Dzisiaj:
Poniedziałek, 29 listopada 2021 roku
Błażej, Bolemysł, Fryderyk, Przemysł, Saturnin, Saturnina, Walter

Palmy w Gruszowie i Szarwarku

17 kwietnia 2011 | 1 komentarz

Tradycja wykonywania palm w Gruszowie Wielkim i Szarwarku sięga kilkudziesięciu lat, ale gminny konkurs w tych miejscowościach odbywa się od lat kilkunastu.

Organizatorami dwunastej edycji konkursu byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, parafie w obydwu miejscowościach, Dąbrowski Dom Kultury, sołectwo w Szarwarku i radna Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, reprezentująca społeczność Gruszowa Wielkiego -Józefa Taraska.


Dorobek XII edycji Gminnego Konkursu to kilkanaście pięknych palm, wykonanych przez instytucje, stowarzyszenia i mieszkańców kilku wsi, oprócz gospodarzy konkursu autorami byli też przedstawiciele Smęgorzowa i Nieczajny Górnej. Finał konkursu odbył się w kościele parafialnym p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Gruszowie Wielkim.

Uroczystą mszę św. z poświęceniem palm i procesją wewnątrz świątyni odprawił proboszcz gruszowski ks. Stanisław Żurat. Piękną oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Gimnazjum w Gruszowie Wielkim pod kierunkiem nauczycielki Lucyny Krzanowskiej i przy współpracy z Anetą Węgiel.

Po zakończeniu nabożeństwa Marek Minorczyk -Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej i Edward Urbańczyk -Prezes Oddziału „Civitas Christiana” wręczyli podziękowania osobom zasłużonym dla pielęgnowania tradycji wielkanocnych w gminie i nagrody oraz dyplomy dla laureatów konkursu palm. Wielkanocne palmy oceniała w obu miejscowościach komisja w składzie: Edmund Wilk (Przewodniczący -DDK), Edward Urbańczyk, Józefa Taraska, Józefa Borowska-Marciniak (sołtys Szarwarku).

Wyniki konkursu:

I miejsce ex aequo -Angelika Chmura (Szarwark), Anna Zych (Szarwark), grupa -Anna Kijak, Angelika Irla, Justyna Kijak, Katarzyna Żelazna (Gruszów Wielki) i Publiczne Gimnazjum w Gruszowie Wielkim,
II miejsce ex aequo -Koło Gospodyń Wiejskich w Smęgorzowie, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna, Klasa I ze Szkoły Podstawowej w Szarwarku oraz Paulina Dziedzic (Szarwark),
III miesjce ex aequo -Łukasz Chmura (Szarwark) i duet -Anna Wójcik, Anna Cur (Gruszów Wielki).

Juro postanowiło też przyznać siedem równorzędnych wyróżnień. Otrzymali je:
-Klaudia i Dominika Sztyler (Gruszów Wielki)
-Robert Taraska (Gruszów Wielki)
-Mateusz Ryczek (Smęgorzów)
-Marcelina Dynak (Smęgorzów),br> -grupa: Kinga Wójcik, Kamil Warias, Kamil Kochanek (Gruszów Wielki)
-grupa: Monika Bąba, Anna Bąba, Klaudia Fido, Klaudia Krzyżek (Gruszów Wielki)
-Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim.

źródło:
Dąbrowski Dom Kultury


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 18 kwietnia 2011 o 20:40
    aaa :
    Palma ze Smęgorzowa była ... Palma ze Smęgorzowa była naprawdę przepiękna ,a przede wszystkim kolory takie na czasie,papieskie.Gratuluję pomysłu.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)