Po odwołaniu, przez chwilę, do wyboru nowego prezydium, zastąpił go, z racji wieku, przewodniczący poprzedniej kadencji – Jacek Sarat. Potem wybrany został jedenastoma głosami nowy przewodniczący – Wiesław Mendys, który przejął prowadzenie obrad, trwających ponad pięć i pół godziny.

Na początku po wprowadzeniu drobnych korekt w programie obrad i przesunięciu kolejności realizacji punktów oraz zaakceptowaniu porządku obrad, przegłosowano przełomowe uchwały, które na poprzedniej sesji – w imieniu grupy radnych – wniósł Andrzej Buśko.

Na podstawie paragrafu 13 ust 1 Statutu Gminy Dąbrowa Tarnowska oraz paragrafu 2 ust. 4 Regulaminu Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej wnosimy o wprowadzenie do porządku obrad dzisiejszej sesji Rady Miejskiej następujących uchwał:

– uchwała w sprawie powołania Komisji skrutacyjnej celem przeprowadzenia tajnych głosowań,

– uchwała w sprawie odwołania Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– uchwała w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– uchwała w sprawie odwołania 2-ch Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– uchwała w sprawie wyboru 2-ch Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej,

– uchwała w sprawie odwołania członków Zgromadzenia Związku Gmin do Spraw Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej

– uchwała w sprawie wyznaczenia członków Zgromadzenia Związku Gmin do Spraw Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Powołano więc komisję skrutacyjną do przeprowadzenia głosowań (sześcioosobową, choć wystarczyłoby trzech radnych), której przewodniczącym został Zygmunt Kułaga, zastępcą – Jerzy Pasternak, sekretarzem Bernadetta Mrówka, a członkami: Aleksandra Prażuch, Marcin Grabka i Paweł Mikos.

Na początku odwołano wiceprzewodniczących. Jedenastoma głosami za, z przełomowym stanowiskiem Wiesława Mendysa – odwołano wiceprzewodniczącą rady Bogusławę Serwicką oraz wiceprzewodniczącego Tadeusza Gubernata (11 – za, 9 – przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu). Ich los podzielił przewodniczący rady Dariusz Lizak (11 głosów za, 10 przeciw).

Na miejsce odwołanych wiceprzewodniczących rady miasta, powołano Jacka Sarata i Jacka Świątka (uzyskali 11 głosów za, 10 – przeciw). Dariusz Lizak zgłosił zaś kandydatury: Bogusławy Serwickiej i Tadeusza Gubernata, ale dotychczasowi zastępcy przewodniczącego sprzeciwili się i nie wyrazili zgody.

– Chciałam podziękować za dotychczasową półroczną współpracę i życzyć dobrej dalszej współpracy dla dobra gminy, miasta i mieszkańców – powiedziała, odchodząc z funkcji, Bogusława Serwicka.

– Dziękuję serdecznie za współpracę i życzę następcom, żeby pracowali lepiej jak ja, bo ja się widocznie nie sprawdziłem na tej funkcji – mówił Tadeusz Gubernat.

Również Dariusz Lizak serdecznie podziękował, jak jego poprzednicy, i dodał:
– Był to okres owocny i ciężki, ale jakoś daliśmy radę. Życzę owocnej i ciężkiej pracy moim następcom.

Myślę, że od tego momentu będzie już tylko lepiej – powiedział Jacek Sarat, który przez chwilę – do czasu wyboru nowego przewodniczącego – poprowadził obrady. – Będziemy pracować dla dobra mieszkańców i gminy, ponieważ do tego zostaliśmy powołani.

Wiesława Mendysa na przewodniczącego zgłosił Andrzej Buśko; inni radni nie przedstawili żadnych kandydatur. Za radnym głosowało 11 osób, przeciw opowiedziało się 10.

– Bardzo dziękuję za zaufanie. Postaram się nie zawieść ani rady, ani społeczności. Te czasy rzeczywiście są trudne. Panie i Panowie radni, prezydium rady, zapraszam do ciężkiej pracy. Czasy są naprawdę ciężkie, więc musimy ciężko pracować – powiedział nowy przewodniczący, Wiesław Mendys.

Sesja rozpoczęła się o godz. 14, a do prawie 17 zaledwie odwołano poprzednie i wybrano nowe prezydium rady. I tak jak zaskoczeniem było kiedyś dla Niezależnych i koalicjantów opowiedzenie się – wtedy Wiesława Mendysa i Tomasza Pietrasa – za Prawem i Sprawiedliwością (głosowanie tak jak PiS), tak zaskoczeniem dla PiS-u była poprzednia sesja, gdy Andrzej Buśko, w imieniu grupy radnych, zawnioskował o wprowadzenie do porządku obrad uchwał odwołujących prezydium rady miejskiej oraz członków Zgromadzenia Związku Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji. Ale tym razem o nowym kształcie rady miejskiej (właściwie prezydium, a w dalszym ciągu – zapewne i komisji stałych) zadecydował tylko jeden głos – Wiesława Mendysa. Przyznać należy jednak, że to, co podczas poprzednich obrad mogło wyglądać i zapowiadać niemal „przewrót” (?) teraz obyło się bez sprzeciwów i kontestowania. Ustępujący podziękowali za czas sprawowania swoich stanowisk i życzyli następcom powodzenia, zaś obejmujący władze – bez zbędnych słów – podjęli nowe funkcje.

Za odwołaniem dotychczasowych członków Zgromadzenia Związku Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji opowiedziało się, jak można się było już spodziewać, 11. radnych; 10. było przeciw.

Zwykle za odwołaniem poszczególnych radnych, wymienianych z nazwiska, opowiadało się 11 osób, 9 było przeciw, a jedna wstrzymywała się od głosu. W ten sposób wpływu na Związek Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji pozbawiono: Pawła Mikosa, Jerzego Pasternaka, Tomasza Pietrasa, Tadeusza Gubernata oraz Dariusza Lizaka. Na ich miejsce do Zgromadzenia powołano: Jacka Sarata, Kazimierę Wąż, Józefę Taraskę, Andrzeja Buśko i Mirosława Jastrzębia. Wystawiono wcześniej również kandydaturę Jacka Świątka, który jednak nie wyraził na to zgody. Jak pisaliśmy już wcześniej – radny jest pracownikiem Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którego właścicielem jest właśnie Związek Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji i być może to zaważyło na jego odmowie.

Po sprawozdaniu przyszedł czas na interpelacje i zapytania radnych. Pytali m.in. Bernadetta Mrówka, Józefa Taraska, Jerzy Żelawski, Aleksandra Prażuch, Bogusława Serwicka oraz Andrzej Pabian.

Przegłosowano również wszystkie uchwały przygotowane jeszcze na poprzednie obrady, których – z racji przerwania sesji – nie udało się przyjąć w kwietniu. Podjęto więc uchwały w sprawie: zmiany uchwały budżetowej oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019 – 2027 i rozpatrzenia protestu przeciwko ważności wyborów sołtysa sołectwa Nieczajna Górna w gminie Dąbrowa Tarnowska.

Przyjęty został budżet obywatelski, za którym opowiedzieli się także mieszkańcy, a rozpatrzenie protestu przeciwko ważności wyborów sołtysa sołectwa Nieczajna Górna spowodowało, że wybory zostały zatwierdzone i można wyłonić rady sołeckie.

Przewodniczący odczytał również pisma, które wpłynęły do rady miasta, a wśród nich na uwagę zasługuje szczególnie jedno. W imieniu Zarządu Związku Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji prezes „sprostowuje” wypowiedzi radnych, którzy publicznie mówią, że jego wynagrodzenie ma wpływ na koszty zarządu. Według prezesa nie jest prawdziwe twierdzenie, jakoby podjęcie tej uchwały przez zgromadzenie Zarządu Związku spowodowało zwiększenie kosztów; zwłaszcza kosztów zarządu. Zapewnia, że spółka znajduje się w bardzo dobrej kondycji ekonomicznej. Zwraca się z prośbą, by zwrócić uwagę radnym, aby swoje wypowiedzi opierali na rzetelnych i sprawdzonych danych, gdyż – jego zdaniem – te uchwały nie wpływają na koszty zarządzania spółką.

Dodajmy, że po ostatniej sesji burmistrz Krzysztof Kaczmarski, który jakiś czas temu oficjalnie i otwarcie zgłosił sprzeciw wobec tejże uchwały podnoszącej wynagrodzenie prezesa, wypowiedział się do e – Kuriera Dąbrowskiego, że wynagrodzenie pokrywane jest z opłat mieszkańców za wodę i ścieki, które i tak nie należą do najniższych.

us

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 17 maja 2019 o 12:33
  ab :
  Super
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 31)
 2. 17 maja 2019 o 12:48
  OJCIEC + :
  No i skończyło się... rumakowanie :D
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +21 (w sumie : 33)
 3. 17 maja 2019 o 13:00
  Kaja :
  Brawo za przyzwoite zachowanie dla tych, którzy wiedzieli, jak się zachować. Lepiej późno niż wcale. Teraz trzeba będzie uporządkować tę stajnię Augiasza i zająć się sprawami zwykłych ludzi. Jest jeszcze w Dąbrowie sporo miejsc, w których władzy się wydaje, że ich wybrano albo posadzono na stołku po to,by realizowali swoje klikowe interesy.Władza, która nie służy ludziom,a sobie samej, jest w Rosji Putina. My chcemy takich, co są dla ludzi, a nie dla siebie.Kto tego nie rozumie niech kopie swój ogródek, a nie pcha się do spraw publicznych. Powodzenia dla Dąbrowy
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 33)
 4. 17 maja 2019 o 14:11
  olo :
  No to mam znowu "starą" władzę i znowu będzie się "działo"
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 27)
 5. 17 maja 2019 o 15:20
  Renia :
  Judasz? Czy tak się określa tego typu ludzi ?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 31)
 6. 17 maja 2019 o 23:42
  SIARA :
  TO co wyrabia radny Gubernat to jakieś żarty.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +19 (w sumie : 33)
 7. 18 maja 2019 o 13:29
  Dąbrowianka :
  Gratulacje !! teraz czekamy na efektywną pracę nowo wybranego prezydium.Całej radzie życzę cierpliwości, owocnej współpracy i proszę pamiętać, że pracujecie Państwo dla dobra naszej małej ojczyzny.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 36)
 8. 18 maja 2019 o 21:20
  Wyborca :
  Komentarze jak to w WOLNYCH MEDIACH Jesień : radny Mendys się sprzedał Wiosna : radny Mendys się zaprzedał Panie radny Sarat co znaczy ze jesteście powołani do władzy. To inni radni sa dla kogo? Dla zwierzat? Teraz czekamy na obiecany dobrobyt. Ciekawe kiedy i o ile pójdą do góry śmieci
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -6 (w sumie : 14)
 9. 18 maja 2019 o 23:15
  zenobiusz :
  Praca, teraz ciężka praca przed radą.... Szkoda tylko że Dąbrowa ma takiego pecha. Ostatnie pieniądze z "dobrej" dla Polski perspektywy do wzięcia z UE i włodarze miasta zamiast rękami nogami starać się układać z lepszym lub gorszym "pisem" buduje koalicje przeciwko pisowi. Idiotyzm. Przecież każdy wie kto i gdzie dzieli pieniądze i kto tam rządzi. I nikt mi nie powie że mamy takie same szanse na ich dostanie jak inni, bo nie mamy. Takie myślenie to jest niestety UTOPIA. Żal mi patrząc na inne gminy które rozwijają się szybciej lub wolniej a my stoimy w tym samym miejscu. Tam radni potrafią myśleć kto może ich wesprzeć i podejmować czasami niepopularne decyzje. Przypomnę co się działo w poprzedniej kadencji w "powiecie" dwóch radnych z Niezależnych "zmieniło front" i poparło PSL i to był ruch który był najlepszy do wykonania wtedy Bo czego by nie mówić o byłym staroście to pieniędzy dla powiatu ściągnął dużo i myślę że wpływ na to miało że jego ugrupowanie współrządziło w sejmiku...... a teraz będzie więcej pieniędzy czy mniej dla nas?? Do kogo pojedzie burmistrz i przewodniczący? Wnioski po ostatniej zmianie w gminie wyciągnijcie sami. Obawiam się że przez prywatne antypatie straci cała gmina.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 37)
 10. 19 maja 2019 o 10:13
  zenobia :
  Czemu robicie z tego PiS-u takiego diabła, który robi tylko to co najgorsze. Zresztą przeczą temu wszystkie fakty, zarówno w polityce ogólnopaństwowej, jak i tej lokalnej. Kto w ostatnim półroczu bronił gminie - burmistrzowi aplikować o wszelakie środki gdzie tylko się da? PiS podpisałby się pod tym obiema rękami, tylko...? Nie było się pod czym podpisywać. Urząd zgnuśniał po prostu i swoje niedociągnięcia zasłania niedobrym PiS-em ha, ha!To, co działo się w Radzie w ostatnim czasie, to tylko i wyłącznie walka o tron. Odebrali tron? Niech się biorą do roboty.I ciekawe, czy wykonywanie budżetu będzie wg klucza kolesiowskiego, czy wg sprawiedliwości potrzeb. Życzę dużo rozsądku i mało złośliwości. Powodzenia
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -7 (w sumie : 45)
 11. 19 maja 2019 o 10:19
  Barbara :
  Zapomniałeś Zenobiuszu, że wkrótce będą wybory do parlamentu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)
 12. 19 maja 2019 o 10:26
  ania :
  Zenobiuszu. Lepiej tej prawdy ująć się nie da. Dla niektórych prywata to "dobro gminy". I dotyczy to nie tylko jednego radnego. Nie wiem czy Dąbrowa nie zasługuje na miano "...gród". Tu nie wybiera się najlepszych radnych, a jedynie podobnych do siebie. I stąd też nasi sąsiedzi mogą zacierać rączki z takiego układu władzy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 30)
 13. 20 maja 2019 o 08:38
  Alek :
  Wróciła normalność, w końcu. A czy ktoś wie kiedy rusza strefa w Morzychnie?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 15)
 14. 20 maja 2019 o 09:26
  Dąbrowianka :
  Skoro PiS taki dobry to dlaczego nie potrafili sie dogadac !?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 20)
 15. 20 maja 2019 o 09:37
  Josiek :
  Tak się zastanawiam czy ni były by tu adekwatne słowa Wyspiańskiego które by skomentowały tą całą sytuację “Miałeś chamie złoty róg”? Do Zenobiusza i Zenobii dlaczego straszycie ??? To tak nie działa jak piszecie - tym poglądem wydajecie złe Świadectwo co kierują Sejmikiem Czy Urzędem Wojewódzkim
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 18)
 16. 20 maja 2019 o 11:07
  do alek :
  Strefa w Morzychnie nie powstanie nigdy ! z bardzo prostego powodu - właścicielem 90% gruntów strefy jest własnością Żabna które nie jest zainteresowane żadną strefą, ewentualnie sprzedażą ziemi Dąbrowie, której nie stać na takie zakupy. Skończmy temat nieszczęsnej strefy nie ma i nie będzie
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 15)
 17. 20 maja 2019 o 11:52
  zastanawiający :
  Jeżeli chodzi o wysokość opłat za scieki i wodę ,to jak ma sie wypowiedź Pana Burmistrza do sytuacji gdzie gmina wydaje pozwolenia na utworzenie firmy myjacej samochody gdzie właściciel firmy nie ma wjazdu na działkę z drogi głównej nie ma taryfy przemysłowej na wodę i ścieki i za to płacimy my o tym wszystkim dobrze wie Pan Burmistrz i co ??
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)
 18. 20 maja 2019 o 12:23
  Kaktus :
  Zenobiusz prawdę piszesz. Zamiast się dogadać dla dobra gminy to przepychanki i utarczki ..... byle od sesji do sesji, pensja niech wpłynie, może sobie podniesiemy....? A co tam potrzeby wyborców...Będziemy znów obiecywać obiecanki przed kolejnymi wyborami.....
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 12)
 19. 20 maja 2019 o 12:35
  Bono :
  Widać że p.Mendys jednych poniżył a drugich ośmiesza a dlaczego tak...a no na początku poszedł z Pisiorami na układ dopóki nie został chroniony wiekiem w pracy...a teraz pisiory mogą mu skoczyć na... chyba że p.Starosta ma jaja i pokaże mu miejsce w szeregu...a drugich ośmiesza bo p.Burmistrz i jego koledzy p.Sarat i p.Busko tak walczyli z byłym burmistrzem a teraz robią przewodniczącego jego człowieka...i to nie obciach?chyba że czegoś się boją i dlatego tak zrobili???Z całego szacunku do p.Mendysa ale nie lubię takich ludzi co się za parę srebrników sprzedają....
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 21)
 20. 20 maja 2019 o 13:53
  44 :
  Do autora artykułu, nie było "uchwały podnoszącej wynagrodzenie prezesa", nie ten poziom decyzyjny, nawet gdy tak to przedstawia Burmistrz, odrobina rzetelności by nie zaszkodziła. Chyba że jesteście "niezależni" od Niezależnych.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 3)
 21. 20 maja 2019 o 21:09
  czesiek :
  judasz
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 4)
 22. 23 maja 2019 o 21:09
  mcflur :
  Trzeba było chociaż powołać na Przewodniczącego Złotoustą Józefę. Przynajmniej byłoby śmiesznie :O Wraca stare...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 3)
 23. 24 maja 2019 o 12:52
  Julka :
  Józkę to na jakie kursy powinni wysłać z tej Rady pierwszy proponuję dobrego wychowania
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)